Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν κάνουνε λάθος .Αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι το κάνουν για λόγους επίδειξης και εντυπωσιασμού.

Γιατι το παιρνεις τοσο στραβα;

Γιατι σκεφτεσαι οτι το κανουν "για λόγους επίδειξης και εντυπωσιασμού" και όχι για λόγους "ελάχιστης ανταπόδοσης και αναγνώρισης προσφορας";

 

Ενταξει, ο εσυ λες "επίδειξη και εντυπωσιασμός", ο MAKAP παντου βλεπει εχθρους στο φορουμ...

 

Βαλτε βρε παιδια στην υπογραφη σας "Δεν θελω φημη", να τελειωνουμε. :lol:

 

Ειδάλλως, προς τι η ολη κουβεντα;

 

"Τσίμπα" τωρα μια, για να "επιδεικνύεσαι και να εντυπωσιάζεις" κι εσυ! Οχι πως εισαι καλος συνομιλητης... :lol:

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

 

.....Με υποδείξεις για το ποιο ακριβώς μήνυμα είναι αυτό τότε μπορεί μεν να δρα αυτόματα στον αναγνώστη ώστε να μην χάνει το χρόνο μέσα στην ενότητα και να πάει κατευθείαν σε αυτό και να το διαβάσει αλλά από την άλλη τον μειώνει ως προς την νοημοσύνη του μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το σύστημα τον συντάκτη του μηνύματος .....

 

Ενώ απαντάς μόνος σου στο πρώτο σκέλος μετά το χαλάς....

 

Τον ελάχιστο χρόνο που έχουμε να αφιερώσουμε σε ένα φόρουμ θα τον σπαταλάμε ψάχνωντας επί ώρες να βρούμε μία δύο απαντήσεις που πραγματικά βοηθάνε? Για ποιον λόγο ? Όποιος θέλει να διαβάσει ένα thread 20 σελίδων ας το κάνει για να έχει πλήρη άποψη. Δεν είναι θέμα νουμοσήνης αλλά χρόνου. Εγώ π.χ. που θέλω να βρώ μία - δύο καλές απαντήσεις για να συμπληρώσει αυτά που ξέρω γιατί να το υποστώ όλο αυτό ?

 

Φίλε μου μιλάμε για ίντερνετ όπου το σπαμ και η σαβούρα είναι η πλειοψηφία και όχι η μειοψηφία και μιλάμε για ένα βοήθημα όχι για κάτι περισσότερο. Πρέπει να είναι άμεσο και ευέλικτο σαν εργαλείο. Δεν σου λέμε ποιο βιβλίο να διαβάσεις, τι να κάνεις στη ζωή σου και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τον ελάχιστο χρόνο που έχουμε να αφιερώσουμε σε ένα φόρουμ θα τον σπαταλάμε ψάχνωντας επί ώρες να βρούμε μία δύο απαντήσεις που πραγματικά βοηθάνε? Για ποιον λόγο ? Όποιος θέλει να διαβάσει ένα thread 20 σελίδων ας το κάνει για να έχει πλήρη άποψη. Δεν είναι θέμα νουμοσήνης αλλά χρόνου. Εγώ π.χ. που θέλω να βρώ μία - δύο καλές απαντήσεις για να συμπληρώσει αυτά που ξέρω γιατί να το υποστώ όλο αυτό ?

 

Φίλε μου μιλάμε για ίντερνετ όπου το σπαμ και η σαβούρα είναι η πλειοψηφία και όχι η μειοψηφία και μιλάμε για ένα βοήθημα όχι για κάτι περισσότερο. Πρέπει να είναι άμεσο και ευέλικτο σαν εργαλείο. Δεν σου λέμε ποιο βιβλίο να διαβάσεις, τι να κάνεις στη ζωή σου και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

 

Να με συγχωρείς αλλά είναι φόρουμ....

Εδώ, μπαίνει από τον πιο ειδήμονα (ΜΑΚΑΡ πχ) , έως τον πιο αδαή (άπειροι ).... Ο καθένας λέει το σχετικό του και το άσχετο του..... γίνονται συζητήσεις και ο καθένας θέτει το λιθαράκι του ή τον ογκόλιθο του. Από μια απλή ερώτηση ίσως χαζή για σένα μπορεί να δοθεί μια απάντηση που ούτε και την ήξερες και δε τη περίμενες!!

 

Αν θες να παίρνεις το απόσταγμα και μόνο ... λυπάμαι αλλά το φόρουμ ΔΕΝ είναι "Χρυσός Πολεοδομικός Οδηγός".

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παίρνεις το απόσταγμα και μόνο ... λυπάμαι αλλά το φόρουμ ΔΕΝ είναι "Χρυσός Πολεοδομικός Οδηγός".

Ενταξει, αλλα αυτο τι σημαινει;

Οτι δεν πρεπει να κανουμε τη ζωη μας πιο ευκολη;

Ποια η χρησιμότητα να μπορει ο καθενας να βλεπει τα ποστ μου μεσω του control panel και να μην μπορει να βλεπει αυτα που εχω πει κι εχουν βοηθησει καποιον;

 

Και τελος, η αποψη σου οτι το φόρουμ ΔΕΝ είναι "Χρυσός Πολεοδομικός Οδηγός", συμβαδιζει με την πραγματικότητα;

Οχι φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τη ζυγαριά τη βλέπω μόνο στο δικό μου όνομα

Δεν μπορείς να δώσεις φήμη διότι οι δικοί σου πόντοι φήμης είναι κάτω των 30.

 

Διάβασε αν θέλεις ΑΥΤΟ, όπου στο τέλος αναφέρεται:

 

"Όλοι όσοι έχουν περισσότερους από +30 πόντους φήμης μπορούν να συμμετέχουν στο σύστημα αξιολόγησης."

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν πρεπει να κανουμε τη ζωη μας πιο ευκολη;

 

Γίνετε ποιο εύκολη αλλά όχι μέσα από ένα φόρουμ αλλά από τις επίσημες ηλεκτρονικές σελίδες των δημόσιων υπηρεσιών .

 

Ποια η χρησιμότητα να μπορει ο καθενας να βλεπει τα ποστ μου μεσω του control panel και να μην μπορει να βλεπει αυτα που εχω πει κι εχουν βοηθησει καποιον;

 

Και τι τον ενδιαφέρει τον άλλο να μάθει ποια ήταν αυτά τα μηνύματα σου που βοήθησαν κάποιον άλλο εάν αυτά τα μηνύματα δεν αποτελούν απαντήσεις για τον ίδιο που ρωτάει για κάτι άλλο ?

 

Και τελος, η αποψη σου οτι το φόρουμ ΔΕΝ είναι "Χρυσός Πολεοδομικός Οδηγός", συμβαδιζει με την πραγματικότητα;

Οχι φυσικα...

 

Ποιος το λέει αυτό ?

Εσύ πιστεύεις πως ένα φόρουμ μπορεί να αντικαταστήσει τις επίσημες ηλεκτρονικές σελίδες των δημόσιων υπηρεσιών ? Τις ίδιες τις δημόσιες υπηρεσίες ?

Ότι κάποιος για τις απαντήσεις που ψάχνει μέσα από ένα φόρουμ θα είναι σίγουρος και στο 100% ότι είναι έτσι τα πράγματα χωρίς να υποχρεούται να πάει για να ρωτήσει και από κοντά ?

Θα θεωρείτε σοβαρός αυτός ο οποίος για σοβαρά θέματα θα καθίσει να πάρει μόνο πληροφορίες μέσα από ένα φόρουμ χωρίς να απευθυνθεί στην δημόσια υπηρεσία που είναι υπεύθυνη για αυτά που τον αφορούν ?

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε ποιο εύκολη αλλά όχι μέσα από ένα φόρουμ αλλά από τις επίσημες ηλεκτρονικές σελίδες των δημόσιων υπηρεσιών .
ΣΩ - ΘΗ - ΚΑ - ΜΕ! :lol:
Και τι τον ενδιαφέρει τον άλλο να μάθει ποια ήταν αυτά τα μηνύματα σου που βοήθησαν κάποιον άλλο εάν αυτά τα μηνύματα δεν αποτελούν απαντήσεις για αυτόν που ρωτάει για κάτι άλλο ?

Στο ξαναλεω: καποιοι εδω μεσα, ειναι κινητες βιβλιοθηκες με πειρα 35ετιας την οποια μοιραζουν απλώχερα. Καποιοι αλλοι ειναι φανταστικοι μηχανικοι. Παραδειγματα υπαρχουν απειρα. Θα ηθελα συγκεντωμενες τις "καλες" απαντησεις του ΜΑΚΑΡ για να μαθω περι τοπγραφικων θεματων, του kostassid για να παρω την πειρα του επι ενισχυσεων, του alexispap διοτι ειναι ο νεος πολυμηχανικος που μπορει να σου μιλησα απο σκυροδεμα εως και κυκλωματα.

 

Για αυτους τους λογους, ναι με ενδιαφερει. Εσενα μαλλον οχι, ισως λόγω έλλειψης αναπτυξης του αντικειμενου σου.

Ποιος το λέει αυτό ?

Εγω με τα καποια χρονακια παραπανω εδω μεσα...

Trust me...

Εσύ πιστεύεις πως ένα φόρουμ μπορεί να αντικαταστήσει τις επίσημες ηλεκτρονικές σελίδες των δημόσιων υπηρεσιών ?

Ότι κάποιος για τις απαντήσεις που ψάχνει μέσα από ένα φόρουμ θα είναι σίγουρος και στο 100% ότι είναι έτσι τα πράγματα χωρίς να υποχρεούται να πάει για να ρωτήσει και από κοντά ?

Θα θεωρείτε σοβαρός αυτός ο οποίος για σοβαρά θέματα θα καθίσει να πάρει μόνο πληροφορίες μέσα από ένα φόρουμ χωρίς να απευθυνθεί στην δημόσια υπηρεσία που είναι υπεύθυνη για αυτά που τον αφορούν ?

Ποτε δεν θα αντικαταστησει τα οσα λες. Μπουσουλας ειναι, που τον διαβαζεις και ξερεις που περιπου πατας.

 

Τεσπα, ξεφευγουμε Λαζαρε και δεν θελω.

Αν θες, κανε θεμα αλλου να συνεχισουμε εκει, μονο ειδοποιησε με με πμ.

 

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να κάνω κοινωνικοιδεολογικο....κη ανάλυση για τα thnx σε ένα φόρουμ. Ήμαρτον ! Εάν θέλετε βάλτε τα, καλό θα κάνουνε, υπάρχουν σε πολλά φόρουμς σε όλον τον κόσμο και είναι δοκιμασμένα. Εάν όχι μην τα βάζετε.

 

Τώρα εγώ δεν πρόκειται να κάτσω να μπω στο μυαλό του καθένα και στο πως αντιλαμβάνεται τι είναι το φόρουμ πως να λειτουργεί κ.τ.λ. .

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

 

Αυτές είναι οι απόψεις μου .Για όλα τα άλλα έχεις λύσεις .

Να συγκεντρώσεις ο ίδιος σου σύμφωνα με την δική σου κρίση για το ποια μηνύματα σε ωφελούν και από ποιούς .

Δεν αμφισβητεί κανένας στο ότι υπάρχουν άνθρωποι με μεγάλη πείρα αλλά το φόρουμ σου δίνει την άμεση επικοινωνία μαζί τους μέσα από πμ για να σου λύσουν τα όποια σου ερωτήματα σε περίπτωση που δεν σε διευκολύνει το ίδιο το σύστημα των ενοτήτων του φόρουμ .

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι λόγοι επίδειξης διότι ο τρόπος που θα βρεις τα ωφέλημα μηνύματα μέσα από το ίδιο το σύστημα που έχει το φόρουμ σε διευκολύνει ώστε να μην χρειαστεί να χάσεις τόσο χρόνο .

 

Σκέψου και το άλλο .

Πες ότι υπήρχαν 10 άτομα του ίδιου αντικειμένου με την ίδια πείρα που έχει ο έμπειρος συνάδελφος Μακαρ .

Τι θα γινόταν τότε ?

Δεν θα έπρεπε να συγκεντρωθούν τα μηνύματα και των 10 .

Γιατί λοιπόν να μην τα αφήσουμε στο διάλογο που κάνουν , αλλά να πρέπει όπως λέτε να τα μαζέψουμε χώρια διαλύοντας κατά αυτόν τον τρόπο την ενότητα που έχουν ειπωθεί ?

Δεν είναι προσβολή προς τους άλλους που έχουν πει την γνώμη τους για το ίδιο θέμα η περισυλλογή μόνο αυτών των μηνυμάτων διαγράφοντας όλα τα άλλα ?

 

Για όλους αυτούς τους λόγους θεωρώ πως δεν χρειάζεται ούτε η καθοδήγηση με ενδείξεις εντυπωσιασμού επάνω στα μηνύματα ούτε και η περισυλλογή των όποιον μηνυμάτων αλλά η ελευθερία της κρίσης του άλλου .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.