Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Ψάξε λίγο στο forum και παραπάνω στο παρόν νήμα θα βρεις πολλά πάνω στο θέμα.

Δες κι εδώ για τα απαιτούμενα : www.poleodomia.gov.gr

 

Συνεννοήσου και με την Πολεοδομία για το θέμα της αρχαιολογίας. Λογικά δε θα χρειαστεί κάτι αφού έχεις ήδη άδεια, αλλά επειδή μου έχει τύχει να μου ξαναζητήσουν έγκριση αρχαιολογίας, ρώτα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα!!!!

Υπάρχον κτιριο του 1978-9 με οικοδομικη αδεια εχει κατασκευαστει με ΓΟΚ 83 και στην πολεοδομια ειναι με προγενέστερο. επίση εχει κατασκευαστει η εσωτερικη σκαλα σε αλλο σημειο και πρεπει να κανω αναθεωρηση στατικών.

Η αδεια ειναι σε ισχυ.

Στα φορολογικα παει με τον προυπολογισμό κατασκευής ή ως υπαρχον κτιριο

Γενικα τι γινεται με τις αναθεωρήσεις γιατι θελω να κανω και εσωτερικες διαρ/σεις.

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

 

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι ορθογραφημένοι, με τόνους, κατατοπιστικοί και τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στη σωστή κατηγορία.

Επίσης δεν θέτουμε στο ίδιο θέμα ερωτήματα που αφορούν 2 διαφορετικές κατηγορίες (πχ διαδικασία, αμοιβές) και χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση πριν από μια νέα δημοσίευση.

 

Στο θέμα μας τώρα.

 

Υπάρχον κτιριο του 1978-9 με οικοδομικη αδεια εχει κατασκευαστει με ΓΟΚ 83 και στην πολεοδομια ειναι με προγενέστερο.

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς;

 

Σε τι φάση κατασκευής είναι το κτήριο;

 

Ψάξε λίγο στο forum και θα βρεις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα καταρχάς

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας στο παρακάτω θέμα

 

πρόκειται για μία άδεια που τον βγήκε αύγουστο του 2005 με μειωμένο συντελεστή και η κατασκευή έχει φτάσει μέχρι και τα επιχρίσματα

 

σημειώνω πως η κατασκευή είχε διακοπεί περίπου 15-18 μήνες λόγω εύρεσης αρχαιοτήτων και έγινε τροποποίηση της θεμελίωσης (ανισοσταθμία) με παρεμβάσεις στο υπόγειο (κλείσιμο μιας εισόδου γκαράζ) και έπειτα αυθαίρετα κλείστηκε και ένας ημιυπαίθριος χώρος χωρίς όμως να ξεπερνά τον περιορισμό στο εμβαδόν που υπάρχει λόγω μειωμένου συντελεστή

 

πήγα τον αύγουστο να ζητήσω την ανεθεώρηση της ως προς την ισχύ αλλά μετά από αυτοψία (και εκτιμώ πολύ σωστά) ο συνάδελφος της πολεοδομίας μου είπε πως εφόσον υπάρχουν διαφορές σε σχέση με την αρχιτεκτονική και στατική μελέτη δεν μπορούσε να δώσει την έγκριση

 

έχω λοιπόν τις εξής απορίες:

 

1) μπορώ να κάνω αναθεώρηση της ληγμένης άδειας (ίδιοι οι μελετητές) για να συμπεριλάβω όλες τις παραπάνω παρεμβάσεις (με κυριότερη την αύξηση της δόμησης) ή θα αναγκαστώ να τρέξω μπας και αποδείξω ότι είχαν διακοπεί οι εργασίες λόγω εύρεσης αρχαιοτήτων με σκοπό την παράταση? (πράγμα που θεωρώ αρκετά δύσκολο έως αδύνατον να γίνει εκ των υστέρων)

 

2) σε περίπτωση που μπορώ την αναθεωρήσω:

α. με κάθε επιφύλαξη θεωρώ πως οι αμοιβές και τα φορολογικά υπολογίζονται με διαφορά προϋπολογισμου.

με βάση αυτό πως μπορώ υπολογίσω τις αμοιβές με το σύστημα του ΤΕΕ?

 

β. στις αμοιβές συμμετέχουν μόνο οι μελέτες που αλλάζουν (αρχιτεκτονικά στατικά) οι όλες (αέριο κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε/η lumin,

Παρακαλώ να σταθούμε στο διαδικαστικό της υπόθεσης. Θέματα αμοιβών κλπ συζητούνται εδώ:

http://www.michanikos.gr/forumdisplay.php?f=28

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας.

 

Έχω αναλάβει την ακόλουθη περίπτωση και θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς είμαι νέα μηχανικός και ολίγον χαμένη με τα διαδικαστικά της πολεοδομίας.

Έχω μία άδεια η οποία λήγει στις 23/12/2009. Έχει γίνει αίτηση για αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος, προσθήκη πισίνας και αλλαγή στο υπόγειο. Έχω φτάσει στο στάδιο των φορολογικών και της τελικής υπογραφής αλλά με καθυστερούν από την πολεοδομία με τα διαδικαστικά και νομίζω θα παρέλθει η ημερομηνία λήξης της άδειάς μου... Θα έχω πρόβλημα στην αναθεώρηση; Γίνεται αναθεώρηση ληγμένης άδειας;

Θέλω την αναθεώρηση απλά για να κάνω αίτηση για τελικό ρεύμα λόγω αλλαγών. Η οικοδομή έχει βασικά τελειώσει. Μένουν κάποια μερεμέτια στο εσωτερικό (κάποια ράφια, ντουλάπια κλπ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας,

θα ήθελα να βγάλω οικοδ. άδεια σε εκτος σχεδίου ( 4 στρ.) και οι ιδιοκτήτες με ρωτάνε αν μέσα στη τετραετία δεν έχουν κάνει καμία οικοδομική εργασία και το καθεστώς των 4 στρεμμάτων αλλάξει για τα εκτός σχεδίου και γινει οχτω,αν θα μπορεσουν να κανουν αναθεώρηση της άδειας τους, όπως και αντίστοιχα αν εχουν κάνει κάποιες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση που θέλουμε να αναθεωρήσουμε μόνο το αρχικός ύψος του υπογείου απο την τελική στάθμη εδάφους από 0,80μ σε 1,50μ και καμία αλλη αλλαγή η άδεια εκδόθηκε Δεκέμβριο του 2009, εκτος απο την αρχιτεκτονική θα απαιτηθούν και αλλες μελέτες π.χ. διαμόρφωση περιβαλλοντος χώρου;

 

 

 

Ενα θύμα του Σουφλια και της Μπιρμπίλη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@bkinti1

Μηχανικοί είμαστε και όχι μελλοντικοί και υποθετικοί νομοθέτες.

Μπορείς να τους απαντήσεις για το τι ισχύει σήμερα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.