Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Συγγρού και Αργυρούπολη (μου το επεσήμανε συνάδελφος με εμπειρία από εκεί) και το έβαλα κι εγώ σε φακέλους που κατέθεσα Παλλήνη (και σωστά έκανα γιατί το κοίταξαν).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αποπερατωμένη οικοδομή με 12 διαμερίσματα και με ανοικτή άδεια (9/2008 ) που δεν έχει ρευματοδοτηθεί, δεν έχει κλείσει ΙΚΑ και δεν έχει σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας, προκύπτει κάποιο κώλυμα στη διαδικασία; Απαιτούνται 12 φάκελοι;

Link to comment
Share on other sites

ναι, 12 φάκελοι (τυχερούλη! :D) όλοι στο ίδιο όνομα

κανένα πρόβλημα που δεν έχει πάρει ρεύμα (καλύτερα, γιατί αν είχε πρόσφατη ρευματοδότηση δεν θα έμπαινε στην ρύθμιση...)

Link to comment
Share on other sites

tpanag

Γράψε σε παρακαλώ πως ακριβώς το έγραψες στην υπεύθυνη δήλωση μήπως χρειαστεί πουθενά.

Στην περίπτωση ( είμαι συνιδιοκτήτης ) γράφεις και το όνομα του συνιδιοκτήτη η τους αρκεί αυτό, και βλέπουν τα στοιχεία στις άλλες υπ. Δηλ. των άλλων συνιδιοκτητών?

Αντε, θα μας τρελανουν στο τελος, η καθε πολεοδομια τα δικα της.

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θα το προσθέτω κι αυτό απο τωρα και στο εξής.

Αντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

"Είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης" ή

"Είμαι συνιδιοκτήτης κατά ποσοστό Χ%"

Όχι δε γράφω όνομα συνιδιοκτήτη. Αν υπάρχει απλά συνυπογράφει/καταθέτει δηλώση και εξουσιοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα είναι καλύτερα σε μια τέτοια περίπτωση να του πούμε να περιμένει κάποιο άλλο νόμο? κανένα νόμο με καμιά διάταξη για υπέρβαση υψους?

 

Ή να τον προτρέψουμε να το τακτοποιήσει με τον 3843 να'χει ένα χαρτί στα χέρια του, να χει πιο ήσυχο το κεφάλι του να χει ένα πάτημα για να λέει (να εγώ πλήρωσα) σε περίπτωση ελεγχου και μετά αν βγει και νόμος το νομιμοποιεί?

εγώ αν ήταν δικόμου σπίτι θα πήγαινα στη 2η περίπτωση

 

αν γινόταν έλαγχος θα έπρεπε να κάνουν και μετρήσεις για να βρουν τη διαφορά ύψους

άρα θα έπρεπε να ψάξουν σε βάθος

 

αν βγει νέος νόμος για αυθαίρετα ίσως πλέον μπορείς να πληρώσεις το extra ύψος και να ξεμπερδέψεις

αν το αφήσεις όλο ίσως δεν εντάσεται στο νέο νόμο ή είναι πιο υψηλο το προστιμο

 

εφόσον δεν γνωρίζουμε τίποτα για τον νεο νόμο (άμα γίνει) δεν μπορούμε να εικάσουμε ποιά είναι η σωστή

"Είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης" ή

"Είμαι συνιδιοκτήτης κατά ποσοστό Χ%"

αυτό το κάνω και εγώ και μάλιστα ζητώ και συμβόλαιο διότι δεν μπορώ να ξέρω τι είναι ο καθένας που παρουσιάζεται ως ιδιοκτήτητς

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα. Έχω μια περίπτωση καταστήματος όπου οι ιδιοκτήτες πρόκειται να τακτοποιήσουν το πατάρι το οποίο έχει κατασκευαστεί εντός του νομίμου όγκου. Το κατάστημα στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας παρουσιάζεται ενιαίο . Ωστόσο έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και κατανέμεται σε 2 ιδιοκτήτες. Σε αυτή την περίπτωση το παράβολο των 350 ευρώ σε ποιο όνομα εκδίδεται. Η ΑΠΥ σε ποιόν κόβεται. Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί ο συγκεκριμένος νόμος μπάζει από παντού και είμαστε εκτεθειμένοι σε πολλές μπανανόφλουδες...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα διαμέρισμα υπάρχουν δύο συνιδιοκτήτες, τότε όλοι υποβάλλουν μία κοινή αίτηση που την συνυπογράφουν και οι δύο, 2 εξουσιοδοτήσεις προς τον μηχανικό και 4 υπεύθυνες δηλώσεις (2 απο τον καθένα)???εχω μπερδευτεί παρακαλώ βοηθήστε με!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.