Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση πελατών προμηθευτών 2009 μέχρι 25/06/2010 [Δόθηκε παράταση μέχρι 20/09]


Recommended Posts

Ακόμα δεν έχει βγει η φετινή έκδοση της εφαρμογής δημιουργίας της δήλωσης. Την KVS2008Setup.exe έχει για κατέβασμα. Και να θέλει να υποβάλλει κάποιος από τώρα, δε γίνεται. Για τέλος του έτους θα πάει, όπως πάντα. Απλά μέσα στο γενικότερο πνεύμα της πολυλογίας και "πολυγραφότητας" των υπουργείων αυτής της κυβέρνησης (όλο μπλα μπλα, δηλώσεις, διαψεύσεις, "ενημερώσεις", κόντρα διαψεύσεις κλπ. και από ουσία τίποτα), έγινε θέμα φέτος για πρώτη φορά ένα "μη θέμα" όλων των προηγούμενων ετών.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το όλο θέμα είναι...σε δουλειά να βρισκόμαστε...

 

Άκου τώρα...υποβάλλεις τα φορολογικά στοιχεία για διασταύρωση...:P

Ναι...και τα διασταυρώνουν.

Πιο πολλά λεφτά θα βγάζουν από τα πρόστιμα όσων έχουν ξεχάσει να υποβάλλουν...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει βγει η φετινή έκδοση της εφαρμογής δημιουργίας της δήλωσης. Την KVS2008Setup.exe έχει για κατέβασμα.

 

Νομίζω ότι δε θα βγει έτσι και αλλιώς. Το αρχείο που λες το χρησιμοποιήσαμε 2 χρονιές και θα συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε και φέτος.

 

Υπάρχουν 3 αρχεία προς κατέβασμα για τις καταστάσεις:

 

1. χρήσεις 2003 έως και 2005

2. χρήση 2006 μόνη της

3. χρήση 2007 έως ...

 

Όποιος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό και να τη στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε θα βγει έτσι και αλλιώς. Το αρχείο που λες το χρησιμοποιήσαμε 2 χρονιές και θα συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε και φέτος.

 

Ναι και εγώ την παλιά χρησιμοποίησα και έκανα την δήλωση κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Το εκτελέσιμο για την εγκατάσταση μπορεί να έχει το ίδιο όνομα, όμως αυτή τη στιγμή βλέπω ότι έχω εγκατεστημένη (από πέρυσι) έκδοση που στο παράθυρο της εφαρμογής γράφει: "e-ΚΒΣ 2009". Άρα αποκλείεται να χρησιμοποίησαμε το ίδιο τις 2 τελευταίες χρονιές. Έχω χάσει δυστυχώς το περσινό εκτελέσιμο οπότε δε μπορώ να δω τι όνομα αρχείου είχε. Πάντως σίγουρα η περσινή και η προπέρσινη εφαρμογή είχαν λειτουργικές διαφορές, καθώς θυμάμαι ότι πέρυσι κόλλαγε και δεν έκλεινε τη δήλωση αν συμπλήρωνα το πεδίο "Αξία συναλλαγών χωρίς υποχρέωση...", πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε πρόπερσι.

Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει την έκδοση που υπάρχει αυτή τη στιγμή για κατέβασμα;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπήρχε και νεότερη έκδοση του 2009

εγώ αυτή χρησιμοποίησα διότι αυτή είχα περασμένη στον υπολογιστή

 

εμένα δεν μου έκανε καμμία διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην εφορία και ρώτησα για την έκδοση και μου είπανε ότι αυτή που υπάρχει διαθέσιμη, αυτή να χρησιμοποιήσουμε για την υποβολή.

 

Κάτι ακόμα. Σε προηγούμενες συζητήσεις λέχθηκε ότι θα δοθεί περίοδος χάριτος για δηλώσεις προηγούμενων ετών, μέχρι τις 30/6 αν δεν κάνω λάθος. Για να πω την αλήθεια, δεν το έχω δει κάπου επίσημα αυτό, αν και έχω ψάξει αρκετά τις τελευταίες μέρες.

 

Στη σημερινή επίσκεψή μου στην εφορία, το ρώτησα κι αυτό και μου είπε η υπάλληλος εκεί ότι δεν ισχύει για τις συγκεντρωτικές καταστάσεις αυτό. Άρα ισχύει το πρόστιμο για καταστάσεις παλιότερων ετών, μόνο που το πρόστιμο είναι μειωμένο, για ποσά κάτω των 15000 ευρώ, είναι 195 ευρώ/δήλωση.

 

Βέβαια, δεν ήταν και πολύ πρόθυμη να απαντήσει σε ερωτήσεις μου, οπότε δεν κατάφερα να μάθω περισσότερα. Γνωρίζει κάποιος/κάποια κάτι περισσότερο γι' αυτό το θέμα? Για συγκεντρωτικές καταστάσεις προηγούμενων ετών???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.