Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

dix e6 : Εγώ σε παρόμοια περίπτωση σοφίτας, δηλαδή χώρου που 'δημιουργήθηκε' (σχετικό κι αυτό-όπου χώρος ας πούμε επίπεδο? που είναι χωρισμένος από κάποιο επίπεδο - ο γοκ τι λέει περί χώρου?) και δε μετατράπηκε το άφησα κενό τόσο στην υπεύθυμη δήλωση ιδιοκτήτη όσο και στην τ.ε. . Αν χώρος= εμβαδό δαπέδου ίσως να μπορούσα και να γράψω π.χ. οροφή 2ου ορόφου και/ή χώρος κάτω από τη στέγη :???: Κι αυτό που λες να βάλεις ο άλλος θα καταλάβει και κενό να τ'αφήσεις πάλι σωστός θα είσαι , νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μπερδέψει λίγο το θέμα των υποχρεώσεων του μηχανικού...

 

Τακτοποιώ μια σοφίτα. Στην άδεια φαίνεται μέγιστο ύψος στέγης 2.00m, αλλά γνωρίζω πως στην πράξη είναι παραπάνω. Για το λόγο αυτό, ΔΕΝ θέλω να πάω για αποτύπωση, δεν είμαι εξ' άλλου υποχρεωμένος από τις διαδικασίες, όσο τις έχω καταλάβει τουλάχιστον. Στην πολεοδομία όμως μου ζητάν εσωτερική διαρρύθμιση του χώρου, καθώς επίσης και τομή. Την τομή την παίρνω από τον φάκελο της αδείας, για να κάνω σχέδιο εσωτερικής διαρρύθμισης όμως, πρέπει να κατέβω να μετρήσω, επομένως θα μου την πει ο ελεγκτής για το ύψος και ίσως μελλοντικά να βρω τον μπελά μου.

 

Από πού προκύπτει πως ο μηχανικός πρέπει να κατέβει για αποτύπωση; Για ποιο λόγο μου ζητάν τέτοια πράγματα από την πολεοδομία; Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

....Στην πολεοδομία όμως μου ζητάν εσωτερική διαρρύθμιση του χώρου, καθώς επίσης και τομή. ....

Να ρωτήσεις στην πολεοδομία από ποια νομοθεσία προκύπτει η αποτύπωση κ η τομή... να σου αναφέρουν την διάταξη...

πουθενά στην σχετική νομοθεσία δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Ισα-ισα.

βλ.Εγκ8 παρ5 "παταρια κ σοφίτες διαγραμμίζονται στην κάτοψη του υποκείμενου ορόφου"

βλ.Εγκ19 παρ1 "οταν μεταγενέστερα ζητείται εκδοση ΟΑ... αποτυπώνονται οι χώροι"

βλ.ν3843, αρθ5, παρ2 οπως τροποποιήθηκε... "Στην ΤΕ επισυνάπτονται αντίγραφα του στελέχους, του τοπογρ, κ της κάτοψης"

και η αρμοδιότητατης κάθε πολεοδομίας ειναι η σωστή εφαρμογή της νομοθεσίας κ όχι της νομοθέτησης

Link to comment
Share on other sites

dix e6 : Εγώ σε παρόμοια περίπτωση σοφίτας, δηλαδή χώρου που 'δημιουργήθηκε' (σχετικό κι αυτό-όπου χώρος ας πούμε επίπεδο? που είναι χωρισμένος από κάποιο επίπεδο - ο γοκ τι λέει περί χώρου?) και δε μετατράπηκε το άφησα κενό τόσο στην υπεύθυμη δήλωση ιδιοκτήτη όσο και στην τ.ε. . Αν χώρος= εμβαδό δαπέδου ίσως να μπορούσα και να γράψω π.χ. οροφή 2ου ορόφου και/ή χώρος κάτω από τη στέγη :???: Κι αυτό που λες να βάλεις ο άλλος θα καταλάβει και κενό να τ'αφήσεις πάλι σωστός θα είσαι , νομίζω

 

 

τελικά έγραψα "ελεύθερο ύψος εισόδου" νομιζω ειναι οκ

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

@thanar: Δίκιο έχει ο jbosdas δεν είσαι υποχρεωμένος πουθενά και εκτός της εγκυκλίου μπορείς να τους αναφέρεις και ότι γι'αυτό κάνει Υ.Δ. ο ιδιοκτήτης. Για να τρέξεις, να μετρήσεις και να αποτυπώσεις χρειάζεσαι ελάχιστη αμοιβή. Ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει ελάχιστη αμοιβή για τακτοποίηση Άρα αν θέλουν ας πάνε οι ίδιοι μετά την τακτοποίηση να ελέγξουν και το ρίσκο στο πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

thanar : Πες τους εσωτερική διαρρύθμιση να ζητήσετε από τον ιδιοκτήτη όταν οι τακτοποιήσεις κλπ μπουν στο φάκελο της οικοδομής, όταν γίνει, αν γίνει.

Την τομή μπορεί να τη θέλει όχι για να τη βάλει στο φάκελο, αλλά μόνο για τον έλεγχο. Αυτό εντάξει μπορεί να εχει δικαίωμα να το κάνει για να ελέγξει αν πρέπει να γίνει δεκτή η αίτηση, άλλωστε πουθενά δε λέει ότι ο ιδιοκτήτης στην υπεύθυνη δήλωση αναφέρει τίποτα για ύψος σε περίπτωση σοφίτας. Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι από τη στιγμή που κάνει αίτηση ο ιδιοκτήτης για τακτοποίηση σοφίτας, άρα είναι σαν να δηλώνει ότι δεν ξεπερνά το μέγιστο ύψος της οικοδομής. (Αλλά όχι υπεύθυνα8-))

 

Εγώ είχα η/χ σε εσοχή.Χαρακτηρισμένος στην κάτοψη εσοχής ως Η/Χ=τόσα τ.μ.

Οπότε ο ελεγκτής αναρωτιέται γιατί το λέει εσοχή? Είναι μέσα στον όγκο? η κάτοψη δεν είχε και σφραγίδα-υπογραφή θεώρησης-ελέγχου, αλλά μόνο από το μηχανικό που έκανε τη μελέτη (σχέδια βλέπεις πήρα από τον ιδιοκτήτη μου λέει έχω αυτόν τον Η/Χ και το προχώρησα-χωρίς αυτό να σημαίνει πως η κάτοψη που υπάρχει στο φάκελο της οικ. στην πολεοδ. θα είναι θεωρημένη γιατι μου χει συμβεί 2 φορές να μην έχει υπογραφή-σφραγίδα θεώρησης). Οπότε, Διάγραμμα κάλυψης έχεις? μου λέει. Αφού δεν είχα δεν κόλλησε και προχώρησε και οκ. Βέβαια σκοπεύω να πάρω τα σχέδια από το φάκελο να δω ότι όντως είναι οκ για να κοιμάμαι ήσυχος ότι μελλοντικά δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Αλλά για τη σοφίτα μην τους πας φυσικά τομή από τη στιγμή που ξέρεις ότι ξεπερνά το μέγιστο ύψος έστω και 20εκ. ούτε λογαριασμό για το πόσο είναι τελικά η στέγη. Πολλά θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα....

 

Μια κατοικια με 3 ιδιοκτητες.

εξουσιοδητηση οι 2 στον τριτο για την αιτηση

Στην αμοιβη στο ΤΕΕ τί δηλώνω. Τον εναν που του εγινε εξουσιοδοτηση με ποσοστο 100% ή ολους με τα ποσοστα τους;

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα....

 

Μια κατοικια με 3 ιδιοκτητες.

εξουσιοδητηση οι 2 στον τριτο για την αιτηση

Στην αμοιβη στο ΤΕΕ τί δηλώνω. Τον εναν που του εγινε εξουσιοδοτηση με ποσοστο 100% ή ολους με τα ποσοστα τους;

 

Όλους με τα ποσοστά τους δηλώνεις στο ΤΕΕ. Όλοι είναι συγκύριοι, αν βάλεις μόνο τον ένα δεν λες την αλήθεια. Θα σου έλεγα να ζητήσεις εξουσιοδοτήσεις από όλους και όχι οι 2 στον 3ο και αυτός σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΠΥ πάντως αναγράφεται ο πελάτης που έκανε την αίτηση. Στο ΤΕΕ καλό είναι να μπούν οι συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους συμφωνώ με τον συνάδελφο tpanag.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ζήτημα της απαίτησης από την οικία πολεοδομία -εκτός των προβλεπόμενων από το νόμο- επιπλέον κάτοψη της αποτυπωμένης σοφίτας και τομή του κτιρίου απ' όπου να προκύπτουν τα υψόμετρα, γνωρίζω πως αυτά εννοείται πως δεν προβλέπονται από το νόμο. Πού μπορεί όμως να βασίζονται αυτοί και τα ζητάνε; Μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι στο νόμο απ' όπου προκύπτει πως μπορεί ο ελεγκτής να ζητήσει επιπλέον ό,τι αυτός κρίνει απαραίτητο σε κάθε περίπτωση; Όσο κι αν το ψάχνω, δεν μπορώ να βρω κάτι.

 

Τελικά, σε περίπτωση που εξακολουθούν να επιμένουν να τους πάω αυτά που ζητάνε για να δεχτούν τον φάκελο, τι μπορώ να κάνω; Να ζητήσω έγγραφη απάντηση σχετικά με το λόγο για τον οποίο δεν γίνεται δεκτός ο φάκελος;

 

Απ' ότι βλέπω σε αντίστοιχο θέμα, υπάρχουν πολεοδομίες που ζητούν εσωτερική διαρρύθμιση σε περιπτώσεις τακτοποίησης παταριών ή χώρων στάθμευσης που έχουν αλλάξει χρήση. Αυτοί πού στηρίζουν την απαίτησή τους αυτή; Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έβγαλε άκρη σε τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.