Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Χμ για να μην τα πάρουμε όλα με το τσουβάλι. Οι χώροι οι οποίοι μπορούν να τακτοποιηθούν πρέπει η άδειά τους να εχει εκδοθεί ή αναθεωρηθεί έως 2.7.2009.

 

Για τους χώρους πιλοτής που περιγράφονται, μπορείς να τους τακτοποιήσεις και μπορείς να τους μετατρέψεις και σε κατοικία. Δε σε περιορίζει κανείς στη χρήση του τακτοποιηθέντος χώρου. ΟΜΩΣ, εφόσον τακτοποιήσεις κάποιο χώρο ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις χρήση σε αυτόν. Δηλαδή: δεν μπορείς τακτοποοιώντας την πιλοτή η οποία ηταν παρκινγκ να πας μετά σε ένα μηχανικό και να ζητήσεις αλλαγή χρήσης σε κατάστημα, φερ ειπειν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες. Ούτε τίθεται πρόβλημα ημερομηνίας.Απλώς ρωτώ μήπως (λόγω απειρίας μου σε π.χ συμβολαιογραφικά θέματα) του βγει πιο ακριβός στο μέλλον αυτός ο διαχωρισμός του χώρου σε 2 διαμερίσματα.

Δεν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον χρήση ο χώρος. Ένα διαμέρισμα θα είναι, ταχτοποιημένο όμως σαν 2.

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφικά θα του βγεί ίδια η τιμή του προστίμου σε περίπτωση μεταβίβασης. Πάει με τα m² απ ότι ξέρω. Ομως γιατί θέλει να φαίνεται στα χαρτιά ως δύο; Υπάρχει κάποιος λόγος; Γιατί τακτοποίηση ως δύο;

Link to comment
Share on other sites

Akkonst.

Επειδή σαν 2 διαμερίσματα του βγαίνει το πρόστιμο 3000Ευρω λιγότερα από ότι σαν ενιαίο διαμέρισμα.

Σαν 84μ2 =>11%, είναι με την έκπτωση 12900Ευρω ενώ σαν 2*42μ2 =>8,5% είναι στο σύνολο με την έκπτωση 10000Ευρω.

Γι αυτό ρωτώ μήπως στο μέλλον του βγει από κόπια πλευρά που τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ ζημιογόνα αυτή η απόφαση του.

Θα ήθελα και την γνώμη συναδέλφων μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος να γλυτώσει ακόμα περισσότερα χρήματα προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον με τον 3843/2010 δεν επιτρέπεται αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική, περίπτωση πιλοτής με κλεισμένο τμήμα που έχει μετατραπεί σε garage πως την αντιμετωπίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν αντιμετωπίζεται. Η pilotis απαγορεύεται να κλειστεί. Τακτοποίησέ το με τον 3843/10 δήλωσέ το μαγαζί. Ένας το χρησιμοποιεί? Αν πληρώσει σε αυτόν θα την πέσουν? Ας πει το είχε μαγαζί και το έκλεισε. Πούλα και λίγο παραμύθι πες του να το κάνει τον συμφέρει γιατί αλλιώς δεν γίνεται τίποτα:):):):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αλλά δε θέλω να μπλέξω με τέτοια γιατί είναι εύκολο να γυρίσει μπούμερανγκ και για 195 ευρώ δεν αξίζει.

Εκτός 3843, παίρνει κάποιου είδους νομιμοποίηση αν υπάρχει περίσσευμα Σ.Δ. (δεν το κόβω) και κάλυψη κάτω από 50% ;

Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτα-μια ιδιοκτησία το υπόγειο που είναι αποθήκη επικοινωνεί με σκάλα με τον Η/Χ του ισογείου.Ο ιδιοκτήτης έκλεισε τον Η/Χ και έκανε την υπόγεια αποθήκη δωμάτιο.Σ’ αυτήν την περίπτωση κάνω 2 φακέλους ή έναν;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι όλο μία ιδιοκτησία (συμβολαιογραφικά) πάει όλο ένας φάκελος, αλλά θα έχει 2 παράβολα : Ένα 250€ και ένα 350€. Και εννοείται στις δηλώσεις, τεχνική περιγραφή κλπ. θα αναφέρονται και το υπόγειο και ο Η/Χ (εκτός και αν ο ιδιοκτήτης είναι μουρλός και για κάποιο περίεργο λόγο θέλει να τακτοποιήσει μόνο τον ένα χώρο...).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θέλω κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα της pilotis.

Έχω ένα τριόροφο κτίριο (3 οροφοδιαμερίσματα) με σύσταση και στην pilotis έχω δύο ανοιχτές θέσεις γκάράζ που χωρίς χιλιοστά ανήκουν η καθεμία σε ένα διαμέρισμα. Οι ιδιοκτήτες είναι δύο αδερφές (η καθεμία έχει ένα οροφοδιαμέρισμα με μία θέση γκαράζ 1η κατοικία) και ένας θείος (με ένα οροφοδιαμέρισμα 2η κατοικία). Αυτές τις θέσεις γκαράζ τις έχουν κλείσει και τίς έχουν κάνει 2 διαμερίσματα μικρά. Και οι δύο θέσεις έχουν "μεγαλώσει", εννοώντας ότι από 29μ2 έχουν γίνει 35μ2 (καταλαμβάνοντας κοινόχρηστο χώρο) και μάλιστα η μία από αυτές έχει κλείσει τον διάδρομο προσπέλασης του πίσω ακαλύπτου του οικοπέδου. ΄

Τί γίνεται στην περίπτωση αυτή?

Χρειάζομαι την συναίνεση όλων των ιδιοκτητών?

Επιτρέπεται να κλείσει η δίοδος για τον πίσω ακάλυπτο χώρο? Υ πάρχει μια ελάχιστη διάσταση που πρέπει να αφήσω για προσπέλαση στον πίσω ακάλυπτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.