Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό παρακράτησης φόρου


Recommended Posts

Παιδιά η παρακράτηση φόρου αυξήθηκε στο 25% , ισχύει αυτο ;

 

Σας παρακαλώ διευκρινίστε την ειδικότητα του επαγγέλματός σας στο προφίλ σας.

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο ssouanis ως προς την ονομασία των φόρων, αλλά απότι άκουσα από 1/1/11 θα έχουμε ΦΕΜ 20% (τώρα αν θα λέγετε προκαταβολή φόρου ή παρακράτηση είναι άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω από σένα αυτό, αν και τα παρακολουθώ αρκετά τα θέματα αυτά τελευταία. Που το άκουσες;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ 1η φορά το ακούω.

 

μήπως να μας παρακρατούν καλύτερα τα μισά να είναι σίγουροι οι κλέφτες ?

 

Μωρέ ας καταργηθεί η ελάχιστη και θα σου πω εγώ τι παρακρατήσεις και ΦΕΜ θα λαμβάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτη την στιγμή σε φυλλάδιο της ανεξάρτητης αριστερής συσπείρωσης μηχανολόγων ηλεκτρολόγων, στο τρέχον δελτίο του ΠΣΔΜΗ, ότι το ποσοστό παρακράτησης φόρου για όσους αμοιβονται με ΔΠΥ, αυξάνεται στο 25%. Σελίδα 12, πάνω δεξια. (www.psdmh.gr)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τις προάλλες στην πολεοδομία το άκουσα σε ένα πηγαδάκι μηχανικών το περί της αύξησης από 10% σε 20%. Ψάχνοντας για το θέμα, κάτι είχε πάρει το μάτι μου για το ότι θα προκαταβαλουμε φόρο 20% με τη νέα χρονιά. Η σκέψη μου είναι πως εφόσον θα αρχίσουμε να φορολογούμαστε σαν εμπορική επιχείρηση (έσοδα, έξοδα κλπ) πως θα έχουμε την παρακράτηση φόρου που γράφει και ο συνάδελφος ssouanis στο 20%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είμαστε εμπορική επιχείρηση. θα συνεχίσουμε να είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες.

Για το ΦΕΜ (προκαταβλητέος φόρος) πρώτη φορά το ακούω. Στον Νόμο δεν λέει τίποτα.

 

Η αύξηση του παρακρατηθέντος φόρου από 20% σε 25% αναφέρεται στο άρθρο 11 και σε άλλα άρθρα αλλά δεν ισχύει για το άρθρο 58 που αφορά ελεύθερους επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.