Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Δεν βρήκα κάπου κάτι σχετικό οπότε θέτω την ερώτηση:

Το "βοηθητικό κτίριο" του άρθρου 86 του ΓΟΚ 73 και το οποίο προφανώς έχει αλλάξει χρήση ρυθμίζεται με το Ν. 3843 και αν ναι υπάρχει κάτι γραπτό που να βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!!!

Απάντηση προς ajanasto:κατέθεσα μια αίτηση που υπήρχε συνιδιοκτησία και είχα συμπεριλάβει ότι και ο Jeann παραπάνω. Δεν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα... από την άλλη όμως από πολεοδομία σε πολεοδομία τα πράγματα αλλάζουν!!!

 

θα ήθελα την γνώμη σας συνάδελφοι...

κατέθεσα μια αίτηση για τακτοποίηση Ημ Χ (Α κατοικία ) και μου ζητήθηκε από την πολεοδομία να προσκομίσω το Ε9 που αναφέρεται η συγκεκριμένη αγορά του ακινήτου?

Έχω καταθέσει και άλλες αιτήσεις Α κατοικίας, αλλά πρώτη φορά μου ζητάνε κάτι τέτοιο!???

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς σήμερα "κόλλησα" στην εφορία κ δεν κατάφερα να καταθέσω.

Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία ο υπάλληλος μου ανέφερε ότι κ ο jeann.

Ευελπιστώ να μην αλλάξει γνώμη από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

κατέθεσα μια αίτηση για τακτοποίηση Ημ Χ (Α κατοικία ) και μου ζητήθηκε από την πολεοδομία να προσκομίσω το Ε9 που αναφέρεται η συγκεκριμένη αγορά του ακινήτου?

 

Οχι μόνο δεν προβλέπετε από πουθενά αλλά ειδικά το Ε9 νομίζω ότι θεωρείται και ως "προσωπικό δεδομένο". Δεν μπορεί ο καθένας να στο ζητάει έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η δική μου άποψη ppetros. θεωρώ ότι δεν έχουν δικαίωμα να ζητάνε το Ε9, στο κάτω κάτω την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης για το τι δηλώνει κ αν ισχύει αυτό που δηλώνει (από τη στιγμή που κάνει ΥΔ)...και όχι η πολεοδομία!!!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά αν έχει ήδη απαντηθεί (δεν το βρήκα) :

 

Ιδιοκτήτης διαμερίσματος στο Ξυλόκαστρο με Η/Χ που υπάγεται στις ρυθμίσεις του Ν.3843/2010, το έχει ως πρώτη (και μοναδική) κατοικία, πράγμα το οποίο πιστοποιείται και από τις Υ.Δ. του, και από το ότι υποβάλλει δήλωση στη ΔΟΥ Ξυλοκάστρου, όπου έχει και ιατρείο. Αλλά το διαμέρισμα όταν αγοράστηκε, κατά τη μεταβίβαση δεν έτυχε της φορολογικής απαλλαγής της πρώτης κατοικίας, επειδή είχε (και έχει) στην κατοχή του άλλο διαμέρισμα στη Ν. Σμύρνη. Ο συντελεστής του προστίμου θα είναι 5% ως πρώτη κατοικία ή 6% ως άλλη κατοικία; Δηλαδή μετράει η πραγματική χρήση του διαμερίσματος ή το καθεστώς με το οποίο μεταβιβάστηκε;

 

Τι λέτε συνάδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

harisma23, ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης.

Από την άλλη αν σκεφτείς πως όταν το αγόρασε δεν το αγόρασε σαν πρώτη κατοικία γιατί είχε το διαμέρισμα στην Ν. Σμύρνη και ότι μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει τίποτα, δηλαδή συνεχίζει να το έχει, άρα δεν είναι πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εχω ημιυπαίθριους κλεισμενους και φωταγωγο οικοδομη 5όροφη.Στους 3 πρωτους ορόφους ειναι ολα γραφεια οποτε εκει δεν εχω πρόβλημα σχετικα με το ποσοστο.Οι 4ος και 5ος οροφο ειναι δηλωμενοι σαν στουντιο.Ο 4ος λειτουργει ως νευρολογικο ιατρείο και παιδιατρειο και ο 5ος ως κατασκευαστικη εταιρεια-μελετες.Τους κλεισμενους χώρους τους δηλωνω στουντιο και τους βάζω τα ποσοστα από την 2η στηλη ή ιατρεια και παω στην 3η στηλη?΄απ όσο γνωρίζω στα στουντιο/κατοικιες μπορουν να λειτουργησουν γραφεια δικηγορικα,μελετων,ιατρεια.Αν δηώσω οτι ειναι στουντιο και οχι ιατρειο δεν ειναι πιο γενικο και λιγοτερο δεσμευτικο?

Link to comment
Share on other sites

Τους κλεισμενους χώρους τους δηλωνω στουντιο και τους βάζω τα ποσοστα από την 2η στηλη ή ιατρεια και παω στην 3η στηλη?΄απ όσο γνωρίζω στα στουντιο/κατοικιες μπορουν να λειτουργησουν γραφεια δικηγορικα,μελετων,ιατρεια.Αν δηώσω οτι ειναι στουντιο και οχι ιατρειο δεν ειναι πιο γενικο και λιγοτερο δεσμευτικο?

 

Μα στον 4ο έχεις δηλωμένα στην άδεια κατοικίες (στούντιο). Πως θα τακτοποιήσεις τους Η/Χ με χρήση γραφείου? Αρα μόνο ως κατοικίες μπορείς και τα υπόλοιπα δεν έχουν νόημα αφού είναι υποθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.