Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ο γείτονας μου έχει παραβιάσει τα όρια του οικοπέδου μου


gratiosa

Recommended Posts

Ο γείτονας μου έχει παραβιάσει τα όρια του οικοπέδου μου,έχει ανεγείρει 2όροφη οικοδομή, έχει αφήσει 2 παράθυρα προς την πλευρά μου με αποτέλεσμα να αφαιρέσει 12 μέτρα από το εμβαδόν του οικοπέδου μου. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

gratiosa

να αναθέσετε την υπόθεση σε μηχανικό και δικηγόρο άμεσα

με την σύντομη περιγραφή του προβλήματος που κάνετε κάθε άλλη άποψη θα ήταν αντίθετη στην κοινή λογική

στη συνέχεια για πιό συγκεκριμένα ερωτήματα πιθανόν να μπορούμε να συνδράμουμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

κι επειδή πράγματι ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ...

 

φροντίστε ώστε αυτοί που αναλάβουν την υπόθεση να μην είναι "γνωστοί" του .. γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φιλική σχέση με τον γείτονα, αν έχεις αρκετό εμβαδό οικοπέδου ώστε να χτίσεις αρχότερα ότι θες, μπορείς να του πουλήσεις τα απαραίτητα τετραγωνικά ώστε να είστε και οι 2 ικανοποιημένοι. Εννοείται ότι την τιμή την αποφασίζεις εσύ.

Αν είναι όντως στο οικόπεδό σου, κατόπιν καταγγελίας πρέπει να κατεδαφίσει ότι δεν είναι νόμιμο. Το πιθανότερο είναι να τα βρείτε.

 

Ο μηχανικός σου θα σε βοηθήσει με τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εννοείται ότι θα πάει σε μηχανικό.

 

Θα πρέπει να αναφέρει στον μηχανικό τι σχέσεις έχει και τι θέλει από τον γείτονα. Μερικές δραστικές λύσεις αποφεύγονται σε περίπτωση συγγενών ή φίλων αν θέλουν να διατηρήσουν μια καλή σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως στο οικόπεδό σου, κατόπιν καταγγελίας πρέπει να κατεδαφίσει ότι δεν είναι νόμιμο.

Το πιο πιθανό είναι να πληρώνει πρόστιμο εφ΄όρου ζωής αν δεν νομιμοποιείται η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό και Δικηγόρο. Δεν είναι απλά τα πράγματα, νομικά παίζει ακόμη και αναγκαστική εξαγορά και οριστική οικειοποίηση του καταπατηθέντος τμήματος από τον καταπατητή. Μολονότι η κοινή λογική λέει ότι ο φίλος gratiosa έχει δίκιο, νομικά αυτό δεν είναι εύκολο να στηριχθεί. Κυρίως είναι πολύ χρονοβόρο, δαπανηρό, και το αποτέλεσμα αβέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Στις σωστές, παραπάνω, συμβουλές, θέλω να προσθέσω και τις σχετικές διατάξεις του Αστικού Κώδικα.

 

Άρθρο 1010-Ανοικοδόμηση κατά ένα μέρος σε γειτονικό ακίνητο

Αν ο κύριος ακινήτου, ανεγείροντας πάνω σ' αυτό οικοδομή, την επεκτείνει καλόπιστα στο γειτονικό γήπεδο και ο κύριος του γηπέδου δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου πριν από την ανέγερση της οικοδομής κατά μεγάλο μέρος, το δικαστήριο μπορεί κατά εύλογη κρίση να επιδικάσει την κυριότητα του γηπέδου που καταλήφθηκε στον κύριο του ακινήτου που οικοδομήθηκε. η επιδίκαση γίνεται έναντι καταβολής της αξίας του γηπέδου κατά το χρόνο της κατάληψής του και αποκατάστασης κάθε άλλης ζημίας, ιδίως από την τυχόν μείωση της αξίας του υπολοίπου.

Άρθρο 1011

Η διάταξη του προηγούμενου άρθρου εφαρμόζεται αναλόγως και όταν από την επέκταση της οικοδομής στο γειτονικό γήπεδο και την επιδίκαση βλάπτονται άλλοι που έχουν εμπράγματο δικαίωμα πάνω σ' αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.