Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Δηλαδή ρε sdim όταν εσύ κάνεις την μελέτη θέρμανσης ενός κτιρίου δεν εφαρμόζεις όσα έχεις μάθει στην σχολή; Εφαρμογή γνώσης είναι και η μελέτη όπως είναι και η επίβλεψη μιας κατασκευής.

 

Στην σχολή έμαθα τα μισά. Τα υπόλοιπα έπρεπε να τα μάθω εκτός σχολής, δηλαδή κανονισμούς, νομοθεσία, διαδικασίες, γραφειοκρατία, προμηθευτές, τυποποιημένες τιμές διαστάσεων και άλλων μονάδων.

 

Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουμε, ή καλύτερα να ξεσκάψουμε κάποιο θέμα σχετικό με τα δικαιώματα ΤΕΙ και ΑΕΙ.

 

Ας επανέλθουμε στο θέμα μας. Στην εκπαίδευση όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα.

Για να διδάξουμε σε σχολείο πρέπει να περάσουμε την ΑΣΠΑΙΤΕ/ΣΕΛΕΤΕ είτε είμαστε από ΑΕΙ είτε από ΤΕΙ.

 

Για να διδάξει κάποιος σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ πρέπει να έχει διδακτορικό. Είτε απόφοιτος ΑΕΙ είτε απόφοιτος ΤΕΙ, το διδακτορικό είναι απαραίτητο για διορισμό.

 

Για τα ιδιαίτερα δεν χρειάζεται να το σχολιάσω, ακόμα και απόφοιτος λυκείου μπορεί να κάνει ιδιαίτερα, δεν ισχύουν επαγγελματικά δικαιώματα από την στιγμή που δεν κόβεται απόδειξη. Μπορεί να μην μας αρέσει, αλλά στην Ελληνική κουλτούρα το φροντιστήριο διαπρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να υπάρξει μια συνολική αναμόρφωση της παιδείας και της εκπαίδευσης ώστε να συμβαδίζουμε με την διεθνή πραγματικότητα. Προφανώς πχ χρειάζεται ο εκπαιδευτικός να είναι και παιδαγωγός αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου να υπάρχει ολόκληρη σχολή που να βγάζει εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα τεχνικά επαγγέλματα. Επίσης δεν είναι δυνατόν να συνεχίζουμε να αναλωνόμαστε σε θέματα που οι λοιπές χώρες τα έχουν λύσει εδώ και δεκαετίες. Νομίζω ότι αυτή η κόντρα ΤΕΙ-Πολυτεχνείων μια χαρά βολεύει τους πολιτικούς μας καθώς στους μεν υπόσχεται επαγγελματική αποκατάσταση εδώ και δεκαετίες ενώ στους δε υπόσχεται προφύλαξη από τους κακούς αποφοίτους των ΤΕΙ. Το μόνο που ξέρω όμως είναι ότι έχω όλη την καλή διάθεση ακόμα και υποχωρήσεις να κάνω αρκεί όμως αυτές να είναι λελογισμένες και να μην καταβαραθρώνουν την πολυετή μου προσπάθεια να σταθώ ως επαγγελματίας μηχανικός δομικών έργων.

 

Από την άλλη μεριά, μιας και το θέμα αφορά και την αγορά εργασίας, κατανοώ ότι είναι έως ένα σημείο πικρό το συγκριτικό πλεονέκτημα των αποφοίτων Πολυτεχνείων, όσον αφορά την εμβάθυνση στη γνώση, να μην μεταφράζεται και σε συγκριτικό πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας. Σε αυτό όμως και πάλι δεν φταίνε οι ίδιοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ. Πχ ένα θέμα είναι ότι οι Διπλωματούχοι εγγράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ και το θεωρούν αυτό βραχνά σε πολλές περιπτώσεις. Πιστέψτε με, το σύνολο των πτυχιούχων μηχανικών θεωρεί το ΤΣΜΕΔΕ ως τον φυσικό του ασφαλιστικό φορέα μόνο που αυτός ο φορέας είναι που δεν δέχεται την εγγραφή μας σε αυτόν παρά μόνο όταν χριστούμε εργολήπτες δημοσίων έργων. Λέτε εμένα να με βόλευε η ασφάλιση στο ΙΚΑ ως υπαλλήλου γραφείου, μιας και το ΙΚΑ δεν έχει προνοήσει να έχει κατηγορία πτυχιούχων μηχανικών, όσο καιρό εργαζόμουν σε τεχνικά γραφεία ως υπάλληλος; Όσο για μισθολογικό εδώ και αν πρόκειται για την μεγάλη απάτη των εργοδοτών. Αν θυμάμαι καλά από τις ΣΣΕ η μισθολογική διαφορά μας βάσει ΣΣΕ δεν ξεπερνά τα 100-150 ευρώ στον βασικό μισθό. Άρα, όπως το βλέπω εγώ, οικονομικότερο για τον εργοδότη είναι να απασχολεί διπλωματούχο μηχανικό που θα του καλύψει πολλούς τομείς από το να απασχολήσει πτυχιούχο μηχανικό που θα του καλύψει έναν τομέα. Το θέμα όμως είναι ότι σε μια στρεβλωμένη αγορά και σε μια στρεβλωμένη οικονομία τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορεί να ισχύσει. Όταν οι δουλειές είναι λιγοστές και τίθενται ζητήματα επιβίωσης είναι σχεδόν δεδομένο ότι όσες ΣΣΕ και να υπογραφούν καμία δεν θα τηρηθεί...

Link to comment
Share on other sites

οταν καταφερουμε να παρουμε τις αμοιβες που λενε τα χαρτια θα τα καδραρω...μεχρι τοτε τα χρησιμοποιω για να τυλιγω τα ψαρια !!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτήν την κατάσταση φίλε μου όλοι φταίμε. Περισσότεροι οι παλαιότεροι γιατί μας την παρέδωσαν λιγότερο εμείς γιατί δεν αντιδρούμε όσο πρέπει....

Link to comment
Share on other sites

@cna: Ναι αλλά αυτό που λες δεν έχει να κάνει με την όποια αξιοπιστία εξετάσεων που μπορεί να εποπτεύσει το ΤΕΕ. Απ' ότι έχω καταλάβει η καθολική άρνηση προέρχεται από το γεγονός ότι το ΤΕΕ για εσάς θεωρείται αναξιόπιστο. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Και ξαναλέω ότι με αυτή τη λογική ούτε και η εμπειρία μπορεί να αποτελέσει κριτήριο.

 

 

Πολύ καλά κατάλαβες. Παντελώς αναξιόπιστο όπως λειτουργεί σήμερα. Δηλαδή ως μια σκοταδιστική συντεχνία που επί 30 χρόνια το μόνο που έχει κάνει είναι να μπλοκάρει την έκδοση των επ. δικαιωμάτων των ΤΕΙ, να χειροκροτεί τη δημιουργία νέων πολυτεχνικών σχολών και να μοιράζει απλόχερα επ. δικαιώματα εδώ και κει με βάση τα συμφέροντα των πλειοψηφειών στις τάξεις του. Οσο για τις εξετάσεις, κρίνοντας από το σούργελο που επικρατεί στις εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και έχοντας κατά νου το πόσο πολύ μας αγαπάει τόσα χρόνια σαφώς και το θεωρούμε παντελώς αναξιόπιστο για να αναλάβει τέτοιο ρόλο.

 

Σε ότι αφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα τώρα, ένα πράγμα αποτελεί κατ εμέ κεντρικό ζήτημα. Εκτός από το αυτονόητο, ότι δηλαδή οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕ θα έπρεπε να μπορούν να ασκούν αυτόνομα το επάγγελμα που σπούδασαν στα δημόσια τριτοβάθμια ιδρύματα της χώρας, οι πτυχιούχοι ΤΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ επίσης να έχουν διαφορετικά δικαιώματα από αυτά που αποκτούν στη χώρα μας, πτυχιούχοι ισοτίμων με τα ΤΕΙ σχολών του εξωτερικού. Δηλαδή, δεν μπορεί ένας απόφοιτος 3ετούς-4ετούς fachochschule Γερμανίας να έχει άλλα δικαιώματα από έναν πτυχιούχο ΤΕΙ στην ίδια χώρα όταν επισήμως ΤΕΙ και Fachochschule είναι ισότιμα και ομότιμα ιδρύματα. Τόσο απλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

_________________________

(Μεταφορά από άλλο θέμα).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

 

Γιατί δεν προσέλαβε 2-3 απόφοιτους πολυτεχνείου και να κάνει γαργάρα το πτυχίο και τους τίτλους του; Έλα ντε; Άλλο ένα φιλοσοφικό ερώτημα. Γιατί δεν σκύβει κάποιος το κεφάλι μπροστά στο δικτάτορα όπως όλοι οι άλλοι υπόδουλοι; Μάλλον επειδή έκανε όλα τα παραπάνω που είπες και δεν ανέχετε τέτοιες συμπεριφορές. Ομοίως σκεπτόμενα και ο Πέρος με ένα πτυχίο ΤΕΙ Γερμανίας, μετά από δικαστικό αγώνα γράφτηκε στο ΤΕΕ κανονικότατα. Υπάρχουν και αυτές οι ανωμαλίες στο Matrix. Βέβαια μέχρι να εκδικαστεί η περίπτωση του μπορεί να έχει προσλάβει τους 2-3 προστάτες αλλά μπορεί και να περιμένει να ξεκαθαρίσει η υπόθεση πριν γυρίσει. Εν πάσει περιπτώσει είναι και αυτός μία από τις υποθέσεις των ΤΕ εναντίων του ΤΕΕ. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τι σου έλεγα περί εμπάθειας? Έχω την εντύπωση ότι αυτός ο Πέρος έχει γίνει ίνδαλμα σου και θεωρείς το ΤΕΕ μέρος μιας παγκόσμιας συνομωσίας τύπου Matrix. Το μόνο που σε νοιάζει είναι πως θα γίνει το ΤΕΕ να σου πει: «σε παίζουμε μαζί μας», αλλά ξεχνάς την ουσία του παραπάνω post μου, πρέπει πρώτα να μάθεις να παίζεις.

 

Το θέμα δεν είναι φιλοσοφικό, είναι πραγματικό. Φιλοσοφία είναι να μπαίνεις σε λοβιτούρες τύπου: να κάνω PhD ή να γίνω CEng για να μπορέσω να γραφτώ στο ΤΕΕ.

Δεν έχει σημασία γιατί γύρισε το παιδί, απλώς γύρισε, συμφωνώ. Αλλά φαίνεται ότι είτε έφυγε, είτε έκατσε Ελλάδα το μυαλό του δεν άνοιξε. Ήταν CEng και περίμενε να του πει το ΤΕΕ τι αξίζει?

 

Το ζήτημα είναι ότι δεν κατάλαβε το παιχνίδι… Και σε ρωτάω: έχω μόνο πτυχίο ΑΤΕΙ, και ανοίγω γραφείο όπου έχω στην «δούλεψη» μου 5 μηχανικούς με 1 PhD, 2 MSc και δίπλωμα πολυτεχνείου ο καθένας. Τους δίνω 1000€ το μήνα το καθένα και εγώ καθαρίζω ένα πεντοχίλιαρο κάθε μήνα. Με χαλάει που το ΤΕΕ δεν μου αναγνωρίζει επαγγελματικά δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν θα με χαλούσε τόσο πολύ αλλά υπάρχουν 2-3 προϋποθέσεις στο συγκεκριμένο:

1) να έχω την οικονομική ευχέρεια να προβώ σε μια τέτοια κίνηση

2) να βρω τα κατάλληλα στελέχη

3) να έχει δουλειές

 

Εταιρία μπορεί να κάνει ο καθένας αρκεί να βρει το κατάλληλο κεφάλαιο (οικονομικό-ανθρωπογενές).

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά όμως είναι Topap ότι ο μηχανικός ΠΕ έχει ελεύθερη πρόσβαση στο επάγγελμα οπότε δεν είναι σχεδόν αναγκασμένος να καταφύγει σε τέτοιες λύσεις. Το θέμα που τίθεται είναι ότι ο ΤΕ για να εργαστεί αντίστοιχα στην ειδικότητά του είναι σχεδόν αναγκασμένος να καταφύγει σε τέτοιες λύσεις. Έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από το θέμα του παρόντος ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.