Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Μήπως ξέρετε συνάδελφοι, τι γράφουμε στην αίτηση κάτω δεξιά, που λέει «αντί αδείας»; Τον τίτλο της άδειας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι,όχι.

Απ'όσο έχω καταλάβει αφορά περιπτώσεις που δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αλλά κάτι άλλο με ισχύ οικοδομικής άδειας. Πχ Αυθαίρετο δηλωμένο με τον 1337/83 (Γ' φάση) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις τίποτε !!!

Αυτό συμπληρώνεται μόνο στην περίπτωση εκείνη, όπου δεν υπάρχει (βρίσκεται) ο αριθμός της οικοδομικής αδείας, βάση της οποίας έχει ανεγερθεί το κτήριο, όπου ο προς τακτοποίησην χώρος και θα γραφεί π.χ. ο αριθμός πρωτοκόλου της βεβαίωσης της πολεοδομίας ότι δεν βρίσκεται κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια του 1976, χώρος (κλειστός από 3 πλευρές) ο οποίος μετά τον ΓΟΚ 85 θα ονομαζότανε ημιυπαίθριος, μπαίνει στη ρύθμιση? έκανε κάποιος κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία Αιγάλεω είχα ακούσει μια συζήτηση για αντίστοιχο θέμα και η υπάλληλος έλεγε σε έναν μηχανικό οτι αν μετρά στην κάλυψη τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας! Εχω μία περίπτωση στην οποία ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει ένα υπόγειο που το έχει μετατρέψει σε κατοικία σε μια πολυκατοικία που το είχε αγορασε πριν αρκετά χρόνια (η πολυκατοικία διαθέτει συνολικά 50 διαμερίσματα). Λόγω παλαιότητας του κτιρίου όμως - δεκαετία του εξήντα- ο φάκελος της αδείας στην πολεοδομία έχει χαθεί και η υπηρεσία το έχει βεβαιώσει και γραπτώς αυτό. Εγώ τώρα για να του κάνω την τακτοποίηση θα πρέπει να προβώ σε ανασύσταση του φακέλου όλης της πολυκατοικίας; Μήπως έχει τύχει παρόμοια περίπτωση σε κάποιον συνάδελφο; Η ανασύσταση πως γίνεται και με τι αμοιβές; Υπάρχει τρόπος να γίνει τακτοποίηση μόνο με τα σχέδια της συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας , τα οποία τα έχω; Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή συνέχεια στους συναδέλφους!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την γνώμη σας συνάδελφοι...

κατέθεσα μια αίτηση για τακτοποίηση Ημ Χ (Α κατοικία ) και μου ζητήθηκε από την πολεοδομία να προσκομίσω το Ε9 που αναφέρεται η συγκεκριμένη αγορά του ακινήτου?

αυτές τις αηδίες τις λένε μόνο προφορικά ή τις γράφουν και πίσω από τη αίτηση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γίνεται λένε έλεγχος του τι γράφεις, αλλά ένας έλεγχος πληρότητας των στοιχείων. Αν δηλώσω ότι έχω 10 πρώτες κατοικίες δεν είναι στην αρμοδιότητα τους να μην δεχθούν τις αίτησεις καθώς ο νόμος γράφει ξεκάθαρα πως την ευθύνη για τα γραφόμενα την έχει ο ιδιοκτήτης. Ζήτησε να σου δώσουν γραπτώς την απαίτηση τους πέρι Ε9

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό γκαράζ που μετατράπηκε σε αποθήκη τακτοποιείται; Σύμφωνα με το ΦΕΚ απο τη στιγμή που η αποθήκη δεν είναι χώρος κύριας χρήσης δεν γίνεται. Ποιά είναι η άποψη σας;

Με την ίδια λογική θέση σταθμευσης στην πυλωτή που έκλεισε και μετατράπηκε σε κλειστή θέση σταθμευσης τακτοποιείται ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.