Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

salpigoal :

Κλεισμενη σοφιτα με υπερβαση υψους θα το κανατε ή οχι?

 

tpanag :

Άνετα. Δεν το ξέρεις ότι έχει υπέρβαση ύψους, γιατί δεν έκανες αυτοψία.-

 

 

εγώ προσωπικά θα έκανα τη ρύθμιση αφού τους ειδοποιούσα πρώτα

 

 

Μήπως θα είναι καλύτερα σε μια τέτοια περίπτωση να του πούμε να περιμένει κάποιο άλλο νόμο? κανένα νόμο με καμιά διάταξη για υπέρβαση υψους?

 

Ή να τον προτρέψουμε να το τακτοποιήσει με τον 3843 να'χει ένα χαρτί στα χέρια του, να χει πιο ήσυχο το κεφάλι του να χει ένα πάτημα για να λέει (να εγώ πλήρωσα) σε περίπτωση ελεγχου και μετά αν βγει και νόμος το νομιμοποιεί?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω κάνει ρυθμίσεις σοφιτών και παταριών με υπέρβαση.

έχω ένα σκεπτικό σχετικά μ' αυτό:

λένε ότι θα ελέγξουν το 10% των φακέλων και ίσως το κάνουν (ίσως). μετά απ' αυτό όμως δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν περισσότερο με τα ήδη δηλωμένα. είναι πιο συμφέρον εισπρακτικά να κυνηγήσουν τους "αδήλωτους"

τα πήραν από την κ. Μαρίκα, τι άλλο να τις πάρουν... τι κι αν δήλωσε 2 τετραγωνικά λιγότερα ή ξέχασε να δηλώσει κι έναν μικρό φωταγωγό που έκλεισε... πάμε να πιάσουμε τώρα αυτούς που δεν δήλωσαν τίποτα που θα τους τα πάρουμε πιο χοντρά (30% + 5% για κάθε χρόνο...) και αυτούς μπορούμε να τους "σκίσουμε" χωρίς μεγάλο πολιτικό κόστος γιατί τους δώσαμε την ευκαιρία να δηλώσουν και απέφυγαν!

 

σίγουρα κανείς παράνομος δεν εξασφαλίζεται βάζοντας στην ρύθμιση κάτι που δεν μπαίνει. νομίζω ότι μπορείς να το μαχηθείς καλύτερα αν έχεις πληρώσει το κατιτίς σου παρά αν σε "γράψουν" οι ενεργειακοί επιθεωρητές χωρίς να'χεις προσπαθήσει να το σώσεις κάπως.

τι να πω, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα. δεν μπορείς να ξέρεις πώς σκέφτονται οι από πάνω μας γιατί ούτε και οι ίδιοι ξέρουν...:shock:

 

(πάντως, θα'ναι πολύ ξεφτίλες αν βγάλουν άλλο νόμο για ρύθμιση αυθαιρέτων... ποιος θα ξαναβγάλει άδεια για προσθήκη μετά; κανείς...)

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει ρυθμίσεις σοφιτών και παταριών με υπέρβαση.

 

Να υποθέσω οτι πήγες στην πολεοδομία την κάτοψη του χώρου που είναι απο κάτω απο τη σοφιτά και έκανες μια απλή διαγράμμιση για να δείξεις το εμβαδόν της σοφίτας. Ζητάνε κάτι άλλο? (πχ τομες, κλπ)

 

Αν ο ιδιoκτήτης πληρώσει τα 350€ και τελικά δεν δεχτούν τη σοφίτα, τα χάνει αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό με τους ενεργειακούς σε βάθος χρόνου αν ειδικά έχεις καινούρια οικοδομή. κατ'ευθείαν όλοι θα βγάλουν ταυτότητα κτιρίου? μία καινούρια είναι σίγουρα οκ από ενεργειακή απόδοση. οπότε δεν φοβόμαστε τους ενεργειακούς(δηλαδή κάποιους από εμάς:D) αλλά το υποτιθέμενο 10%. Δηλαδή 10% από αυτές που κάνουν αίτηση για υπαγωγή στη ρύθμιση? Άρα καλύτερα να μην κάνεις αίτηση, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε ελέγξουν.

Αν και στην εκύκλιο 5 Παρ.5 το 10% αναφέρεται γενικά σε εκδοθείσες οικ. άδ. Οι χώροι για τους οποίους θα πληρώθουν πρόστιμα δε λέει ότι θα ελεγθούν. Τώρα αν τακτοποιήσεις σοφίτα, λόγω του ότι όλες σχεδόν ειναι με υπέρβαση ύψους θα την ψιλαστούν αν θέλουν και σου την πέφτουν. αλλά θα κάτσουν να ασχοήθούν, δε νομίζω . Αν είναι να ψάξουν θα νψάξουν τους υπόλοιπους. Βέβαι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει.Αβέβαιο το μέλλον. Όπως είπες και συ ' κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα. δεν μπορείς να ξέρεις πώς σκέφτονται οι από πάνω μας γιατί ούτε και οι ίδιοι ξέρουν...'

(πάντως, θα'ναι πολύ ξεφτίλες αν βγάλουν άλλο νόμο για ρύθμιση αυθαιρέτων... ποιος θα ξαναβγάλει άδεια για προσθήκη μετά; κανείς...)

Μπα, ακόμα πιο βιαστικός θα είναι αυτός ο νόμος (αν βγει) και πιο σύντονμος ακόμα, πιστεύω, ώστε να μην έχει κάποιος το χρόνο για να κτίσει τον αυθαίρετο όροφο και να τον εντάξει.

Πάντως και γω είμαι της γνώμης να τακτοποιούνται οι σοφίτες.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι πήγες στην πολεοδομία την κάτοψη του χώρου που είναι απο κάτω απο τη σοφιτά και έκανες μια απλή διαγράμμιση για να δείξεις το εμβαδόν της σοφίτας. Ζητάνε κάτι άλλο? (πχ τομες, κλπ)

 

Αν ο ιδιoκτήτης πληρώσει τα 350€ και τελικά δεν δεχτούν τη σοφίτα, τα χάνει αυτά?

 

Για να μην τη δεχτούν πρέπει να έρθουν να δουν , κάτι το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

@castor_troy

δεν ζητάνε τομές... δεν απαιτείται απο την νομοθεσία.

Αν όμως έχεις τόοοοσες αμφιβολίες, μην πληρώσεις το παράβολο, (τα δικά σου τα πληρώνεις) κάνεις πληρότητα και μέσα σε 15 μέρες πας κ το παράβολο...(ν3843/10αρθ5, παρ3)

Link to comment
Share on other sites

.......δεν ζητάνε τομές.............

 

Εξαρτάται από την Πολεοδομία.

 

Στο Μαρούσι για τις σοφίτες θέλουν τομή και κάτοψη υπάρχουσας κατάστασης!!!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι πήγες στην πολεοδομία την κάτοψη του χώρου που είναι απο κάτω απο τη σοφιτά και έκανες μια απλή διαγράμμιση για να δείξεις το εμβαδόν της σοφίτας. Ζητάνε κάτι άλλο? (πχ τομες, κλπ)

 

έτσι ακριβώς έκανα -τίποτ' άλλο δεν μου ζητήθηκε. τα εξηγεί όλα ο ιδιοκτήτης στην υ/δ ;)

 

Αν ο ιδιoκτήτης πληρώσει τα 350€ και τελικά δεν δεχτούν τη σοφίτα, τα χάνει αυτά?

 

όχι μόνο τα χάνει αυτά αλλά τον γράφουν κι όλας και πάει στα αυθαίρετα με τα παχυλά πρόστιμα... έτσι αν έχεις περίπτωση δύσκολη και επικίνδυνη (οι σοφίτες δε θα έλεγα ότι εμπίπτουν σ' αυτήν την κατηγορία -έχουν γραφτεί πολύ χειρότερες περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ) πας πρώτα σε άλλη πολεοδομία 8-) και με την ευκαιρία του ελέγχου φακέλου άλλης υπόθεσης ανοίγεις μια... γενική συζήτηση τύπου "τι γίνεται σε περίπτωση που..." να δεις τι ψάρια πιάνεις πριν μπεις σε περιπέτειες... (παρατηρημένο: όλοι οι υπάλληλοι είναι πολύ εξυπηρετικοί όταν ρωτάς έτσι γενικά)

 

όσο για τους ενεργειακούς που λέγαμε, το πρόβλημα θα υπάρξει όταν κάποιος θα μεταβιβάσει ή θα θελήσει να νοικιάσει. αν ήμουν ενεργειακός δεν θα δεχόμουν να δώσω πιστοποιητικό και να μην γράψω αυθαιρεσία που βλέπω και πιστεύω οι περισσότεροι αυτό θα κάνουν (για να μην χάσουν την άδειά τους). σε χώρο που έχει ρυθμιστεί (έστω κι αν υπάρχει υπέρβαση) ίσως ο ενεργειακός να είναι καλυμμένος και να μην αναγκαστεί να γράψει την παράβαση... δεν ξέρω...

 

τόσα χρόνια μας έμαθαν ότι ο πιο μάγκας μηχανικός είναι αυτός που σου κάνει 240 μ2 εκεί που θα 'χτιζες 160 (και επίσης ο πιο "χαζός" ιδιοκτήτης αυτός που χτίζει μόνο τα νόμιμα). τώρα όλος αυτός ο κόσμος θα βρεθεί παγιδευμένος με ακίνητα που δεν θα θέλει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Απο tpanag

((((Δε μπορείς να τον εξαφανίσεις. Στην υπ. δήλωση ζητάνε να γραφτεί "είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης/είμαι συνιδιοκτήτης".

Αν γραφτεί το πρώτο (ενώ δεν ισχύει), υποβάλλει ψευδή υπεύθυνη δήλωση ο συνιδιοκτήτης με ό,τι αυτό (μπορεί να) συνεπάγεται. Αν γραφτεί το αληθές δεύτερο, περιμένουν να δουν έγγραφα και συνυπογραφή στην αίτηση από τους συνιδιοκτήτες. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μια μπούρδα αυτή η ιστορία, αλλά δεν μπορεί να παρακαμφθεί. )))

 

Σε ποιες πολεοδομίες ζητούν τέτοιες διευκρινίσεις στην υπεύθυνη δήλωση? Οι υπεύθυνες δηλώσεις του ΤΕΕ από ότι ξέρω δεν λένε τίποτα για διευκρίνηση του ιδιοκτήτη αν είναι μοναδικός ιδιοκτήτης η αν υπάρχουν συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.