Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Πιο φθηνή είναι η συνυπογραφή πλέον. Προσοχή στο πλέον καθώς έχει την ιδιαίτερη σημασία του στους καιρούς που ζούμε...

 

Οκ, λάθος σύνταξη του συλλογισμού. Αφού υπάρχει η νομιμότατη λύση της συνυπογραφής γιατί να καταφεύγουμε στην παράνομη του λαδώματος του υπαλλήλου;

Link to comment
Share on other sites

Εάν ακολουθήσουν άλλα σχόλια περί καταγγελιών και κόστους συνυπογραφών,

τότε δεν θα διαγραφούν μόνο αυτά, αλλά και όσα προηγήθηκαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ανά πολεοδομία. Ο ΤΕ, από το νόμο, δεν έχει πλέον δικαίωμα υπογραφής στατικών, γιατί ο αντισεισμικός είναι υποχρεωτικός. Και κάποτε που δεν ήταν σε ορισμένες περιπτώσεις, είχε δικαίωμα μέχρι 2 όροφο. Η πολεοδομία που δέχεται στατικά από δομικό ΤΕ παρανομεί και άνετα τους ξεφτιλίζεις με καταγγελία.

 

Να λοιπόν πιο είναι το λάθος. Λες/λέτε ότι ο ΤΕ απο το νόμο δεν έχει δικαίωμα υπογραφής κλπ κλπ.... ΛΑΘΟΣ. Ο ΤΕ δεν έχει δικαίωμα υπογραφής ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΝΟΜΟΥ. Δηλαδή από τη ΜΗ εφαρμογή τoυ Ν. 1404/83 , άρθρο 25. Είναι λοιπόν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι ακριβώς επειδή ΟΥΔΕΠΟΤΕ εφαρμόστηκε ο Νόμος οι πτυχιούχοι μηχανικοί δεν έχουν δικαιώματα υπογραφής μελετών κλπ. Και ακριβώς επειδή υπάρχει ΝΟΜΙΚΟ ΚΕΝΟ και ΜΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΟΜΟΥ είναι ορθότερο να πουμε, για να διορθώσω την φράση σου, πως "ο μηχανικός ΤΕ, από τη μη εφαρμογή του νόμου δεν έχει πλέον δικαίωμα υπογραφής .........".

Link to comment
Share on other sites

maraki17 δεν είναι μόνο οι πανελλήνιες αλλά και το επίπεδο σπουδών μέσα στην σχολή που διαφέρει. Η δυσκολία σε ένα πολυτεχνείο όπως και να το κάνουμε είναι μεγαλύτερη, αλλού σε μεγαλύτερο και αλλού σε μικρότερο βαθμό, επιπλέον υπάρχει και 1 παραπάνω έτος. Τώρα αυτά που λες για τα μιάσματα δεν νομίζω ότι τα λέει κανένας σοβαρά και παράλληλα να είναι σοβαρός, είπαμε ότι και οι απόφοιτοι α.τ.ε.ι μπορούν να πάνε καλά στην επαγγελματική τους ζωή

 

Συμφωνώ απολύτως ότι είναι και το επίπεδο σπουδών μέσα στη σχολή όπως και το φιλότιμο του καθενός να στρωθεί και να αποκτήσει τις γνώσεις που χρειάζονται!Γενικότερα εγώ είμαι της άποψης ότι κανένας δεν χάνεται και όποιος θέλει πραγματικά να δουλέψει θα δουλέψει αν ξάρτητα με οποιαδήποτε φιλοσοφική συζήτηση κάνουμε εδώ.Κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι σήμερα στην αγορά υπάρχουν δπλωματούχοι που τα γραφεία τους είναι άδεια ή δεν δουλεύουν καθόλου (όχι εννοείται εξ αιτίας ανεργίας και κρίσης αλλά γιατί ποτέ δεν αγάπησαν αυτό που σπούδασαν) ενώ αντιθέτως υπάρχουν πτυχιούχοι ΑΤΕΙ που σκοτώνονται όλη μέρα στη δουλειά και δεν προλαβαίνουν...Εννοείται για να μην ανοίξουμε για άλλη μια φορά το κουτί της Πανδώρας...ότι συμβαίνει και το αντίθετο!

 

Πριν κατηγορήσετε τον jimjimre , να σας θυμίσω ότι είναι ο πιο αρμόδιος για συγκρίσεις γιατί από όσο ξέρω και αυτός και ο jackson τέλειωσαν και ΤΕΙ και Πολυτεχνείο.

....................................................................................................................

 

Μaraki , Εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις και κατατακτήριες αργότερα , ιδίως αν στην πόλη καταγωγής σου υπάρχει πολυτεχνείο. Κατά την άποψη μου οι απόφοιτοι ΤΕΙ θα έπρεπε να μπαίνουνε κατευθείαν στο 5ο εξάμηνο και όχι στο 3ο γιατί τα πρώτα 2 χρόνια έχουν πολλά γενικά μαθήματα και τα βασικά μαθήματα είναι στο 5-6-7-8 εξάμηνο.

.......................................................................

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη σε όλα όσα είπες!Σαφώς και οι jimjimre και jackson αν όπως λες τελείωσαν και ΤΕΙ και Πανεπιστήμιο είναι ο μοναδικοί που μπορούν να μιλήσουν και να έχουν και επιχειρήματα γι αυτό που θα πουν.

Όσον αφορά εμένα είμαι ήδη στα διαδικαστικά για κατατακτήριες και περιμένω να δώσω εξετάσεις για να πάρω και δεύτερο πτυχίο.Μακάρι να γινόταν όμως αυτό που λες και να μπαίναε στο 5 εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Και ο jackson και ο jimjimre από ότι έχουν πει δε δούλεψαν ποτέ ως Μηχανικοί ΤΕ, αλλά απευθείας έδωσαν για κατατακτήριες. Επίσης ο Jackson δεν έχει δουλέψει ποτέ ως μηχανικός παρά μόνο κάνει ιδιαίτερα. Δεν μπορεί λοιπόν να πει κανείς πως μπορούν αυτοί να ξέρουν καλύτερα. Το θέμα είναι στη ΔΟΥΛΕΙΑ τι θα συναντήσεις. Και από ότι έχουν πει πολλοί, με τον alexispap αν θυμάμαι καλά τελευταίο, στο Πολυτεχνείο πολλά που μαθαίνεις δε τα χρειάζεσε τελικά (στη δουλειά πάντα).

Και για να μην παρεξηγούμε: Ακαδημαϊκά αυτές οι γνώσεις μπορεί να είναι ανεκτίμητες αλλά όταν μιλάμε για επαγγελματία μηχανικό, μας απασχολούν οι γνώσεις που χρειάζεται για να βγάλει τη δουλειά. Εγώ μέχρι σήμερα δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα που με λίγο διάβασμα δε κατάφερα να το ξεπεράσω.

 

Για μία μελέτη υποσταθμού μάλιστα πήγα και πήρα τις σημειώσεις του Μπούρκα και δεν υπήρχε κάτι που το "ΤΕΙτζιδικο" μυαλό μου δε μπορούσε καταλάβει...

 

EDIT: Ο jackson όπως λέει παρακάτω δουλέυει ως μηχανικός παράλληλα με τις σπουδές του και έτσι δεν ισχύουν τα παραπάνω. Δεν αλλάζω το post για να μην χαθεί η ροή του thread.

Link to comment
Share on other sites

Και ο jackson και ο jimjimre από ότι έχουν πει δε δούλεψαν ποτέ ως Μηχανικοί ΤΕ, αλλά απευθείας έδωσαν για κατατακτήριες. Επίσης ο Jackson δεν έχει δουλέψει ποτέ ως μηχανικός παρά μόνο κάνει ιδιαίτερα. Δεν μπορεί λοιπόν να πει κανείς πως μπορούν αυτοί να ξέρουν καλύτερα.....

 

Όχι φίλε Stayros, δεν είναι έτσι για μένα τα πράγματα. ΟΚ για τα ιδιαίτερα (στο περίπου αλλά δεν έχει σημασία αυτό)...Δεν έχω πει πουθενά κάτι τέτοιο.

 

Αλλά όσον αφορά για τη δουλειά, δουλεύω από το 2004 ανελλιπώς έως σήμερα σε μελέτες, πέραν από το 2007 που πήγα στρατό. Αυτή είναι η κύρια δουλειά μου. Δουλεύω ήδη 5 χρόνια και έχω δει αρκετά...

 

Εν ολοίγοις όπως έχω ξαναπεί κάπου εδώ μέσα...και είμαι ΚΑΘΕΤΟΣ σε αυτό, σημαντική η εμπειρία που μαζεύεις δουλεύοντας, αλλά άλλη εμπειρία μαζεύεις με Α γνώσεις και άλλη με Β. Άλλα πράγματα έκανα με γνώσεις 'Εργων Υποδομής, άλλα κάνω τώρα.

 

Stayros φιλικά, δεν σε κατηγορώ για τίποτα...

 

Επίσης όσον αφορά ύλες ΑΤΕΙ και Πολυτεχνείου και σε ό,τι αφορά το τμήμα μου, έχω να πω ότι είμαι ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ, που τα μαθήματα (τα κοινά με του Πολυτεχνείου) στο ΑΤΕΙ μου έχουν αναβαθμιστεί πολύ από όταν αποφοίτησα από εκεί. Αυτό είναι κάτι πολύ θετικό και μακάρι να συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Sorry τότε. Μάλλον θα κατάλαβα λάθος.

Και εννοείται καλά έκανες και με διόρθωσες. Αναφέρομαι ονομαστικά για να υποστηρίξω μία άποψη. Όχι για να διαστρεβλώσω καταστάσεις.

Το ωραίο θα ήταν να μας πεις και σε ποιο έτος του Πολυτεχνείου ήσουν όταν ξεκίνησες να κάνεις μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο θα ήταν να μας πεις και σε ποιο έτος του Πολυτεχνείου ήσουν όταν ξεκίνησες να κάνεις μελέτες.

 

Ήμουν τελειόφοιτος στο ΤΕΙ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με μελέτες. Μελέτες και Πολυτεχνείο από το 3ο-4ο έτος περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.