Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκέτο πολεοδομίας, κυκλώματα και συνεργασίες.


sundance

Recommended Posts

Γιατί δε λέτε ονόματα και πολεοδομίες να τους μάθουμε όλοι??/?????/??

Με το να αναφέρουμε απλά παραδείγματα είναι σαν να τους καλύπτουμε...

 

Χ.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

themi μη γράφεις greeklish, έχω βαρεθεί να βλέπω τους mods να το λένε.

Να αναφέρουμε ονόματα ή πολεοδομικές κλίκες, αλλά έχω την εντύπωση πως θα έχει πρόβλημα το forum.

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα στον Τριανταφυλλόπουλο!!

Σοβαρά τώρα, ονόματα μέσα απο το forum δεν μπορούμε να δώσουμε γιατί δεν είναι σε θέση κανείς να ελέχξει τον καταγγέλλοντα και την αξιοπιστία του.

Και γιατί με τα ξερά μπορεί να καούν και τα χλωρά...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε xaris8080.

 

Και απορούσα καλά.....δεν βαρέθηκαν να βλέπουν και να μας ακούνε να το λέμε ?

 

Στο θέμα:

 

Δεν μπορείς δημόσια να "συκοφαντείς" κάποιον, χωρίς να έχεις τα άντερα να το υποστηρίξεις.

 

Ας πούμε ότι είμαστε στην περίπτωση που έχουμε δίκιο και ο υπάλληλος είναι μεγάλη ******.

 

Αυτό δεν τον ενοχοποιεί αν δεν υπάρχει απόφαση θεσμικού οργάνου της δικαιοσύνης επί τούτου. Δλδ, κάνε την καταγγελία σου, αγωγή, διαμαρτυρία, σύρ' τον στα δικαστήρια, στους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης και μετά ΞΕΦΤΙΛΙΣΕ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΑ.

 

 

Για φανταστείτε να έλεγε και να έκανε ο καθένας ότι ήθελε, χωρίς να αποδεικνύει αυτό που λέει ή κάνει.

 

Ποιος κρίνει την απόδειξη και την τιμωρία σε ένα έννομο κράτος ?

 

Η δικαιοσύνη με τα όργανά της.(λέμε τώρα,..... αλλά αυτή είναι η αλήθεια)

 

 

Εδώ δεν είναι ούτε καφενείο για κουτσομπολιό , ούτε δικαστήριο.

 

TELOC

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μια ωραία βραδιά δε θέλουμε να δούμε το Μάκη να λέει πως μια

παρέα μηχανικών στο Internet αποκαλύπτει τη διαφθορά της πολεοδομίας

και μετά να τρέχουμε όλοι, καλό είναι όταν και εαν αναφερθεί κάποιο όνομα

να υπάρχει παράλληλα και η όποια απόφαση δικαστηρίου, πειθαρχικού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sundance στα Τρίκαλα είχατε έναν "καλό" εισαγγελέα και τον διώξατε. Εκεί που πήγε, όχι μακριά από σας, οι υπάλληλοι της πολεοδομίας περνάνε από τον ανακριτή απαραιτήτως μία φορά την εβδομάδα,

Όπως καταλαβαίνεις όλα λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ, ο ας πούμε νέος μηχανικός, τι καταλαβαίνω από την κουβέντα της παρέας? Ότι υπάρχει διαφθορά στις πολεοδομίες, αλλά τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει γιατί είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί. Δεν είναι λίγο απαισιόδοξο αυτό?

 

Κατά την άποψη μου είναι δύσκολο να αλλάξει οτιδήποτε στα πολεοδομικά θέματα γιατί η παλιοκατάσταση έχει προ πολλού γενικευτεί, σχεδόν σε όλη τη χώρα... Και η κατάσταση με την παρανομία στις οικοδομές είναι ένα κουβάρι τόσο μπερδεμένο που αμφιβάλω αν υπάρχει έλληνας που να μην σχετίζεται με μία τουλάχιστον αυθαιρεσία...

 

Τώρα για τις μεμονωμένες περιπτώσεις ένας εισαγγελέας εδώ ένας εισαγγελέας εκεί - μάλλον είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Τι κάνουν λοιπόν οι εισαγγελείς στην υπόλοιπη χώρα? Μήπως λοιπόν η λεγόμενη διαφθορά δεν είναι μόνο στις πολεοδομίες αλλά είναι εξίσου εδραιωμένη και στη δικαιοσύνη?

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα των εισαγγελέων ούτε των τηλε-εισαγγελέων. Κάπως αλλιώς πρέπει να σταματήσει αυτή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι το θεμα ειναι απλο. Το τανγκο για να χορευτει χρειαζονται δυο. Ετσι και η διαφθορα.: Δωροδοτης - Δωροληπτης. Μονο που στις πολεοδομιες συνηθως χορευεται και τριγωνο : Υπαλληλος - Μηχανικος - Ιδιοκτητης.

 

Και για να επεκτεινω τη σκεψη του vapan το λαδωμα ειναι εδραιωμενη, παγια αντιληψη στον μεσο ελληνα πολιτη. Ειναι η δευτερη φυση του. Και εξηγουμαι.

 

Ο ιδιος πολιτης που λαυρος καταφερεται κατα της διαφθορας , ειναι ο ιδιος που:

 

α. Θα σου πει "να δωσουμε και κατι να παρουμε πιο γρηγορα την αδεια"

β. Οταν του πεις πχ οτι κλεινοντας τον ημ/θριο παρανομεις και κινδυνευεις με βαρια προστιμα θα σου πει "στην ελλαδα ολα γινονται"

γ. Ειναι ο ιδιος που θα κανει την ταβερνα του διπλασια απο την αδεια κι οταν θα του την πεσουν θα σε παρακαλαει γονυπετης να του βρεις την "ακρη" να τα "χωσει" για να γλυτωσει.

δ. Ειναι ο ιδιος που αν πεσει στον σπανιο υπαλληλο που κανει εντιμα την δουλεια του και δεν τ' αρπαζει θα πει απελπισμενος "πεσαμε σε μ@@@@α".

 

Κι ο μηχανικος τι κανει ? Καλα , στα μεγαλα αστικα κεντρα ψιλοχανομαστε. Σε πιο μικρες ομως κοινωνιες , οποιος συναδελφος δεν εχει τα κονε παει τελειωσε,εσβησε. Γιατι ? Διοτι υπαρχει διπλα ή απεναντι ο "αλλος", αυτος που καθαριζει (αρα καλος, γνωστης , μαγκας κλπ).Και τις γνωσεις και τα πτυχια να μην πω τωρα που τα εχουν γραμμενα.

 

Γι'αυτο ειμαι και εγω απο τους απαισιοδοξους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.