Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

ναι, 12 φάκελοι (τυχερούλη! :D) όλοι στο ίδιο όνομα

κανένα πρόβλημα που δεν έχει πάρει ρεύμα (καλύτερα, γιατί αν είχε πρόσφατη ρευματοδότηση δεν θα έμπαινε στην ρύθμιση...)

 

Aυτό πάλι από που προκύπτει ? Δεν αναγράφεται ούτε στο νόμο , ούτε στις ερμηνευτικές . Το πότε πήρα ρεύμα είναι δική μου υπόθεση . Και αυτό με τις ημερομηνίες των δηλώσεων πάλι είναι άτοπο γιατί τότε θα πρέπει να διωκτούν όλοι οι μηχανικοί που έχουν υπογράψει εδώ και τόσα χρόνια τις δηλώσεις για τη ρευματοδότηση ακινήτων και τακτοποιούνται σήμερα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα...!

τώρα το ποιος θα το δει είναι άλλο θέμα...

 

έρχεσαι εσύ (ή εγώ ή άλλος) ως μηχανικός και δηλώνεις υπεύθυνα ότι όλα είναι σύμφωνα με την άδεια ( :smile: ) και η οικοδομή ρευματοδοτείται βάσει της δήλωσης αυτής. μετά από λίγο έρχεται ο ιδιοκτήτης και δηλώνει υπεύθυνα ότι "πριν πάρω ρεύμα την είχα κάνει την κουτσουκέλα μου" !! :confused:

 

αν πέσεις μέσα στο 10% που θα ελεγχθεί και πέσεις και σε υπάλληλο που θα συγκρίνει τις ημερομηνίες μπορείς πάντα να επικαλεστείς ότι η δήλωση του ιδιοκτήτη είναι ψευδής και το έκανε για να υπαχθεί στην ρύθμιση... ** αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ξέρει ο ιδιοκτήτης γιατί σίγουρα μετά θα καταγγελθεί και τον βλέπω να πληρώνει πρόστιμα διατήρησης εκτός των επιπτώσεων λόγω ψευδούς δήλωσης...!

τρελά σενάρια αλλά όλα μέσα στην ζωή είναι... τι να πω...

 

(**τώρα, αν του την κάνεις εσύ ο ίδιος την ρύθμιση ...δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα έχεις να λες μετά...)

 

σας ευχαριστώ πολύ tpanag και Brasco, χωρίς το ερώτημά σας δεν θα είχα προσέξει ότι έχω κι εγώ μια τέτοια περίπτωση!!! Δεν είχα προσέξει ημερομηνία ρευματοδότησης αν και ήξερα ότι είναι πρόσφατη!! θα τον έμπλεκα τον συνάδελφο που έδωσε το ρεύμα...

 

αυτό σου απαντάει; αν όχι, θα βρεις αρκετή κουβέντα για το θέμα μέσω της αναζήτησης...;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύφθηκε με όσα διάβασα αλλά να επιβεβαιώσω για κάποια διαμερίσματα που έχω προς τακτοποίηση στην πολεοδομία Μενιδίου.

 

1) Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας καταθέτουν όλοι υπεύθυνες δηλώσεις (γράφοντας κ το ποσοστό συνιδιοκτησίας) & εξουσιοδότηση. Σωστά?

2) Ένας από αυτούς υποβάλει την αίτηση αλλά συνυπογράφουν όλοι. Σωστα?Θέλει και τα ονόματά τους δίπλα από την υπογραφή?

3) Τοίχος σε ημιυπαίθριο που συνορεύει με όρια οικοέδου μπαίνει στο εμβαδό? (Στο διάγραμμα κάλυψης ο τοίχος συμπεριλαμβάνεται στα τετραγωνικά του ΗΧ αλλά σκέφτομαι να μην τον συμπεριλάβω με αποτέλεσμα να έχω μικρότερο εμβαδό προς τακτοποίηση)

4) Στην Υ/Δ στο πεδίο 2 που λέει θεση ΗΧ σύμφωνα με την οικοδομική άδεια γράφετε για παράδειγμα "στο Β όροφο , διαμέρισμα Β-2, στη βορινή πλευρά του διαμερίσματος, βόρια του λουτρού...." ή περιορίζεστε στον όροφο κ διαμέρισμα?

 

Αν έχει υποβάλει κάποιος στο Μενίδι και έχει καποια ιδιαιτερότητα ας μου πει.

 

Υ.Γ. ενημερωτικά στην πολεοδομία Δήμου Αθήνας μου ζήτησαν την αίτηση εις τριπλούν (!!) (την έβγαλα επιτόπου φωτοτυπία με την υπογραφή) και να συμπληρώσω το φύλλο καταχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. ναι

εγώ ξαναβάζω ολα τα στοιχεία κάτω από τα στοιχεία του αιτούντα και γράφω συνιδιοκτήτης

 

3. μπορεί να μην μπει ο τοίχος

εγώ προσωπικά όταν πρόκειται για πολύ μικρή διαφορά τον περιλαμβάνω για να μην έχω διαφορά στα τμ συμβολαιου

αν είναι πχ υπόγειο τα αφαιρώ και ας κάνει ότι καταλαβαίνει ο συμβολαιογραφος

 

4. περιοριζόμαστε στον όροφο και το διαμερισμα (γι'αυτό υπάρχουν τα σχέδια)

------

η ίδια πολεοδομία επίσης ζητάν να έχει συμπληρωθεί και το

ΦΥΛΛΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ

όμως χαλάλι διότι δεν περιμένεις να το συμπληρώσουν

Link to comment
Share on other sites

το μισό παράνομο στον ένα και το άλλο μισό παράνομο στον άλλο

2 ιδοκτησίες 2 αμοιβές 2 παράβολα 2 φάκελλοι

 

Σ' ευχαριστώ Myri για την απάντηση. Βέβαια στην πολεοδομία που ρώτησα μου υπέδειξαν την κατάθεση ενός φακέλου με συνυπογραφή στην αίτηση των 2 αιτούντων. Γνωρίζεις αν μπορεί να ακολουθηθεί εναλλακτικά αυτή η λύση? Το λέω καθώς στα σχέδια το κατάστημα παρουσιάζεται ενιαίο χωρίς χώρισμα μεταξύ των 2 ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

α!! κατάλαβα το προβλημα (δεν έχουν εγκεκριμένο σχέδιο)

 

τώρα ό,τι και να πουμε είναι λίγο :(

 

από το να μην το κάνουν καθολου ας το δηλώσουν μαζί

Link to comment
Share on other sites

Ημιυπαίθριος χώρος σε διαμέρισμα που κατασκευάστηκε με αντιπαροχή και αναλογεί στην κατασκευαστική εταιρεία.

Τα χιλιοστά επι του οικοπέδου όμως, ανήκουν ακόμα στον οικοπεδούχο.

Ποιός κάνει την αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

α!! κατάλαβα το προβλημα (δεν έχουν εγκεκριμένο σχέδιο)

 

τώρα ό,τι και να πουμε είναι λίγο :(

 

από το να μην το κάνουν καθολου ας το δηλώσουν μαζί

 

Ουσιαστικά Myri πρόκειται για 2 αδέρφια τα οποία κατέχουν το συγκεκριμένο ισόγειο κατάστημα. Το κατάστημα όπως λειτουργεί στη σημερινή μορφή είναι ενιαίο , όπως ενιαίο παρουσιάζεται και στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας. Ωστόσο στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει έχει χωριστεί εξημισίας στους 2 ιδιοκτήτες (για να είναι διακριτές οι ιδιοκτησίες σε πιθανό μελλοντικό χωρισμό τους). Πιστεύω λοιπόν πως δεν μπορώ να καταθέσω 2 φακέλους καθώς η πολεοδομία τα εγκεκριμένα σχέδια κοιτά και όχι τη σύσταση ιδιοκτησίας

 

Παρατήρηση: Τα εγκεκριμένα σχέδια ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ με την υφιστάμενη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.