Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω,

σε περίπτωση που το σχέδιο της Οικ. Αδειας δίνει κάποιες διαστάσεις για τον ημιυπαίθριο χώρο και στο διάγραμμα κάλυψης δίνει λίγο διαφορετικές, τι πρέπει να δηλωσεις ώστε να φαίνεται ότι εχει κλείσει όλο τον ημιυπαίθριο και δεν εχει βγει εξω από τον κτιριακό όγκο; Μήπως θα πρέπει πάντα να ελέγχουμε και το Διάγραμμα Καλύψης.......και να βάζουμε τις διαστάσεις που έχουν υπολογιστεί εκεί ως ημιυπαίθριος;

 

Καλή συνέχεια!

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα όμως είναι αν " ....και δεν εχει βγει εξω από τον κτιριακό όγκο; " σε σχέση του Δ.Κ. με την κάτοψη. Αν πας δηλ. με Δ.Κ. και μεταφέροντας το στην κάτοψη, βγαίνεις εκτός κτιριακού όγκο. Καλύτερα να ρωτήσεις την εκεί πολεοδομία, για το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

anka, θα πίστευα πάντως ότι πηγαίνεις με την κάτοψη, αφου το διάγραμμα κάλυψης δεν το υποβάλλεις στην πολεοδομία για την τακτοποίηση.

 

Ολοκλήρωσα σήμερα μια τακτοποίηση, και μου έδωσαν σαν χαρτί τακτοποίησης, την αίτηση που είχα κάνει με συμπληρωμένες τις σφραγίδες περαίωσης στα ορθογώνια κουτιά της αίτησης. Περίμενα πάντως να μου έδιναν ένα έγγραφο από την υπηρεσία τους, λίγο μπακαλίστικο μου κάνει... Και θα το δεχονται και άλλοι φορείς, μια απλή αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό δίνουν πίσω. Και σε κάποιες Πολεοδομίες δίνουν επιτόπου και το πρόστιμο.

 

ppetros, δε σε κατάλαβα. Ο κτηριακός όγκος βγαίνει κυρίως από το διάγραμμα κάλυψης, επομένως για μένα υπερισχύει.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σας ρωτήσω συνάδελφοι...Κατέθεσα πριν λίγο καιρό για 4 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία την τακτοποίηση.. Το θέμα είναι ότι έχουν βάλει διαφορετική τιμή ζώνης σε κάθε όροφο...Μου φαίνεται λίγο άτοπο ...Η τιμή ζώνης θα έπρεπε να είναι ίδια για μια οικοδομή????? έτσι δεν είναι???...Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι λάθος.

Για να το σιγουρέψεις έλεγξε την Τιμή Ζώνης από το ΕΤΑΚ του κάθε διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ακριβώς, σίγουρα είναι λάθος.

anka, τι εννοείς ότι σε κάποιες Πολεοδομίες δίνουν επιτόπου και το πρόστιμο ?

Εγώ ολοκληρωσα την διαδικασία με την καταβολή εφαπαξ του προστίμου και μου έδωσαν μόνο την αίτηση μου πίσω (wow τρελλή εξυπνάδα συστήματος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.