Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Καλως σας βρηκα, πολυ χρησιμα τα οσα γραφονται εδω μεσα για εμας τους ιδιωτες ;)!!!

 

Θα ηθελα τα φωτα σας και νομιζω οτι αυτο θα τραβηξει επι μακρων, διοτι ξεκιναω να φτιαξω ενα εξοχικο.

 

Για να μην σας κουραζω με προλογους, ειμαι σε διαδικασια συμβολαιων για ενα οικοπεδο 4.147 μ., εκτος σχεδιου πολεως.

Δεν θελω να σας κουρασω με πολλα λογια (για εμενα ειναι ευπροσδεκτα βεβαια) το εχω ψαξει, το εχει δει μηχανικος, δασαρχεια, κ.ο.κ.

Τα ερωτηματα μου ειναι αλλα...

 

Το αγοραζω με εναν φιλο και θα μοιρασουμε και τα τετραγωνικα οικοπεδου/οικοδομης (απο 100 εκαστος)

 

- Τωρα που κανω συμβολαια ουτως ή αλλλως για να αγορασουμε το οικοπεδο, να κανουμε και κατ' ευθειαν τα μεταξυ μας ??

- Οριζοντια και καθετης ιδιοκτησιας ??? ή ενα απο τα δυο ??

- Εγω θα ξεκινησω αμεσως, εκεινος οχι, εαν, αφου παρω ρευμα, εχω καποιες μικρο παραβασεις, οταν θα ξεκινησει να χτισει εκεινος (αφου ηδη εχω τελειωσει εγω) υπαρχει περιπτωση να ξανα ελεγξουν και εμενα ???

 

Αυτα για αρχη,

ελπιζω να μην σας κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Α.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙΣΤΟΣ

τα γεωτεμάχια εκτός σχεδίου είναι γήπεδα και όχι οικόπεδα

επιτρέπεται η σύσταση οριζοντίου

απαγορεύεται η σύσταση καθέτου

ο μηχανικός που θα αναθέσεις την υπόθεση θα σου δώσει τις κατάλληλες συμβουλές

αυτά για αρχή που γράφεις και εσύ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ειδικά σε οικόπεδα με συνιδιοκτησία αυξάνονται οι πιθανότητες να αποκαλυφθούν δικές σας παρανομίες όταν οικοδομήσει ο συνιδιοκτήτης (ο μηχανικός του συνιδιοκτήτη υποχρεούται να αποτυπώσει τα υφιστάμενα). Γι'αυτό καλό θα ήταν να τις αποφύγετε

Link to comment
Share on other sites

ενα γήπεδο είναι εξαδιαιρέτου σε δυο αδελφια και χτιζονται δυο σπιτια σαυτο με μια αδεια που εκδοθηκε το 2009, ενώ πριν δεν τους απασχολουσε η μοιρασιά τώρα θέλουν να διαχωρισουν τα σπιτια χωρίς να διαχωρήσουν το οικόπεδο

ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σύσταση οριζόντια ιδιοκτησίας χωρίς κανένα πρόβλημα, με την διαφορά όμως ότι εάν έχτισαν προτού τα χωρίσουν θα πληρώσουν πολύ περισσότερο φόρο απ' ότι αν τα χώριζαν πριν.

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο σαυτό που λές διοτι αφού χτίστηκαν τα σπίτια υπολογίζουμε και την αξία των σπιτιών, η απορία μου είναι αν γίνεται να μοιραστεί μόνο εκείνο το τμήμα του γηπέδου που πιάνουν τα σπίτια και το υπόλοιπο να παραμείνει εξ'αδιαιρετου..

κι αυτό γιατί λόγω μεγάλης έκτασης του γηπέδου ανέβει κ ο φόρος...

έχει τυχει σε κανεναν τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου περί γηπέδου, δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο σύσταση οριζοντίου.

Προκειμένου περί οριζοντίου, ο ακάλυπτος παραμένει στα αδιαίρετα πράγματα.

Δηλαδή αυτό που ζητάς όχι απλώς γίνεται αλλά είναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ.

 

Φυσικά αυτό δεν έχει σχέση με τον φόρο...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά γιατί λές ότι δεν έχει σχέση με το φόρο?

με ερώτηση σε συμβολαιογράφο το γήπεδο πρέπει να μοιραστεί ολόκληρο οπότε όπως είπα και πιο πριν ανεβαίνει η αξία και αντίστοιχα ο φόρος

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος μεταβάλλεται αν η διανομή γίνει προ πάσης ανεγέρσεως ή μετά την έναρξη της ανέγερσης (όταν η κατασκευή βγει από το έδαφος).

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό που μοιράζουν είναι η οικοδομή και όχι το γήπεδο. Και μοιράζουν όλη την αξία του, αφού όλη την αξία του κατέχουν. Άρα ο φόρος δεν μπορεί να αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.