Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

παιδιά άδεια μικρής κλίμακας γιά περίφραξη γηπέδου εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομήσιμο βγαίνει αν αυτό βρίσκεται 460μ από την θάλασσα; υπάρχει κάποιος περιορισμός;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ειμαι φοιτητρια Αρχιτεκτονικης, και θελω να ρωτησω κατι σχετικα με την αδεια επισκευης μικρης κλιμακας.

Προκειται για ενα κτισμα του 1900 περιπου, το οποιο θελουμε να επισκευασουμε, αλλα δεν εχει αδεια οικοδομης, επειδη ειναι πολυ παλιο.

Οι επισκευες αφορουν την αντικατασταση κουφωματων, επισκευη δαπεδου, και τοιχοποιίας.

Πρεπει να απευθυνθουμε στην πολεοδομια του Πειραια.

Γνωριζετε ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για την εκδοση της αδειας?

Γενικα, ξερετε αν θα αντιμετωπισουμε δυσκολιες λογω της παλαιοτητας, και ξερετε αν θα χρειαστει να πληρωσουμε καποιο ποσο?

Ευχαριστω !! :D

Link to comment
Share on other sites

Το ακινητο ειναι του 1905.Ειχαμε παρει μια αδεια επισκευης το 2001, για να γινουν οι αυτες οι επισκευες που ανεφερα , οι οποιες τελικα δεν εγιναν. Μηπως αν δειξω αυτην την αδεια , αποφυγω το ΥΠ.ΠΟ. ?

Επισης , το ΥΠ.ΠΟ. ξερετε τι διαδικασιες ακολουθει γι αυτην την περιπτωση?

Σας ευχαριστω....:D

Link to comment
Share on other sites

δυτυχώς την πατήσατε ..... μετά το 2005 ξεπερνάτε την 100ετία και θεωρείται αυτομάτως Διατηρητέο

δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία όμως θα πάει μακριά η βαλίτσα

 

τι αδεια επισκευης βγάλατε το 2001;

οικοδομική;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά άδεια μικρής κλίμακας γιά περίφραξη γηπέδου εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομήσιμο βγαίνει αν αυτό βρίσκεται 460μ από την θάλασσα; υπάρχει κάποιος περιορισμός;

 

Μη αρτιο και μη οικοδομησιμο εκτος σχεδιου δεν περιφραζεται (με αδεια),

εισαι και λιγοτερο απο 500 απο τη θαλασσα:(

Link to comment
Share on other sites

μετά το 2005 ξεπερνάτε την 100ετία και θεωρείται αυτομάτως Διατηρητέο

ωραίο αυτό...

μπορείς να μας δώσεις κανα λινκ? ετσι, για ενημέρωση :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας. πελάτης μου επιθυμεί να κάνει συμπληρωματική υγρομόνωση επί της βεράντας του - ταράτσας γείτονα, ο οποίος τον σέρνει στα δικαστήρια, γιατί έχει ρωγμές η πλάκα του και υγρασία. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, σημασία έχει πως ο δικηγόρος του πελάτη μου θέλει να κάνουμε τα καλά παιδιά πριν γίνει το δικαστήριο κάνοντας μία υποτυπώδη υγρομόνωση. η ερώτησή μου είναι εάν μπορώ εγώ ή ο ιδιοκτήτης να αιτηθεί άδεια επισκευής μικρής κλίμακας για τέτοιου είδους εργασία. Το ιδιοκτησιακό καθεστός της βεράντας - ταράτσας είναι λίγο ιδιότυπο, δλδ είναι κοινόχρηστος χώρος, που έχει παραχωρηθεί έναντι αμοιβής στον εκάστοτε ιδιοκτήτη του γειτονικού σε αυτόν διαμερίσματος. θα ήθελα πολύ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.