Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

@astranalysis

Με κάλυψε ο el_cabron!

Δεν είναι θέμα αδυναμίας αξιολόγησης λόγω μη κατανόησης της αξίας κάποιων μηνυμάτων, αλλά θέμα αντικειμενικών δυσκολιών λόγω του τεράστιου πλήθους των μηνυμάτων.

Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όταν το σύστημα ανοίξει σε όλα τα μέλη, όταν κάποιος αναζητά και διαβάζει κάτι ενδιαφέρον και σε παλιότερα θέματα, μπορεί να το αξιολογεί και να δίνει φυσικά πόντους φήμης στο συγγραφέα.

 

@el_cabron

Το σύστημα θα ανοίξει σύντομα σε όλους.

Λίγη υπομονή μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το σχόλιο του συναδέλφου astranalysis περί ενδεχόμενης ανικανότητας αξιολόγησης

προσφοράς λόγω απειρίας ή διαφορετικών βιωμάτων, θα ήθελα να ζητήσω (όχι από εσένα συνάδελφε,

αλλά από όλους) να είμαστε πιο προσεκτικοί στις εκφράσεις μας.

 

Εάν δεν γνωρίζουμε το νόημα κάποιων λέξεων ή φράσεων, είναι καλύτερα να μην τις χρησιμοποιούμε.

 

Πέραν των διευκρινήσεων που έδωσε ο εκλεκτός συνάδελφος ilias, τονίζω ότι ουδείς είναι σε θέση

να υποδείξει στους υπόλοιπους συναδέλφους - μέλη (παλαιά, νέα, συντονιστές κ.λπ.), τον δρόμο

της "σοφίας και της αρετής".

 

Ποια "απειρία" και "διαφορετικά βιώματα";

Είναι ανίκανοι οι συντονιστές (και οποιοδήποτε μέλος) να κρίνει την επιστημονική αξία μίας δημοσίευσης;

Μήπως έχουμε μεταξύ μας τον παντογνώστη και δεν το γνωρίζουμε;

_________________________________________________________________________________________

 

Με αφορμή το σχόλιο του συναδέλφου Skeptikos περί ένωσης και διχασμού, θα ήθελα να ζητήσω

(όχι από εσένα συνάδελφε, αλλά απ' όλους), να μην δραματοποιούμε τα πράγματα.

Για ένα forum πρόκειται, όχι για ζήτημα ζωής και θανάτου.

 

Δεν έχουμε εμφύλιο πόλεμο για να υπάρχει θέμα διχασμού, διεξαγωγή -τεχνικού περιεχομένου-

συζητήσεων γίνεται, και τίποτα παραπάνω.

_________________________________________________________________________________________

Συνάδελφοι, δεν είμαστε το ιερατείο του μαντείου των Δελφών ή η Ρωμαϊκή Σύγκλητος, είμαστε η

διαδικτυακή κοινότητα των Μηχανικών.

 

Ας επικεντρωθούμε στα τεχνικά θέματα (τα οποία αποτελούν το κύριο μέρος του forum) και ας αφήσουμε

τις -περί ανέμων και υδάτων- γενικές παρατηρήσεις ή την διατύπωση των -μετά θλίψεως και σπαραγμού-

δακρύβρεχτων εκτιμήσεων ή φόβων.

_________________________________________________________________________________________

 

Η συμπλήρωση των διαφόρων πεδίων του προφίλ, είναι είτε υποχρεωτική (επάγγελμα), είτε προαιρετική

(τοποθεσία). Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχουν για να γράφει ο καθένας ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι.

Πρέπει -δηλαδή- να γίνονται προσωπικές παρατηρήσεις;

Έχω την εντύπωση ότι είμαστε -άπαντες- ενήλικοι και (υποτίθεται) μορφωμένοι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Δν έχω καμία τέτοια πρόθεση, απλά στόχος μου ήταν να προλάβω καταστάσεις. Το λέω για να διευκρινίσω τα πράγματα (όχι για εσένα Chilon), αλλά για τους συναδέλφους που βιάζονται να πάρουν φωτιά. Ας κρατάμε ήρεμους τόνους κι ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Δν έχω καμία τέτοια πρόθεση
Είμαι βέβαιος γι' αυτό συνάδελφε. Εάν είχες πρόθεση, δεν θα έκανα κανένα σχόλιο.

 

ο χρόνος θα δείξει
Δεν υπάρχει κάτι για να δείξει ο χρόνος, σχετικά με το forum.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι για να δείξει ο χρόνος, σχετικά με το forum.

Χαίρομαι που το ακούω και γενικά, αν και αναφερόμουν στο πώς θα λειτουργήσει το εργαλείο της φήμης. Ας έχουμε τη σοφία να κάνουμε ορθή χρήση και ας μην επιτρέψουμε να μετατραπεί ο υγιής ανταγωνισμός, σε ανούσιο καταδιωκτικό πνεύμα ανταγωνισμού.

Τι θέλω να πώ, προσωπικά εγώ και φήμη:10 να έχω, πάλι θα αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου και θα προσπαθώ για το καλύτερο σχετικά με τις γνώσεις μου αλλά και τη συμμετοχή μου στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τόσες κουβέντες για τρεις γραμμές που έγραψα και ενώ έχω αποδεχθεί την εξήγηση του ilias, την οποία βρίσκω απόλυτα λογική.

 

 

 

Ποια "απειρία" και "διαφορετικά βιώματα";

Είναι ανίκανοι οι συντονιστές (και οποιοδήποτε μέλος) να κρίνει την επιστημονική αξία μίας δημοσίευσης;

 

καταρχήν δεν μίλησα για επιστημονικές δημοσιεύσεις, αλλά αφού τέθηκε το θέμα φυσικά και υπάρχουν ανίκανα μέλη και συντονιστές να κρίνουν κάποιο επιστημονικό θέμα (δεν εξαιρώ φυσικά τον εαυτό μου ).

Όσο για το θέμα της απειρίας ή των βιωμάτων προς τι ένστασή σου?

Τι μπορεί να πεί ένας συντονιστής κάτω των 30, που ο πατέρας του είναι μηχανικός και ξεκίνησε απροβλημάτιστα υπό την καθοδήγηση του πατέρα, σε ένα θέμα όπως πως να διαχειριστεις το θέμα της προαγωγής (μισθολογικής και όχι μόνο) μέσα σε μία μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία?(δεν έχω κάποιον στο μυαλό μου δεν γνωρίζω κανέναν από τους συντονιστές, γιατί όλο και κάποιος θα πιαστεί πάλι)

 

Αυτή η περίπτωση δεν αποτελεί απειρία και διαφορετικό βίωμα?

 

Δεν συνεχίζω, ελπίζω να έγινα κατανοητός σας χαιρετώ και πάω για μπάνιο Παλαιοκαστρίτσα.8-)

Link to comment
Share on other sites

- Εικασίες για την επαγγελματική ενασχόληση των γονέων οποιουδήποτε, δεν έχουν θέση στο forum

και αποσκοπούν μόνο σε (φτηνό) εντυπωσιασμό.

- Κρίσεις για την επιστημονική ικανότητα του κάθε μέλους, επίσης δεν έχουν θέση στο forum.

 

- Δεν είμαστε forum στενών προσωπικών σχέσεων (ή αποκατάστασης απόρων κορασίδων) για

να μας ενδιαφέρουν οι ηλικίες.

- Τεχνικά θέματα μπορούν να επιλυθούν. Ζητήματα απωθημένων σχετικά με το επάγγελμα του

πατέρα του καθενός ή των επαγγελματικών φαντασιώσεων οποιουδήποτε, δεν μπορούν -δυστυχώς-

να επιλυθούν σε ένα τεχνικό forum.

 

- Μήπως πρέπει να βάλουμε και όριο ηλικίας στους συντονιστές;

Ή μήπως να παραδίδουν βιογραφικό πριν αναλάβουν (εθελοντικά) τα καθήκοντά τους;

Να γράφουν και διαγώνισμα για να αποδεικνύουν την ικανότητά τους;

- Όποιος νομίζει ότι είναι παντογνώστης, λάθεψε στην επιλογή forum (και τρόπου) έκφρασης.

 

- Κανόνας 13:

"Συμπληρώνουμε υποχρεωτικά την ειδικότητά μας στο προφίλ.

Η ειδικότητα πρέπει να συμβαδίζει με τον τίτλο του ιδρύματος αποφοίτησης του κάθε μέλους."

_________________________________________________________________________________________

 

Ας αφήσουμε τις εξυπνάδες και ας επικεντρωθούμε στις τεχνικού περιεχομένου συζητήσεις, τηρώντας τους Κ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε τους τόνους...

 

Σαν επαγγελματίες, άνθρωποι, μηχανικοί, μέλοι του φόρουμ κτλ κτλ έχουμε σημαντικότερα προβλήματα από την "ενεργοποίηση της φήμης"...

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το μέτρο ΔΕΝ έχει ακόμη ωριμάσει...ας μείνει στους λίγους για κάποιο χρονικό διάστημα ακόμα. Όσοι βιάζονται, μπορούν έπειτα από συννενόηση να γίνουν μέλος των ολίγων...υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε τους τόνους...

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα συνάδελφε.

Δεν είναι δα, και τόσο σπουδαίο ζήτημα η φήμη για να αντιδικούμε για χάρη της.

 

έχουμε σημαντικότερα προβλήματα από την "ενεργοποίηση της φήμης"...
Ακριβέστατα.

 

Όσοι βιάζονται, μπορούν έπειτα από συννενόηση να γίνουν μέλος των ολίγων...υποθέτω.
Σωστά.

Εάν θέλουμε κάποια διευκρίνηση ή να ζητήσουμε κάτι από την συντονιστική ομάδα ή τον διαχειριστή,

είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε την δυνατότητα των π.μ., αντί να αναλωνόμαστε σε ανούσιες

συζητήσεις και υπονοούμενα που δεν ταιριάζουν σε μορφωμένους ανθρώπους.

 

Απορώ γιατί κανένας (πλην ελαχίστων) δεν επικοινωνεί με τους συντονιστές για οποιαδήποτε απορία -

διευκρίνηση - παράπονο, σχετικά με τον συντονισμό.

Προφανώς, μας αρέσουν οι φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.