Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή πέργκολας σε προκήπιο


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε μιά περίπτωση που αντιμετωπίζω!

Θελω να κατασκευασω περγκολα σε προκηπιο πλατος 3,00μ.

Τα καθετα στοιχεια της θα ήθελα να τα κατασκευασω από άοπλο

μπετον. Η πολεοδομια με ενημερωσε ότι δεν μπορω να την κατα-

σκευασω, αλλα εγώ μεσα από στον κτιριοδομικό, διαβασα ότι

μπορουμε να κατασκευασουμε κινητα προστεγασμετα μεσα

στο προκηπιο.

 

ευχαριστω

ΒΙΒΗ

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άκριβώς όπως το είπες...κινητά προστεγάσματα...μέσα στο προκήπιο..

εσύ όμως νομίζω ότι είπες ότι θα κάνεις πέργκολα...και κάθετα στοιχεία από μπετον..άοπλο ή οπλισμένο δεν έχει σημασία..αν και με άοπλο..το βλέπω να σου πέφτει στο κεφάλι...

'Αρα μάλλον δεν μπορείς...καθώς η κατασκευή που θα κάνεις δεν είναι κινητή...

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα έδειχνα κατασκευή περγκολας από άοπλο σκυρόδεμα ή

λιθοδομή και θα το έκανα από οπλισμένο... άλλωστε η

περγκολα θα ήταν επεκταση του εξέστη με πλατος 0,80m

 

BIBH

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ..υπαρχει εγκυκλιος που λεει οτι μπορει η περγκολα να ειναι απο οπλ σκυροδεμα δηλ.μαζι με το φεροντα οργανισμο του κτιριου..απο την αλλη δεν υπαρχει περιορισμος για την κατασκευη της στην πρασια που ειναι ακαλυπτος χωρος...διορθωστε με αν κανε λαθος και πειτε μου που αναφερετε..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μπορεί να μου πει κάποιος εάν επιτρέπεται η κατασκευή πέργκολας στο χώρο της πρασιάς?

Βγάζω άδεια για ένα ισόγειο κτίριο καταστημάτων του οποίου θέλω να προεκτείνω την όψη του με μπετονένια πέργκολα η οποία θα έχει κατακόρυφα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

 

Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε με την παρακατω απορροια?

 

 

Η κατασκευή πέργκολας-σκίαστρου αποτελούμενης από μεταλλικό ορθογώνιο πλαίσιο και από ξύλινη επικάλυψη (οροφή), η οποία στηρίζεται κατά την μία πλευρά στην οικοδομή κατά δε την άλλη πλευρά σε δύο κάθετους κοιλοδοκούς, απαιτεί άδεια της πολεοδομίας??

 

Διευκρινίζεται ότι η κατασκευή βρίσκεται στην πρασιά και επέχει θέση τέντας.

 

Σε περίπτωση που η άδεια της πολεοδομίας είναι απαραίτητη, το ερώτημα είναι πια κατασκευή που λειτουργεί σαν σκίαστρο μπορεί να κατασκευαστεί χωρίς να απαιτεί άδεια από την πολεοδομίας?

 

 

Η καθε βοήθεια θα εκτιμιθεί ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να διευκρινήσουμε ένα πράγμα: πέργκολα - σκίαστρο δεν υφίσταται πουθενά ως έννοια. Η πέργκολα είναι ξύλινη κατασκευή για τη στήριξη των φυτών και κατασκευάζεται κατόπιν αδείας εργασιών μικρής κλίμακας κατά τα γνωστά. Το σκίαστρο, ή η κατασκευή που περιγράφετε, είναι κατασκευή που απαιτεί οικοδομική άδεια και μάλιστα λαμβάνεται υπόψη στην κάλυψη. Κατασκευές που δεν απαιτούν άδεια είναι μόνο.................οι τέντες από ύφασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει οροφή ή πλαϊνό από οποιοδήποτε υλικό (ξύλο, πλαστικό, ύφασμα, μέταλλο, γυψοσανίδα, πέτρα, κτλ) τότε δεν θεωρείται πέργκολα.

Η πέργκολα είναι ουσιαστικά ένας σκελετός στον οποίο θα σκαρφαλώσει κάποιο φυτό είτε για διακόσμηση είτε για σκίαση και δροσισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.