Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Αν εκδοθεί οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή και οι όροι δόμησης αλλάξουν προς το δυσμενέστερο (π.χ. αύξηση αρτιότητας ή αλλαγή χρήσεων γης) μπορεί κατά τη διάρκεια ισχύος της αδείας να γίνει αναθεώρηση αρχιτεκτονικών σχεδίων (χωρίς αλλαγή θέσης, περιγράμματος και ύψους) λόγω άλλης εσ. διαρρύθμισης και όψεων ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

άδεια που έχει λήξει - δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο το "πότε" - αν κατάλαβα καλά δεν μπορεί να αναθεωρηθεί. Επισημαίνω ότι δεν έχει γίνει καμιά χωματουργική - οικοδομική εργασία.

Επίσης, σε περίπτωση έκδοσης νέας με μοναδική αλλαγή αυτή του επιβλέποντα μηχανικού τι αλλάζει στο θέμα αμοιβών; Θα χρειαστεί μελέτη βάσει ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξ αρχής, με ΚΕΝΑΚ. Με μια επιφύλαξη αν μπορέσεις να πάρεις τον φάκελο πίσω... (που δεν θα μπορέσεις). Χώρια ότι είσαι 4 χρόνια μετά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. εχω μια αναθεωρηση αδειας λογο παραιτησης επιβλεποντα μηχανικου και Θέλω να ρωτησω αν ξερει κανεις πως υπολογιζω το χαρτοσημο του ογα που μου ειπε η υπαλληλος οτι ειναι παραβολο νομου=2,93+ χαρτοσημο 0,59=3,52 πως το εβγαλε?

 

Στο φόρουμ δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία, παρακαλώ διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παράβολο πληρώνεται κατά την έκδοση της αδείας και αφορά τα φορολογικά του ιδιοκτήτη.

Δεν έχει σχέση με την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις πως υπολογίζεται μπας και βγάλω άκρη?

 

Στο φόρουμ δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία, αποφεύγουμε δε τις άσκοπες παραθέσεις. Παρακαλώ διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

athina25, αυτό που σου είπα παραπάνω, είναι πως στην αναθεώρηση αδείας για αλλαγή επιβλέποντα δεν υπολογίζονται φορολογικά ιδιοκτήτη.

 

Αφού επιμένεις όμως είναι

Παράβολο Νόμου 1041/80 άρθρου 77 : προϋπολογισμός έργου X 0,2%

ΟΓΑ Χαρτοσήμου : 20% επί του παραπάνω παραβόλου

 

Προφανώς το έργο είναι πολύ μικρό αφού έχει προϋπολογισμό 1465,00€

 

1465,00 x 0,2% = 2,93€

ΟΓΑ = 2,93 x 20% = 0,59€

 

υ.γ. Μην γράφεις με κεφαλαία, εκτός αν φωνάζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, όμως είμαι καθημερινός επισκέπτης.

Έχω μία οικοδομική άδεια που αναφέρει 2 βιομηχανικά κτίρια. Έχουν πληρωθεί κανονικά όλες οι μελέτες και έχει κατασκευαστεί το ένα από τα δύο κτίρια. Το ερώτημα είναι το εξής.

Το 2ο κτίριο δε θα κατασκευαστεί ΠΟΤΕ ακυρώθηκε το project. Οπότε για να κλείσει ο φάκελος τί πρέπει να γίνει? Επίσης με το ΙΚΑ πως θα γίνει? Θα πληρωθούν τα αναλογούν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Σε αναθεώρηση άδειας που αλλάζει ολόκληρο το κτίριο και τη μελέτη την κάνει άλλος μηχανικός απαιτείται παραίτηση από την επίβλεψη, του προηγούμενου; Δεν έχει κτιστεί απολύτως τίποτα.

Επίσης στο έντυπο της άδειας τα ονόματα των μηχανικών σημειώνονται από την υπηρεσία στην τελευταία σελίδα και στη δεύτερη οι νέες αμοιβές και τα φορολογικά ή γίνεται νέο φύλλο; Και τέλος για πληρότητα φακέλου πρέπει ο γενικός επιβλέποντας να κάνει την δήλωση ανάληψης ή γίνεται και σε άλλο στάδιο της διαδικασίας πριν εκδοθεί η άδεια; (άλλος θα είναι ο μελετητής και άλλος ο επιβλέπων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. ;)

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι, γιατί έχω μπλέξει με πολύ ανεύθυνα άτομα σε ένα γραφείο που δουλεύω.

 

Το θέμα έχει ως εξής. Εγώ θέλω να φύγω από το γραφείο, αλλά δε με έχουν πληρώσει για 2 μήνες τώρα. Και με πιέζουν να καταθέσω φάκελο μιας άδειας. Το θέμα είναι ότι με το που με πληρώσουν εγώ θα παραιτηθώ, αλλά δε ξέρω αν μπορώ να αποφύγω την κατάθεση της άδειας ως τότε. Κι εννοείται αν φύγω πριν με πληρώσουν δε παίζει να μου δώσουν τίποτα (μαύρη εργασία).

 

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν το εξής: Αν πάω το φάκελο απλά για πληρότητα με τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά και παθητική πυροπροστασία, μπορώ να παραιτηθώ από όλα τα υπόλοιπα + τις επιβλέψεις πριν εκδοθεί η άδεια; Δηλαδή αναθεώρηση θα γίνει πριν εκδοθεί; Το θέμα μου είναι να υπογράψω τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά και παθητική αλλά όχι όλα τα υπόλοιπα μιας και δε θα εργάζομαι εδώ πια. Αλλά στο σεντόνι του φακέλου θα έχω αναλάβει και τις υπόλοιπες μελέτες. Γίνεται λοιπόν να παραιτηθώ από μελέτες πριν εκδοθεί η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.