Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για το χρόνο σας. μάλλον εγώ δεν κατάφερα να μεταφέρω με σαφήνεια στο φόρουμ την ερώτηση και γι’αυτο έγινα αποδέκτης επιθετικών απαντήσεων. Όλοι απαντήσατε με δεδομένο ότι ο μηχανικός έκανε σωστά τη δουλεία του. Πως είστε τόσο σίγουροι; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση μελέτη –άδεια να κοπεί με υπαιτιότητα του μηχανικού; Άρα με αυτή τη λογική δεν υπάρχει καλός ή κακός μηχανικός. Όλοι είστε ίδιοι και με τον ίδιο τρόπο όλοι θα αντιμετωπίζατε μια περίπτωση……..δεν νομίζω να είναι έτσι.

δεν πειράζει, δικό μου το λάθος που δεν διατύπωσα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση μελέτη –άδεια να κοπεί με υπαιτιότητα του μηχανικού;

 

Είναι υποθετική η ερώτηση; Ο μηχανικός όντως έφταιξε; Και ποιός έκρινε τον φταίχτη; Με ποιά εξουσία;

 

Γνωρίζω δυο περιπτώσεις σε Κυκλαδονήσι που στρίβανε οι εργολάβοι/ιδιοκτήτες τα κτήρια κατα βούληση και φέρνανε το μηχανικό προ τετελεσμένων, όταν πήγαινε να παραλάβει καλουπωμένα-σιδερωμένα θεμέλια και τα' βρισκε αλλού. Οταν έφτασαν στην περάτωση, τους πόναγε η αναθεώρηση γιατί είχε μάλιστα πεθάνει στο μεταξύ ο μηχανικός (τον σκάσανε) :!:

 

Απαντήστε παρακαλώ, γιατί μένουν σκιές...

Link to comment
Share on other sites

που να ξέρουμε στην περίπτωση n_argiris ποιός φταίει και ποιός όχι!!

 

αυτό που είναι προφανές είναι οτι ο μηχανικός δεν θα είχε κάποιο κέρδος να αλλάξει τη θέση του κτιρίου!!!!!

Αμα ήταν θα το είχε βάλει στη θέση που τον "βόλευε" από την αρχή

 

μπορεί ο ενδιαφερόμενος να μας δώσει έστω και ένα στοιχείο που να μας υποψιαζει για το αντίθετο;;;

 

γιατί αν έχει την αξίωση να διεκδικήσει πρέπει να πείσει πολλούς και διάφορους

ο μόνος κερδισμένος θα είναι ο δικηγόρος ανεξαρτήτου αποτελέσματος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε μισθωμένο οικόπεδο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 2007.

 

ο μισθωτής άλλαξε και προτίθεται να εκδώσει διαφορετική άδεια.

 

Ποια είναι η διαδικασία ακύρωσης της πρώτη άδειας.

αν γίνετε με δικαιολογημένες (με νόμους-άρθρα) απαντήσεις.

 

 

από όσο διαβάζω στο νετ ακύρωση αδείας γίνεται μόνο από δικαστήριο και αν συντρέχουν λόγοι παρανομίας.

εμείς οικειοθελώς θέλουμε να μην ισχύσει ή άδεια.

καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση της αρχικής άδειας για αλλαγή μελέτης. Υπάρχει λόγος να ακυρώσεις την αρχική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

εφόσον η προηγούμενη άδεια είναι σε ισχύει αυτό που συμφέρει είναι η αναθεώρηση

ακόμη και αν η μελέτη αλλάξει πλήρως

υπάρχουν μειώσεις σε εισφορές πχ ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, επροκειται να χτισω μια οικοδομη οι οποια θα προοριζεται για λειτουργεια καταστηματος, θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται αναθεωρηση τησ αδειας για την περιπτωση που βγαλω εσωτερικη σκαλα να επικοινωνει με το υπογειο. Η αδεια ειναι ισογειο καταστημα με υπογειο.Επισησ αν επενδυσο μεγαλο μεροσ του εξωτερικου χωρου με πετρες επενδυτικες θα εχω προβλημα με τη πολεοδομεια?

Ευχαριστω

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι ορθογραφημένοι και με τόνους.

Επίσης χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση πριν κάνετε μια νέα δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε αλλαγή κάνεις χρειάζεται ενημέρωση του φακέλου και επειδή απ΄ότι κατάλαβα δεν είσαι Μηχανικός, καλύτερα να καταφύγεις σε κάποιο συνάδελφό μας για σωστή αντιμετώπιση του θέματός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε ολους,

 

Έχω αναλάβει μια άδεια για "αναθεώρηση και προσθήκη καθ'υψος". Η συγκεκριμένη περιοχή έχει αρχαιολογία και μορφολογικό. Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και τι δικαιολογιτικά χρειάζονται για να προχωρήσω?

Η άδεια εκδόθηκε το 2007. Είναι η πρώτη άδεια που αναλαμβάνω και ειμαι κάπως χαμένος. Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ειναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.