Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

χρεώνω για την τακτοποίηση συνολικά τον πελάτη 351,79 ευρώ (286,01+23%ΦΠΑ)

 

Κάτι δε μου κολλάει...

Μήπως εννοείς: 232,53 (1000λ ελάχιστη αμοιβή) + 53,48 (ΦΠΑ) = 286,01 €

 

Το ΦΕΜ είναι 10% επι του καθαρού ποσού ήτοι 23,25€

 

Υπερ ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ = 3% επι της αμοιβής και το χαρτόσημο 2,4%.

66898200.jpg

 

Επίσης το ΤΕΕ σου κρατάει αυτόματα απο την πληρωμή στην ΕΤΕ το 2,048% της καθαρής αμοιβής.

 

Αν θες να πάρεις παραπάνω χρήματα, δεν αλλάζεις το λ αλλα τις ώρες εργασίας

(πχ βάζεις 6,15 ώρες χ 200λ = 286,01€ προ ΦΠΑ)

ή κόβεις 2 ΑΠΥ. Μία με την ελάχιστη και μια για "διεκπεραίωση φακέλου" χωρίς κρατήσεις κωδικούς πληρωμής κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Gousgounis σε ευχαριστώ για την απάντησή σου (να μια φράση που δεν περίμενα να πω στην ζωή μου :P)

 

Έχω συμφωνήσει λίγο παραπάνω από την ελάχιστη (τελικό ποσό 350 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ)...και για αυτό στο τεε έβαλα Μονάδες-ημέρες 1,23 όπως φαίνεται στις φωτογραφίες....

 

Έχω κάνει κάτι λάθος και δεν το καταλαβαίνω?? :(:(

 

 

Σχετικά με τις κρατήσεις: Από την Εθνική μου έδωσαν 2 έντυπα. Ένα γραμμάτιο είσπραξεως για λογ. ταμείου συντάξεων κλπ (αυτό που επισυνάπτεις εσύ) και ένα Γραμμάτιο είσπραξης αμοιβών μηχανικών....

 

Το ερώτημά μου είναι: στο γραμμάτιο είσπραξης αμοιβών μηχανικών, βάζω το ποσό της συνολικής αμοιβης συμπεριλαμβανομένου του ποσού του ΦΕΜ και των κρατήσεων ή τα αφαιρώ αυτά??

 

υπενθυμίζω, εγώ έχω χρεώσει: 286,01+65,78 (ΦΠΑ)

 

άρα έχω ΦΕΜ: 28,6

Κρατήσεις 5,4%*286,01=15,44

 

άρα τελικό ποσό : 242,97 οκ? Εγώ αυτό το ποσό γράφω στο Γραμμάτιο είσπραξης αμοιβών μηχανικων ή το ποσό 286,01???

 

 

 

 

επισυννάπτω τις φωτογραφίες στην επόμενη απάντηση !

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδάκι μου..

 

Καθαρό ποσό θα βάλεις στου ΤΣΜΕΔΕ (δηλ. τα 286,01Ε - ΠΡΟ ΦΠΑ δηλαδή) και επί αυτού θα υπολογίσεις (εσύ προφανώς, όχι η ΕΤΕ) όλες τις νόμιμες κρατήσεις (βλ. το κουτάκι 12).

 

Πάει αυτό.

 

Μετά καταθέτεις την αμοιβή σου. Πάλι, 286,01Ε σαν καθαρή αξία και το 65,78Ε σαν ΦΠΑ (23%).

 

Απλά ο συνάδελφος παραπάνω, πρότεινε εναλλακτικά να κόψεις 2 Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών, όπου η μία θα αντιστοιχεί στην τακτοποίηση και η άλλη στη διεκπεραίωση (αυτό σε γλυτώνει από κάποια έξοδα παραπάνω, μιας και στη δεύτερη απόδειξη δεν βαρύνεσαι με κρατήσεις τύπου , ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ κλπ, ούτε και αμοιβή ξεχωριστή μέσω ΤΕΕ χρειάζεται να βγάλεις).

 

Πάει ΚΑΙ αυτό.. Στην Εφορία θα πληρώσεις ΦΕΜ ίσο με το 10% της ΚΑΘΑΡΗΣ αξίας των υπηρεσιών σου (286,01Ε).

 

Είναι εντελώς άσχετο το ΦΕΜ (ΦΕΜ=Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού, δηλ. μια προκαταβολή φόρου που πληρώνει ο μηχανικός) δεν έχει σχέση με την αμοιβή (δηλ. με την ΕΤΕ), αλλά με την Εφορία.. Άλλη υπηρεσία η μία, άλλη υπηρεσία η άλλη. Στην μεν ΕΤΕ καταθέτεις αμοιβή (μην τα μπερδεύεις στο κεφάλι σου - άλλο αν πληρώνονται από την ίδια τσέπη), δηλαδή καθαρή αξία + ΦΠΑ, ενώ στην Εφορία αποδίδεις ΦΕΜ ίσο προς το 10% της καθαρής σου αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή αμοιβή: 286,01

ΦΠΑ : 65,78

ΦΕΜ 10%: 28,60

TΣΜΕΔΕ 2%: 5,72

EMΠ 1% :2,86

Χαρτόσημο 2.40% επί των κρατήσεων TΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ: 0,26

 

Στο γραμμάτιο γράφεις την καθαρή αμοιβή που συμφώνησες, δηλαδή τα 286,01. Επίσης γράφεις το ΦΠΑ και στη συνέχεια το σύνολο. Όλες οι κρατήσεις βγαίνουν από την καθαρή αμοιβή χωρίς το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

archthanos σε υπερ-ευχαριστώ! Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι θα έχω πάει πριν στην εφορία και θα έχω καταθέσει το ΦΕΜ και επομένως στο γραμμάτιο το ποσό θα είναι μικρότερο από αυτό που θα παραλάβει ο τραπεζ. υπάλληλος...

επίσης, τις κρατήσεις υπέρ τσμέδε κλπ, τις γράφω στο άλλο γραμμάτιο έτσι δεν είναι??

 

και πάλι σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΑρκΘάνο, στην Κ' Αθηνών υπάγεσαι ... ;

 

Υ.Γ. Samantha πάλι τα μπλέκεις. Πληρώνεις στην Εφορία το ΦΕΜ και τέλος. Πάει αυτό το ποσό. Το ξεχνάς και το ξαναβλέπεις, όταν χρειαστεί να κάνεις τη φορολογική σου δήλωση. Το καθαρό ποσό παραμένει το 286,01Ε. Αυτό είναι το καθαρό σου ποσό και παραμένει έτσι, δεν αφαιρείς ΚΑΝΕΝΑ ΦΕΜ επειδή το πλήρωσες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.