Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

επίσης, θέλω να ρωτήσω, αν θυμάται κάποιος που είχε ανοίξει ''ειδικό λογαριαμό μηχανικού στην ΕΤΕ'' τι του είχαν ζητήσει..αριθμ.ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ?

Δε θυμάμαι ακριβώς. Πάντως πάρε μαζί σου την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, την βεβαίωση μέλους ΤΕΕ, την ταυτότητά σου, το Α.Φ.Μ. σου, μάλλον και η έναρξη επαγγέλματος που έκανες στην εφορία θα χρειαστεί

Πάρε και τον αριθμό Τσμέδε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αστυνομική ταυτότητα, ταυτότητα ΤΕΕ. Καλό είναι να έχεις και την έναρξη μαζί ως βεβαίωση ΑΦΜ ή πρόσφατο εκκαθαριστικό. Τίποτα άλλο. Ούτε το ΤΣΜΕΔΕ τους αφορά, ούτε η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (την οποία προφανώς κατέχεις αφού έχεις ταυτότητα ΤΕΕ και έχεις έναρξη στην εφορία).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ήθελα να ρωτήσω για ένα Η/Χ που θέλω να δηλώσω.

Ο χώρος αυτός ανήκει σε εταιρεία Α.Ε .

Τα παράβολα το ΑΦ,Μ, Δ.Ο.Υ κόβονται στην εταιρεία ή στον Ιδιοκτητή (Νομιμο Εκπρόσωπο). Γενικά σε ποια στοιχεία αναφέρομαι στην τεχνική εκθεση κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε,

 

έχω ένα πρόβλημα στο να βρω την τιμή της ζώνης για ένα ακίνητο.Η ΔΕΗ (που δεν είναι αξιόπιστη όπως έχει αναφερθεί) λέει 600ε, το ΕΤΑΚ εχει την τιμή εκκίνησης μόνο 290ε και ο πίνακας με τους νομούς δεν έχει καν την οδό που είναι το ακίνητο.Πρόκειται για σπίτι εντός σχεδίου πόλεως, στα Γιάννενα. Πού μπορώ αλλού να ρωτήσω?Πολεοδομία ή ΔΟΥ?

 

Φαντάζομαι ότι κοιτάς στο http://www.gsis.gr. Την οδό μπορεί να μην την έχει, διότι μπορεί να βρίσκεται εντός μιας περιοχής που ορίζεται από τις οδούς που βλέπεις. Αν πάλι το ακίνητό σου βρίσκεται σε περιοχή εκτός αντικειμενικού προσδιορισμού, θα πάρεις την χαμηλότερη ΤΖ του Δήμου. Αν όλος ο Δήμος δεν έχει ΤΖ, τότε την χαμηλότερη του νομού. Στην Πολεοδομία όμως νομίζω ότι θα σε βοηθήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει με μια περίπλοκη περίπτωση που μου προέκυψε σχετικά με το Ν3843/2010 για ένα υπόγειο...

 

πρόκειται για ιδιοκτήτη ενός κτιρίου μέσω αντιπαροχής, το οποίο αποτελείται από 2 μεζονέτες - ξεχωριστές κατοικίες ενωμένες με μεσοτοιχία - και έναν υπόγειο χώρο 70τμ που έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία και ο οποίος τακτοποιείται με το Ν3843/2010

 

το παράδοξο είναι ότι

 

> ενώ στο συμβόλαιο - το οποίο συστάθηκε πριν την αποπεράτωση της οικοδομής - βάσει προσυμφώνου - που υπογράφηκε πριν την αίτηση για την έκδοση της ΟΑ - το υπόγειο αποτελεί ανεξάρτητο χώρο 70τμ με επικοινωνία με εξωτερική σκάλα από τον ακάλυπτο (έχουμε δλδ 3 ιδιοκτησίες, τις 2 μεζονέτες και το ανεξάρτητο υπόγειο)

 

> στα σχέδια της πολεοδομίας φαίνεται ότι το υπόγειο είναι δύο υπόγειοι χώροι των 35τμ - ένα για κάθε μεζονέτα και μάλιστα ότι το κάθε ένα επικοινωνεί με την αντίστοιχη μεζονέτα με εσωτερική σκάλα που φυσικά δεν υπάρχει!! (έχουμε δλδ 2 ιδιοκτησίες, τις 2 μεζονέτες)

 

Από την άλλη πλευρά, στο διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται σαν ένας ανεξάρτητος υπόγειος χώρος!!! γενικότερα επικρατεί ένα μπάχαλο στα σχέδια της πολεοδομίας...απλά αναφέρω ότι την ημέρα που εκδόθηκε η άδεια σφραγίστηκαν κι ΟΛΑ τα σχέδια!!!

 

τι είναι πιο σωστό να κάνω?

 

να τακτοποιήσω τα 2 υπόγεια βάσει κατόψεων Πολεοδομίας και να υποβάλλω 2 φακέλους για τις 2 ιδιοκτησίες?? και σε ενδεχόμενη αυτοψία τι θα γίνει?? σε ενδεχόμενη μεταβίβαση??

 

ή

 

να δηλώσω μια ιδιοκτησία με έναν υπόγειο χώρο???

 

ΥΓ:υπάρχει στην άδεια και άλλο ίδιο κτίριο (πρόκειται για συγκρότημα κτιρίων) τα σχέδια του οποίου είναι ίδια με του πελάτη μου πλήν του υπογείου που στο "άλλο" κτίριο δήλώθηκε ως ανεξάρτητο!!!!!

 

μήπως πρέπει να το τακτοποιήσω σύνφωνα με σχέδια πολεοδομίας και μετά να προβώ σε κάποια ενέργεια για να συμφωνήσει η πράξη με την κατασκευή και το συμβόλαιο???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι νέος μηχανικός και ηθελα τη συμβουλή σας!

Προκειται για αλλαγή χρήσης ισόγειου γκαραζ σε κατοικία με το ν3843/2010 το οποίο ανήκει σε μεζονέτα (1 ιδιοκτησία),την οποία έχουν κατά 1/2 εξ αδιαιρέτου ο πατέρας και κατά 1/2 εξ αδιαιρέτου ο γιος.

(α) Υποβάλλω μία αίτηση με τα στοιχεία και των δύο συνιδιοκτητών.Ειναι εις διπλούν ή όχι;

(β) Εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση και των δύο συνιδιοκτητών. Είναι εις διπλούν (δηλαδή 2 εξουσιοδοτήσεις και 2 υπεύθυνες δηλώσεις ο κάθε ιδιοκτήτης);

(γ) Τοπογραφικό, στέλεχος Ο/Α και κάτοψη χώρου εις διπλούν;

(δ) Τεχνική έκθεση μία φορά;

(ε) Ένα Παράβολο 350Ε οπου θα αναφέρονται και οι δύο συνιδιοκτήτες;

(στ) Μία εντολή πληρωμής όπου θα αναφέρονται και οι δύο ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

(α) Μία αίτηση εις διπλούν με τα στοιχεία του ενός από τους δυο, την οποία όμως συνυπογράφει και ο άλλος.

(β) Από μία νομίζω. Βγάλε 2 όμως καλού κακού.

(γ) Μια φορά το καθένα.

(δ) Μία φορά.

(ε) Δεν γίνεται να κοπεί και στους δύο. Θα κοπεί σε αυτόν του οποίου τα στοιχεία θα αναγραφούν στην αίτηση και θα κοπεί η απόδειξη.

(στ) Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι νέος μηχανικός και ηθελα τη συμβουλή σας!

Προκειται για αλλαγή χρήσης ισόγειου γκαραζ σε κατοικία με το ν3843/2010 το οποίο ανήκει σε μεζονέτα (1 ιδιοκτησία),την οποία έχουν κατά 1/2 εξ αδιαιρέτου ο πατέρας και κατά 1/2 εξ αδιαιρέτου ο γιος.

(α) Υποβάλλω μία αίτηση με τα στοιχεία και των δύο συνιδιοκτητών.Ειναι εις διπλούν ή όχι;

(β) Εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση και των δύο συνιδιοκτητών. Είναι εις διπλούν (δηλαδή 2 εξουσιοδοτήσεις και 2 υπεύθυνες δηλώσεις ο κάθε ιδιοκτήτης);

(γ) Τοπογραφικό, στέλεχος Ο/Α και κάτοψη χώρου εις διπλούν;

(δ) Τεχνική έκθεση μία φορά;

(ε) Ένα Παράβολο 350Ε οπου θα αναφέρονται και οι δύο συνιδιοκτήτες;

(στ) Μία εντολή πληρωμής όπου θα αναφέρονται και οι δύο ιδιοκτήτες;

 

(α) Αίτηση με τα στοιχέια του ενός εκ των συνιδιοκτητών με υπογραφή και από τους 2.Δύο φορές.

(β) Εξουσιοδότηση και των 2 συνιδιοκτητών σε εσένα με γνήσιο υπογραφής. Υ.Δ. και των 2 εις διπλούν με γνήσιο υπογραφής. Κάποιοι ζητάνε αντί δεύτερης εξουσιοδότησης σε σένα, εξουσιοδότηση του ετέρου συνιδιοκτήτη προς τον αιτούντα για υποβολή της αίτησης.

(γ) 1 φορά όλα αφού είναι 1 κατοικία.

(δ) 1 φορά

(ε) Παράβολο στο όνομα του αιτούντος

(στ) Ναι και ΑΠΥ στο όνομα του αιτούντος μόνο

 

Αν κάνεις μία αναζήτηση και βάλεις 'τεχνική έκθεση' θα σου βγούνε πολλές πληροφορίες προς διασταύρωση. Σου απάντησε και ο tpanag οπότε ΟΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.