Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων για αγρότες


Dimi12

Recommended Posts

Εκτός από τους αγρότες που ήξεραν τί έκαναν όταν κατέθεταν το φάκελο στη ΔΕΗ- οι οποίοι είναι λίγοι- οι περισσότεροι θα δυσκολευτούν να δανειοδοτηθούν τη στιγμή της υλοποίησης με αποτέλεσμα οι μεγάλοι κατασκευστές να "τσιμπάνε" τους αγρότες και να τους βάζουν πλάτες με το αζημίωτο βέβαια. Έτσι θα φτάσει ο αγρότης να παίρνει ένα ενοίκιο της τάξης των 5000Ευρώ/έτος και οι κατασκευαστές να θησαυρίζουν εκμεταλλευόμενοι τις άδειες που θα πάρουν οι αγρότες.

.

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό αυτό που αναφέεις με γνώμονα ότι η επένδυση του αγρότη γίνεται σαν φυσικό πρόσωπο και η άδεα δεν μπορεί να μεταβιβαστεί έτσι απλά

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνεται άτυπα. Ήδη γνωρίζω πως μεγάλοι κατασκευαστές που έχουν μεγάλα αποθεματικά κεφαλαίου δωρίζουν γραμμάτεια στους πελάτες τους προκειμένου οι τελευταίοι να πάρουν το δάνειο ώστε να υλοποιηθεί το έργο. Ακόμη δε χρειάζεται να μεταβιβαστεί η άδεια του αγρότη που όπως σωστά είπες είναι σε φυσικό πρόσωπο, ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μπορεί να καθορίζει τον τρόπο-χρόνο πληρωμής του του εργολάβου έτσι που στην ουσία να τον καθιστά μέτοχο του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ. ζητάει, εκτός των άλλων, χάρτη 1:5000 και τοπογραφικό εις διπλούν.

Στο χάρτη επάνω πρέπει να έχουν απεικονιστεί τυχόν γειτονικοί φ/β σταθμοί, που να αποδεικνύουν ότι το σύνολο της αιτούμενης και της εγκαταστημένης ισχύος είναι < από 500 kWp.

 

Η ΔΕΗ στην αίτηση των αγροτών ζητάει ακριβές αντίγραφο αυτού του τοπογραφικού και του χάρτη από τη ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ.

Για τους μη αγρότες δεν είναι προϋπόθεση, αλλά δεν πειράζει να ζητάμε από την ΠΕ.ΧΩ. να το σφρραγίζει.

 

Η ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ, δε ζητάει 1:50000, γιατί δεν χρειάζεται οδοιπορικό. Δεν κάνει αυτοψία.

Η ΔΙ. Αγρ.Αν. ξητάει εκτός των άλλων και 1:50000.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με τους αγρότες.

 

Ο νόμος 3851/2010 όριζε πως οι αιτήσεις των αγροτών έχουν προτεραιότητα εφόσον κατατεθούν έως 4/9/2010. Γνωρίζετε αν η ΔΕΗ δέχεται ακομη και τώρα αιτήσεις από αγρότες και επίσης αν αυτές θα έχουν προτεραιότητα έναντι των ιδιωτών αφού θα κατατεθούν μετά τις 4/9/2010.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό..

υπάρχει κάποιο φορολογικό πλαίσιο για τους αγρότες που θα εγκαταστήσουν φωτοβολταϊκά?

από τις αγροτικές εργασίες έχουν κάποιο αφορολόγητο εισόδημα.τι συμβαίνει όμως από τα έσοδα που θα έχουν από τα φωτοβολταϊκά?θα υπάρχει κάποια φορολογική κλίμακα?για να δούμε αν όντως συμφέρει να επενδύσει κάποιος αγρότης ή είναι πάλι κάποιο τρικ των τραπεζών να βγάλουν χρήματα..(σπάνια θα βρεθεί αγρότης που δεν θα απευθυνθεί σε τράπεζα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι:

Σε αγροτική αποθήκη μπορεί να μπεί 10 αρι (σεμι Off topic) το ψάχνω 6 μήνες και σαφή απάντηση δεν έχω πάρει (25 έτη 0,55€/KWh). και σε αυτό έχω 3 υποπεριπτώσεις

1 ο αγρότης κάτοχος είναι φυσικό πρόσωπο

2 Ο αγρότης κάτοχος είναι φυσικό πρόσωπο αλλα με βιβλία

3. Ο αγρότης κάτοχος έχει ατομική επιχείρηση για αγροτικά προιόντα.

Μην μου αναφέρεται τον ηλιακό σας παρακαλώ θα είναι προβοκατόρικο (αν γίνεται βάζουμε και ηλιακό)

Σε αγροτική αποθήκη μπορεί να μπει Φ/Β υπό την σκέπη του Αγροτικού Φ/Β (φυσικό πρόσωπο/20 χρόνια σύμβαση με 0,441)? on topic νομίζω αυτό

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου εχει και εμενα, η ΔΕΗ δεν δεχεται εγκατασταση Φ/Β με το προγραμμα για στεγες σε αγροτικες αποθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.