Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Μετα το περας του 6μηνου και τη λήξη της αδειας μικρης κλίμακας, μπορει να γινει ανανεωση??? Τι απαιτείται γιαυτό??

 

Καμια απαντηση γιαυτο???

Link to comment
Share on other sites

θα θεωρούσα οτι ξανα υποβάλλεις τα χαρτιά σου για να ταίσεις το τέρας της γραφειοκρατίας και μετά παίρνεις ξανά την άδεια που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αποφ-5219/04 (ΦΕΚ-114/Δ/17-2-04)

 

ΑΡΘΡΟΝ-2

1. Η απόφαση αυτή μπορεί να έχει εφαρμογή και για ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες.

2. Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί για το ακίνητο οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης, η οποία βρίσκεται σε ισχύ και δεν έχει ολοκληρωθεί, δεν απαιτείται Έγκριση Εργασιών, αλλά ενημέρωση της ισχύουσας άδειας.

3. Αρμόδιος υπάλληλος της Πολεοδομικής Υπηρεσίας, αφού ελέγξει τα δικαιολογητικά, σφραγίζει την αίτηση με την ένδειξη "Έγκριση Εργασιών", με τον ίδιο αριθμό και την ημερομηνία υπογραφής, με χρονική ισχύ έξι (6) μηνών, και με δυνατότητα παράτασης μία φορά, για έξι (6) μήνες ακόμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με απασχολουν τα εξης ζητηματα:

 

1)τι γινεται με τα ενσημα ΙΚΑ σε μικρες ανακαινισεις? Θελω να πω δηλαδη οτι αν μια γιαγια θελει να βαψει το σπιτι της (για παραδειγμα) και θελει να κολλησει ενσημα στους μπογιατζηδες...θα πρεπει να παει να κανει την διαδικασια εναρξης εργου για εργασιες μικρης κλιμακας? Αν οχι, τοτε τι πρεπει κανεις να κανει για να ειναι σωστος σε τετοιες περιπτωσεις?Αν ναι τοτε ποια ειναι η διαδικασια εναρξης εργου αφου δεν περιλαμβανεται αδεια κλπ???

 

2)Για ανακαινιση στην Βαρκιζα σε ποια πολεοδομια απευθυνομαι για αδεια εργασιων μικρης κλιμακας?

 

3)οταν σε μια ανακαινιση οι εργασιες που τους κανω ΔΕΝ απαιτουν αδεια εργασιων μικρης κλιμακας (βαψιματα, τριψιματα πατωματων, αλλαγη πλακιδιων και ειδων υγιεινης, τοποθετηση νεας ντουλαπας και νεων εσωτερικων πορτων, τοτε τι κανω στην περιπτωση που ο παραξενος γειτονας μου στειλει την αστυνομια? Δηλαδη ερχεται ο παραξενος μαγκας Ελληνας μπατσος και μου λεει "αδεια εχετε?αν δεν εχετε μαζεψτε τα και φυγετε τωρα". Τι του απανταω? Εχω τον νομο μαζι μου και του τον δειχνω και περιμενω να τον διαβασει και να καταλαβει?

 

4)Στο Κολωνακι, για να ξηλωσω παλια κεραμοσκεπη σε πολυκατοικια του 1940 και να κατασκευασω καινουργια απαιτειται αδεια?Και τι ειδους αδεια?

 

5)Για να στησω tubes σε μπαλκονια πολυκατοικιας για να κατεβαζω κατω τα μπαζα απευθειας στον καδο χρειαζομαι αδεια? Οπως επισης και για τον ιδιο τον καδο απο που παιρνω την αδεια για να τον στησω κατω απο το ακινητο? Απο τον δημο ή απο την τροχαια? Και με ποια δικαιολογητικα αν δεν εχω (γιατι δεν απαιτειται) αδεια εργασιων μικρης κλιμακας?

 

Ακουγονται χαζες οι αποριες, αλλα οπως ξερετε δεν ειναι και ευκολο να παρει κανεις σαφης απαντησεις απο το Ελληνικο κρατος

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1) Αν θες να είσαι τυπικός, κάνεις έναρξη στο ΙΚΑ κανονικά όπως θα έκανες για την άδεια οικοδομής (δεν τους νοιάζει αν πας μετά τα χαρτιά στην πολεοδομία ή όχι) αλλά συντάσεις πίνακα 3 (αναλυτικές επιμετρήσεις των εργασιών). Μετά πας και κολλάς τα ένσημα που βγαίνουν ανά κατηγορία.

 

3) Ναι, του δείχνεις τον νόμο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν το διαλύσει το μαγαζί πήγαινέ τον για παράβαση καθήκοντος. Πάντως σε ανάλογη περίπτωση είχα ζητήσει βεβαίωση από την πολεοδομία στο όνομα του ιδιοκτήτη για ποιές εργασίες δεν απαιτείται άδεια οικοδομής. Αν έχεις χρόνο να χάσεις δεν βλάπτει να έχεις στα χέρια σου ένα τέτοιο έγγραφο...

 

4) Ναι, απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση στέγης, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις σκαλωσιές (τώρα μη ρωτάς πώς γίνεται αυτό). Αν η πολυκατοικία δεν έχει άδεια οικοδομής θα πρέπει να έχεις και βεβαίωση για την παλαιότητα του κτίσματος προκειμένου να σου εκδώσουν άδεια. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις με κανονική άδεια οικοδομής, πάλι με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

3. Ποιος ειναι ο νομος που γραφει ποιες εργασιες δεν θελουν αδεια????

 

Πλάκα πλάκα καλό ερώτημα και η «απάντηση» είναι δια της μεθόδου της ατόπου επαγωγής.

Δηλαδή κουβαλάς όλο τον ΓΟΚ, όλες τα ερμηνευτικά του, όλα τα έργα που προβλέπονται σε άδειες μικρής κλίμακας.

Ότι δεν υπάρχει σ όλα αυτά .. ε αυτό δεν θέλει άδεια

 

πχ να αλλάξεις τις πρίζες σε ένα δωμάτιο

Να ξεβιδώσεις νιπτήρα

Να αλλάξεις το σπασμένο τζαμί στην κουζίνα κλπ

 

******

 

Δηλαδη ερχεται ο παραξενος μαγκας Ελληνας μπατσος και μου λεει "αδεια εχετε?αν δεν εχετε μαζεψτε τα και φυγετε τωρα". Τι του απανταω? Εχω τον νομο μαζι μου και του τον δειχνω και περιμενω να τον διαβασει και να καταλαβει?

 

Και ενημερωτικά.

Όταν κι αν έρθει ο «παράξενος Έλληνας μπάτσος και σου πει ¨άδεια έχετε».. μετά δεν λέει μαζέψτε τα και φύγετε...

αλλά είναι υποχρεωμένος να κατασχέσει ότι μηχανήματα υπάρχουν και αυτόφωρο ιδιοκτήτης συνεργείο και μηχανικός. Γενικά όσοι υπάρχουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.