Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Κακώς . Οι φάκελοι είναι 2 όσες είναι και οι ιδιοκτησίες , άσχετα με το γεγονός πως απαρτίζουν 1ενιαία κατοικία .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

jbosdas + Iάμβλιχε ευχαριστώ πολύ. Με μπερδέψατε λίγο με τους φακέλους γιατί μάλλον άλλα είχα καταλάβει απο το φεκ και τις εγκυκλίους. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος γράφω την περίπτωση και αν βλέπετε κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου παρακαλώ διορθώστε με. Έχω μια κατοικία δηλωμένη ώς δεύτερη με υπόγειο, πιλοτή, Α όροφο, Β όροφο και δώμα. Οι αυθαιρεσίες είναι οι εξής: Ι) Επιπλέον 25 μ2 στο δώμα δίπλα στο μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα τα οποία προφανώς δεν ρυθμίζονται. ΙΙ) Η/Χ 15 μ2 στο Β όροφο ΙΙΙ) Η/Χ 15 μ2 στο Α όροφο ΙV) 40 μ2 κλεισμένα στην πιλοτή. Το καθεστώς είναι συνιδιοκτησία 50:50. Πρέπει να καταθέσω 3 φακέλους αφού κάθε μία θεωρείται ξεχωριστή ιδιοκτησία(?). Σε κάθε φάκελο πρέπει να έχω 2 αιτήσεις και 2 υπεύθυνες δηλώσεις απο τους συνιδιοκτήτες και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και αμοιβή μηχανικού. Πρεπει να πληρώσουν 250+250=500 ευρώ παράβολο για τους 2 Η/Χ και άλλα 350 ευρώ για την πιλοτή.

Το πρόστιμο για τους 2 Η/Χ θα είναι (15 Χ 6% Χ ΤΖ) Χ 2

Το πρόστιμο για την πιλοτή θα είναι 40 Χ 8,5% Χ ΤΖ

Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΓΚΥΚΛΙΟ 8 - 15/06/2010 του ΥΠΕKA αναφερει:

''17) Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο''.

Πουθενα αλλου δεν εχω βρει να αναφερεται οτι απαιτειται υπογραφη απο ολους τους συνιδιοκτητες.

Μηπως αγνοω την υπαρξη καποιας αλλης εγκυκλιου;

Ή αν μπορει καποιος να βοηθησει πού αναφερεται οτι απαιτειται υπογραφη απο ολους τους συνιδιοκτητες γιατι δεν εχω βγαλει συμπερασμα για το τι τελικα συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

.........

παντως για το 1 (2 αποθηκες--->1 κατοικια) πηρα τηλέφωνο στην πολεοδομία και ρώτησα και μου παν οτι θέλουν 1 φακελο και οχι δυο.

 

Πολύ σωστά σου είπαν.

 

Μην μπερδεύεστε άδικα.

 

Ο αριθμός φακέλων έχει να κάνει με τους χώρους που έχεις αυτή την στιγμή και όχι από πόσες ιδιοκτησίες προήλθαν.

Link to comment
Share on other sites

 

@Ιάμβλιχος

"...δεν έχει τον απαραίτητο χώρο για τα στοιχεία του δευτέρου συνιδιοκτήτη"

Δεν ευσταθεί ο λόγος αυτός. Μπορεί να συνεχίζεται σε δεύτερη και τρίτη σελίδα η αίτηση...

 

εύτερη και τρίτη αίτηση? Για να περιπλεχτεί κι άλλο το πράμα?

 

"Αλλά αν δεν υπογράψουν όλοι και τι έγινε?"

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη. Αν είναι 10 συνιδιοκτήτες, είναι υποχρεωμένοι να προσυπογράψουν και οι 10, (αν όχι αυτοί με το >60%).

Το θέμα είναι καθαρά νομικό (Αστ.Κωδ.), έχει προβλεφτεί και δεν παραβλέπεται.:

Σίγουρα, απλά σου λέω πώς μου το είπαν στης Θεσσαλονίκης. και σου λέω έστω κάνει ένας εκ των δύο την αίτηση, τακτοποιεί το χώρο. και μετά από ένα χρόνο χτύπα ξύλο πεθαίνει :( ο συνιδιοκτήτης κληρονομεί το χώρο ατακτοποίητο?:lol:

"...οι αιτήσεις είναι διαφορετικές από τις γνωστές.."

Οι αιτήσεις που δίνει το Υπεκα και το τεε είναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ. Ας μην μπούμε λοιπόν στην διαδικασία να ορίσουμε τι είναι αίτηση.

Αυτό όμως που με με εκπλήσσει είναι ότι ζητάνε την ΤΖ από τον ιδιοκτήτη! :shock:

 

Όσο για το Τ.Ζ. , μάλλον από το μηχανικό περιμένουν να τη βρει.

Link to comment
Share on other sites

@ mem_fretz

Σωστά όλα, απλά χρειάζεσαι 1 αίτηση από τον ένα μόνο συνιδιοκτήτη (μπορεί να χρειαστεί να υπογράψει και ο δεύτερος), 2 εξουσιοδοτήσεις προς εσένα ή οποιον διεκπεραιώσει τη διαδικασία (1 από κάθε συνιδιοκτήτη), 2 Υ.Δ. από κάθε ιδιοκτήτη (σύνολο 4) και όλα τα άλλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανονικά.Υπάρχουν και στάνταρ δηλαδή?:shock: Τίποτα δεν είναι κανονικό φίλε. Αν κάνει ένας την αιτηση, υπευθυνη δήλωση μόνο ο ένας, ο άλλος είπαμε εξαφανίζεται, τον καταπίνει η γη. Ή πάρε εξουσιοδοτήσεις και από τους δυο καλού κακού να χεις μαζί σου.:grin: Κάνε μια αίτηση μόνο από τον έναν και ακόμα μία και με τους δυο μαζί ή και μία τρίτη διπλή με δύο φύλλα όπως λέει και ο jbosdas(Μπορεί να συνεχίζεται σε δεύτερη και τρίτη σελίδα η αίτηση...) με τον κάθε ένα στον κάθε φύλλο καιιιιιιιι............... βάλ' τους να διαλέξουν ρίξτους και πέντε φάπες να τις μεταφέρουν στα υπουργεία τους

 

mich.ni εδώ είναι μια πατάτα. Μας έχουν μπερδέψει τι σημαίνει η λέξη υποβάλω. Σημαίνει γράφω -συμπληρώνω ή υποβάλω(καταθέτω) στην πολεοδομία. Αρχικά ο νόμος (εγκύκλιος 5) έλεγε η αίτηση υποβάλεται και προσυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες και εξουσιοδοτείται ένας εξ αυτών (ήκαι τρίτο πρόσωπο ......) να διεκπαιρεώσει τη ρύθμιση. (Τι εννοει διεκπεραίωση εδώ - ποιο στάδιο της διαδικασίας- για κλωτσιές είναι . . . έτσι πως τα 'χουν κάνει)

Γιατί στην Παρ.3 (εγκύκλιο 5) λέει ''Η αίτηση κ τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην Πολεοδομική Υπηρεσία ..................

Link to comment
Share on other sites

...

Ή αν μπορει καποιος να βοηθησει πού αναφερεται οτι απαιτειται υπογραφη απο ολους τους συνιδιοκτητες γιατι δεν εχω βγαλει συμπερασμα για το τι τελικα συμβαινει.

 

κοιτα την εγκ5/10 παρ2

"...Στην περίπτωση συγκυριότητας για το ίδιο αυτοτελές ακίνητο η αίτηση υποβάλλεται και προσυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες και εξουσιοδοτείται ένας εξ΄ αυτών ( ή και τρίτο πρόσωπο πχ.ο μηχανικός) να διεκπεραιώσει την ρύθμιση."

 

υποβάλλω: [λόγ. < αρχ. ὑποβάλλω `βάζω κάτω, υπαγορεύω, εμπνέω] καταθέτω ένα έγγραφο σε μια ανώτερη αρχή ή υπηρεσία

διεκπεραιώνω: [λόγ. < ελνστ. διεκπεραι(ῶ) `μεταφέρω απέναντι΄ -ώνω] ολοκληρώνω, φέρνω εις πέρας τις διαδικασίες που είναι απαραίτητες για να επιλυθεί ή για να ρυθμιστεί κάποιο ζήτημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει ένας την αιτηση, υπευθυνη δήλωση μόνο ο ένας, ο άλλος είπαμε εξαφανίζεται, τον καταπίνει η γη.

 

Δε μπορείς να τον εξαφανίσεις. Στην υπ. δήλωση ζητάνε να γραφτεί "είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης/είμαι συνιδιοκτήτης".

Αν γραφτεί το πρώτο (ενώ δεν ισχύει), υποβάλλει ψευδή υπεύθυνη δήλωση ο συνιδιοκτήτης με ό,τι αυτό (μπορεί να) συνεπάγεται. Αν γραφτεί το αληθές δεύτερο, περιμένουν να δουν έγγραφα και συνυπογραφή στην αίτηση από τους συνιδιοκτήτες. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μια μπούρδα αυτή η ιστορία, αλλά δεν μπορεί να παρακαμφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να τον εξαφανίσεις. Στην υπ. δήλωση ζητάνε να γραφτεί "είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης/είμαι συνιδιοκτήτης".

 

ok μπορει να συμβαίνει αυτό, πάντως όχι θεσσαλονίκης. η υπεύθυνη δήλωση που έχουν φτιάξει είναι γεμάτη μπρος και πίσω και δεν έχει ούτε μία σειρά για να το γράψεις εσύ. Η μισή πίσω σελίδα δε, έχει να κάνει με το αν , να το πω χονδρικά, είχες εμπλακεί με το Ν...../2009 του Σουφλιά - δηλ. αν είχες υποβάλει αίτηση και τι παράβολο πλέρωσες και ακόμη αν εκρεμουν κυρώσεις και έχουν επιβληθει πρόστιμα από ΔΟΥ-ΙΚΑ-Τμήμα έκδοσης οικοδομικών Αδειών-ΤΕΚ,ΕΕ. Άρα Θεσσαλονίκη εξαφανίζεται. Ενώ π.χ. στης καλαμαριάς δεν ισχύει κατι τέτοιο, όπου έχουν (και καλώς) τις φόρμες των υποδείγμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.