Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια πέργκολας


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια πέργκολα η οποία αφορά ρετιρέ διαμέρισμα και βρίσκεται στο πίσω μέρος του κτιρίου, δηλ. δεν επηρεάζει την όψη.

 

Οι ερωτήσεις μου που πιθανόν να φανούν χρησιμες και σε άλλους ειναι :

 

1. Απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή όχι ?

 

2. Αν ναι, τότε ποια τα δικαιολογητικά ? θα πρέπει απ οσο ξερω να καταθέσω μια τεχνική έκθεση, 2 φωτογραφίες, άδεια οικοδομης και το σχετικό έντυπο συμπληρωμένο. Κάτι άλλο ?

 

3. Η πολεοδομία κάνει αυτοψία ?

 

4. πρέπει να πληρώσω τίποτα ΙΚΑ, κλπ ? (αν και απίθανο μου φαινεται)

 

5. Πόσο χρόνο κάνει η έγκριση περίπου ?

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

 

2) νομίζω αυτά που λες

+ σχέδιο κάτοψης εγκεκριμένο

+ σχέδιο τμήματος της κάτοψης με την πέργκολα ίσως και τμήμα τομής (πχ για να δείξεις οτι η πέργκολα βρίσκεται μέσα στο ιδεατό στερεό)

+ υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή της πολυκατοικίας ότι οι ένοικοι εγκρίνουν την εργασία

 

Γενικά ξεκίνα με αυτά που γράφεις και τα υπόλοιπα προκύπτουν ανάλογα με τις σχέσεις με τους γείτονες, τα κέφια του υπάλληλου κλπ.

 

3) νομίζω πως όχι

Εκτός αν γίνει καταγγελία

 

4) όπως διάβασα σε σχετικό σημείο του site δεν απαιτείται υποχρεωτικά

 

5) 7 μέρες - ποτέεεεεεεεεεεεεε (άμα μπλέξεις)

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη παλαιότερα ζητούσαν και τίτλο ιδιοκτησίας.

Και πρόσεξε μην υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα σχέδια της άδειας και στις φωτογραφίες που θα προσκομίσεις.

Link to comment
Share on other sites

2)....και τοπογραφικό αδείας επίσης εγκεκριμένο

 

4)Νομίζω στην μικρής κλίμακας γενικά δεν πληρώνεις ΙΚΑ

 

5) Σχετικά με τον χρόνο: Πέρνει περίπου μια εβδομάδα για να την χρεωθεί ο μηχανικός, μετά γίνεται ο έλεγχος και αν είσαι σε περιοχή που περνάς ΕΠΑΕ τότε "κλάψ'τα Χαράλαμπε". Αν πάλι όχι και ο φάκελλος είναι ΟΚ μπορεί να την πάρεις και αμέσως μετά τον έλεγχο.

 

Υ.Γ. Η πέργκολα "επηρεάζει" την όψη του κτηρίου, την πίσω όψη του!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιο πρότυπο τεχνικής έκθεσης για κατασκευή ξύλινης πέργκολας σε εξώστη.

(αν ναι θα με βοηθούσε πάρα πολύ)

 

Παράλληλα θα ήθελα να μάθω πόσο κοστολογείται η άδεια αυτή.

Σίγουρα είναι στην κρίση του καθενός,αλλά απο τη στιγμή που τα σχέδια και δικαολογητικά στη συγκεκριμένη άδεια δεν είναι λίγα

(όψεις-τομές-κάτοψη-ιδεατό στερεό-τεχνική έκθεση-επαε)

θα ήθελα να ξέρω ένα νορμάλ ποσό ώστε να είναι και ο πελάτης ικανοποιημένος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας δεν απαιτείται κατάθεση αμοιβών όπως γίνεται στις οικοδομικές άδεις.

Σ'αυτή την περίπτωση μπορείς να ζητήσεις την ελάχιστη αμοιβή 5000λ, μου το είχαν πει σε πολεοδομία που είχα πάει για να ρωτήσω την διαδικασία έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Μπορείς επίσης να ρωτήσεις στο ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

είναι όντως μικρής κλίμακας ?

 

Για τις μελέτες που λες, εγώ θα έλεγα 3000 αμοιβή συμπεριλαμβάνοντας και τη διεκπεραίωση (που δεν είναι δουλειά του μηχανικού).8-)

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι μικρής κλίμακας-και η έκπληξη μου όταν διάβασα το φύλλο ελέγχου δεν περιγράφεται.

Τελικά νομιζω 1500 είναι καλά και για τις δύο πλευρές.

 

τεχνική έκθεση κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται κατι φοβερο.. Περιεγραψε με "γενικολογες" λεπτομερειες τις εργασιες που θα γινουν.. Ανεφερε ξεκαθαρα μονο (αν καπου μπορει να υπαρξει αμφιβολια) οτι οι εργασιες θα γινουν χωρις τη χρηση σκαλωσιας... Την τελευταια φορα που ειχα βγαλει τετοια αδεια, ο υπαλληλος μου ειχε πει να χρησιμοποιησω τις εκφρασεις που φαινονται στην περιγραφη των εργασιων στο φυλλο ελεγχου της αδειας μικρης κλιμακας..

 

πχ

 

στην οικοδομη ιδιοκτησιας .... που βρισκεται .... θα πραγματοποιηθουν οι εξης εργασιες ....

 

α)

β)

γ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.