Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Σε ευνομούμενη πολιτεία όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα. Έχει ο κάτοχος Bsc Βουλγαρίας πλήρη ΕΔ στην Ελλάδα; ΝΑΙ! Ε τότε ΠΡΕΠΕΙ να έχω και εγώ.

 

Οχι δεν πρεπει να εχεις εσυ!. Τι λογικη ειναι αυτη?. Γιατι να μην εχει κ ο αποφοιτος ΙΕΚ τοτε? Γιατι να μην εχει ο αποφοιτος ΤΕΕ?

Τι ειναι τα δικαωματα, στραγαλια?

Οπως προειπα καθε κλαδος πρεπει να χει ορισμενα δικαωματα. Επειδη στο Ελλαδισταν γινεται το λαθος κ αναγνωριζουν οποιονδηποτε ερχεται απο εξω δε σημαινει οτι πρεπει να δωσουμε τα δικαωματα σε ολους (ΤΕΕ,ΙΕΚ,ΑΤΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

sdim Kαλό είναι όταν γράφεις κάτι να είσαι γνώστης , γιατί αλλιώς προκαλείς δυσμενή σχόλια γιά το άτομο σου .

Από την εποχή των σχολών υπομηχανικών δηλαδή πριν 50 χρόνια , οι απόφοιτοι των σχολών αυτών που έμπαινες με εξετάσεις μετά την αποφοίτηση από τον πλήρη κύκλο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης , είχαν έστω και περιορισμένο δικαίωμα μελέτης και επίβλεψης .

 

Γιά τους τεχνίτες υπήρχαν οι δευτεροβάθμιες σχολές εργοδηγών , όπως η Σιβιτανίδειος , η Σεβαστοπούλειος και άλλες που έμπαινες με απολυτήριο 3ης γυμνασίου και οι κατώτερες σχολές τεχνιτών που έμπαινες με απολυτήριο δημοτικού .

 

Αρα αυτά που λές είναι εκφράσεις φαύλων καθοδηγητών τις οποίες πρέπει να τις φιλτράρεις και να τις εξακριβώνεις πριν τις υιοθετήσεις .

 

zografos_k Το πρόβλημα είναι ότι η πλειοψηφία των μελών του ΤΕΕ με πτυχίο μετά το 90 είναι από σχολές του εξωτερικού . Και δεν είναι ούτε από το ΜΙΤ , ούτε από το Χάρβαρντ . Εχω μάλιστα την εντύπωση ότι αυτοί λόγω της ανασφάλειας τους και του φόβου τους είναι και οι περισσότερο φωνασκούντες . Κάτι σαν τα σκυλιά . Τα μικρά κάνουν φασαρία .

 

Ας γίνει λοιπόν ενιαίος φορέας , όπου θα δίνουμε ΟΛΟΙ εξετάσεις , όπου τα δικαιώματα θα είναι συναάρτηση των σπουδών και της εμπειρίας και τότε τα ξαναλέμε .

 

 

Οσοι έχουμε κάποια ηλικία θυμόμαστε και τις καραβιές μηχανικών εξ' Ιταλίας που δεν ήξεραν Ιταλικά , πέραν αυτών που έγραψαν στην υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα δουλέψουν εκεί .

 

 

Δεν θέλω να κοντράρομαι γιά αυτά τα θέματα γιατί τα θεωρώ ανούσια , αλλά δεν μπορώ να αφήνω να δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρεπει να εχεις εσυ!. Τι λογικη ειναι αυτη?. Γιατι να μην εχει κ ο αποφοιτος ΙΕΚ τοτε? Γιατι να μην εχει ο αποφοιτος ΤΕΕ?

Τι ειναι τα δικαωματα, στραγαλια?

Οπως προειπα καθε κλαδος πρεπει να χει ορισμενα δικαωματα. Επειδη στο Ελλαδισταν γινεται το λαθος κ αναγνωριζουν οποιονδηποτε ερχεται απο εξω δε σημαινει οτι πρεπει να δωσουμε τα δικαωματα σε ολους (ΤΕΕ,ΙΕΚ,ΑΤΕΙ).

 

Είναι ο τίτλος από ΙΕΚ ή ΤΕΕ Bsc? ;Όχι. Το πτυχίο ΤΕΙ είναι. Άρα ίδιος τίτλος πρέπει να δίνει ίδια δικαιώματα.

Η ισονομία μεταξύ των πολιτών είναι το ΚΟΡΥΦΑΙΟ επίτευγμα της δημοκρατίας και η ανώτατη υποχρέωση της πολιτείας με βάση το Σύνταγμα. Αν λοιπόν ένας πολίτης με Bsc Βουλγαρίας έχει Χ δικαιώματα, τα δικαιούμαι και εγώ.-

Link to comment
Share on other sites

zografos με ολο τον σεβασμό, αλλα ειναι δυνατον να βαζεις στο ίδιο τσουβάλι ΤΕΕ(ΔΕ - μιλάμε για λύκειο -), ΙΕΚ(2ετης μεταλυκειακη, αστείας δομής και γνώσης)

 

με ενα ΤΕΙ 4ετης διαρκειας με 68 μαθηματα(τοσα είχε η σχολή μου) , με αλυσίδες, υποχρεωτικά μαθήματα με παρουσίες, εργασίες, με βιβλία πολυτεχνείου και καθηγητες που αποφοιτησαν απο πολυτεχνεια, με msc(οχι οτι ειναι και τιποτα αυτό) και διδακτορικό?

 

Επίσης, δεν υπαρχουν δικαιώματα αυτό ειναι το προβλημα, κανεις δεν ζητάει τα δικά σας.

Ζητανε δικαιώματα οι αποφοιτοι για αυτά που διδάχθηκαν. Δε νομιζω να διδαχτηκες τιποτα παραπάνω απο μένα στα υδραυλικά και συγκοινωνιακά(για τους ΠΜ λέω). Αφου εκει ειδικευοταν στην ουσία η σχολή μου. Μας το λένε καθηγητες αποφοιτοι δικοί σας. Δεν εχουν να κερδισουν τιποτα αυτοί. Αντιθετα μας το λένε στα ισια οτι "ναι δεν σας θέλουμε". (και ειναι λογικό)

 

@sdim αυτο που λές δεν συνέβει ποτέ.

Μπερδεύεις την Μεση Τεχνική Σχολή (εκτος αν τα λές απο καθαρή άγνοια) η οποια ηταν το αντιστοιχο Επαγγελματικο Λυκειο, με τα ΤΕΙ. Ουτε ΚΑΤΕΕ ουτε ΤΕΙ αργότερα είχαν σχέση με Μεση Τεχνική Σχολή, ποτέ τα ΤΕΙ δεν ηταν δομημένα για να βγάζουν τεχνίτες. Απο που προκυπτει αυτο που γράφεις? Ποιές ειναι οι πηγές σου?

 

Παρολα αυτα ειμαι της αποψης οτι επιβάλεται να κλεισουν διάφορες σχολές ΤΕΙ με πρωτες τις σχολές ΣΤΕΦ. Αλλα αυτο ειναι αλλη συζήτηση.

 

Επίσης με γκρίνια τιποτα δεν προκειται να αλλάξει. Κανουμε μια συζήτηση.. το προβλημα ειναι οτι καθένας ξεκινάει απο διαφορετική βάση.

Link to comment
Share on other sites

Η πηγή μου είναι η νομοθεσία του Ελληνικού Κράτους, και συγκεκριμένα ο ΙΔΡΥΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ για τα ΤΕΙ

Νόμος 1404/83

ΦΕΚ 173Α

 

Άρθρο 1

Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα - Αποστολή

2. Τα Τ.Ε.Ι. διακρίνονται σαφώς ως προς το ρόλο και την κατεύθυνση των ίδιων και των αποφοίτων τους και ως προς το περιεχόμενο και τους τίτλους σπουδών από τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) και έχουν ειδικότερα ως αποστολή:

α) Να παρέχουν θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση, επαρκή για την εφαρμογή επιστημονικών, τεχνολογικών, καλλιτεχνικών ή άλλων γνώσεων και δεξιοτήτων στο επάγγελμα.

β) Να συμβάλλουν στη δημιουργία υπεύθυνων πολιτών, ικανών να συνεισφέρουν ως στελέχη εφαρμογής στα πλαίσια του δημοκρατικού προγραμματισμού, στην οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη της χώρας.

γ) Να υλοποιήσουν το δικαίωμα δωρεάν παιδείας κάθε Έλληνα πολίτη, ανάλογα με τις κλίσεις του και με όσα προβλέπουν οι σχετικοί νόμοι.

 

Ο νόμος το λέει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ, όχι μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

H εφαρμογή επιστημονικής γνώσης είναι η μελέτη. Πως αλλιώς εφαρμόζεις την γνώση δηλαδή; Αν έχεις έτοιμη την μελέτη δεν χρειάζεται επιστημονικές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε sdim όταν εσύ κάνεις την μελέτη θέρμανσης ενός κτιρίου δεν εφαρμόζεις όσα έχεις μάθει στην σχολή; Εφαρμογή γνώσης είναι και η μελέτη όπως είναι και η επίβλεψη μιας κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι είναι όπως τα λέτε, τότε γιατί δεν έχετε το δικαίωμα υπογραφής που προσπαθείτε να αποκτήσετε;

Προφανώς ο νομοθέτης δεν είχε υπ'όψιν του οι απόφοιτοι ΤΕΙ να έχουν αυτό το δικαίωμα.

 

Ο νόμος ξεκαθαρίζει ότι ΤΕΙ ≠ ΑΕΙ.

 

Αν οι απόφοιτοι ΤΕΙ αποκτήσετε τα ίδια δικαιώματα με τα ΑΕΙ τότε που θα βρίσκεται η διαφοροποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Μα ο νόμος που επικαλέισε το έλεγε ξεκάθαρα. ΠΡΙΝ το πρώτο απόφοιτο από ΤΕΙ θα έπρεπε να βγουν τα ΠΔ με τα αντίστοιχα επ. δικαιώματα. Το γιατι το άρθρο αυτό δεν εφαρμόστηκε εδώ και 27 χρόνια και οι συνέπειες του στις ζωές μας είναι το πρόβλημα για το οποίο φωνάζουμε.

 

Και τέλος για 46465465897312768426246878η φορά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΙΔΙΑ ΕΔ. Δε το λέει κανένας Μηχανικός ΤΕ αυτό. Θέλω πλήρη και ελεύθερη πρόσβαση στο επάγγελμα που σπούδασα. Εγώ πχ δεν θέλω ούτε μηχανολογικά ούτε ηλεκτρονικά ούτε πληροφορικής ούτε τίποτα άλλο. Μόνο ηλεκτρολογικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και στην δική μου περίπτωση ζητώ τα δικαιώματα που μου αναλογούν στα οικοδομικά. Ούτε τα λιμενικά με ενδιαφέρουν, ούτε η οδοποιία, ούτε τα υπόγεια έργα, ούτε τα υδραυλικά, ούτε οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις μικρής ισχύος, ούτε οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις μικρής ισχύος (πλην ύδρευσης-αποχέτευσης κτηρίων ίσως), ούτε τα τοπογραφικά (πλην αυτών που αφορούν το υπό μελέτη κτήριο ίσως). Όλα αυτά τα ούτε αφορούν εργασίες για τις οποίες έχει δικαίωμα υπογραφής ο Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός. Άρα για ποια εξίσωση ΕΔ μπορούμε να μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.