Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Γιατί δεν υποβάλλει μια αντιπρόταση να τελειώνουμε, και ποια είναι τα παραπάνω δικαιώματα των ΤΕΙτζήδων?

Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει οροφή.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπρότασή του υπάρχει και είναι δεδομένη: κανένα δικαίωμα στους αποφοίτους ΤΕΙ και ανάκληση του τίτλου του μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τελειόφοιτος στο ΤΕΙ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με μελέτες. Μελέτες και Πολυτεχνείο από το 3ο-4ο έτος περίπου.

 

Άρα συμφωνούμε πως είχες τις απαραίτητες γνώσεις από το ΤΕΙ για να δουλέψεις σε μελέτες.

 

Και επίσης μαγκιά σου που συνδιάζεις σπουδές και εργασία. Εγώ δε θα μπορούσα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα έβγαλα πέρα και με πράγματα που δεν περίμενα ότι θα κάνω, με λάθη και λάθη βέβαια στην αρχή καθότι δεν τα είχα ξαναδεί, αλλά είχα κάποιες βάσεις από τη σχολή.

 

Απλώς θέλω να πω, πως τώρα μπορώ να ασχοληθώ με πιο "δύσκολα" αντικείμενα, που δεν θα μπορούσα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξες να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου μέσω Πολυτεχνείου. Πολύ καλά έκανες γιατί έτσι είναι πιο οργανωμένα και σφαιρικά, αλλα δεν είναι και ο μόνος δρόμος. Και εγώ στην αρχή ασχολούμουν με light θέματα. Σιγά σιγά και διαβάζοντας μπήκα στα πιο σοβαρά. Όπως είπα και πιο πάνω όταν χρειάστηκα βρήκα και σημειώσεις από το ΕΜΠ για να πάω ένα βήμα παρακάτω. Διάθεση και όρεξη να υπάρχει και όλα έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω σε καβγά επαγγελματικών δικαιωμάτων, οφείλω να σχολιάσω το εξής:

 

Από αυτήν την ερώτηση:

 

Το ωραίο θα ήταν να μας πεις και σε ποιο έτος του Πολυτεχνείου ήσουν όταν ξεκίνησες να κάνεις μελέτες.

 

Και αυτήν την απάντηση:

 

Ήμουν τελειόφοιτος στο ΤΕΙ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με μελέτες.

 

ΔΕΝ βγαίνει το συμπέρασμα (εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω κάτι), ότι:

 

Άρα συμφωνούμε πως είχες τις απαραίτητες γνώσεις από το ΤΕΙ για να δουλέψεις σε μελέτες...

 

Από κει και πέρα, συμφωνώ ότι:

 

σημαντική η εμπειρία που μαζεύεις δουλεύοντας, αλλά άλλη εμπειρία μαζεύεις με Α γνώσεις και άλλη με Β.

 

Και επίσης μαγκιά σου που συνδιάζεις σπουδές και εργασία. Εγώ δε θα μπορούσα...
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν με το που τελειώσεις το ΤΕΙ ή ακόμα και πιο πριν, αρχίζεις να εκπονείς μελέτες, σημαίνει πως διαθέτεις το απαραίτητο υπόβαθρο για να το κάνεις. Αλλιώς η πρόταση είναι οξύμωρη. Δεν λέω πως έχεις ΟΛΕΣ τις γνώσεις καθώς δε νομίζω πως κανένα ίδρυμα του κόσμου μπορεί να στις προσφέρει. Επιπλέον γνώσεις αποκτούνται με διάφορους τρόπους. Διάβασμα, μεταπτυχιακό, νέο πτυχίο/δίπλωμα κτλ Καθένας με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

 

Επίσης δε υπάρχει περίπτωση αν κάποιος δε δυναμητίσει το κλίμα με εκφράσεις τύπου "ΤΕΙτζήδες", "αγράμματοι" "άχρηστοι", "ακατάλληλοι" κτλ αυτή η συζήτηση να εξελιχθεί σε καυγά. Άφοβα λοιπόν τα politicaly correct σχόλια και παρατηρήσεις cv98019...

 

@spy1551 http://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2010/09/epistoles-texniko-epimelitirio-ellados-14se10_Part1.pdf

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε για να δείτε πόσο τραγικό (το αποδεικνύω αμέσως παρακάτω) είναι το ΤΕΕ, δηλαδή ο κατ' όνομα μόνο τεχνικός σύμβουλος της Ελληνικής πολιτείας, αναφέρω το εξής. Ο εν λόγω Τεχνικός Σύμβουλος της πολιτείας έχει στείλει μέχρι σήμερα αμέτρητες επιστολές ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ των πτυχιούχων ΤΕΙ κάθε φορά που αυτά πάνε να εκδοθούν δυνάμει του άρθρου 25 του Ν. 1404/83 και όσων ακολούθησαν.

 

Ως Τεχνικός Σύμβουλος της πολιτείας όμως δεν είδαμε να στείλει ΠΟΤΕ' μα ΠΟΤΕ' μια επιστολή στην οποία να ζητά την τακτοποίηση του προβλήματος, την έκδοση δηλ. των επ. δικαιωμάτων. Ο τεχνικός μας σύμβουλος λοιπόν μέχρι στγμής στέλνει συνεχώς επιστολές με αίτημα να ΜΗΝ επιλυθεί το πρόβλημα ενώ έχει κάνει τα πάντα για να διαιωνίζεται, σαμποτάροντας το εθνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Είναι προφανές λοιπόν πως δεν έχουμε να κάνουμε με έναν σοβαρό θεσμικό παράγοντα της πολιτείας (καθόσον ως τεχνικός σύμβουλος θα έπρεπε να ζητά να λυθεί το θέμα και οχι να το μπλοκάρει κάθε φορά) αλλά με μια ομάδα που ο μόνος ρόλος που έχει σε οτι αφορά στο θέμα της τριτοβάθμιας τεχνολογικής εκπαίδευσης είναι να παρεμβαίνει προκειμένου να μην εφαρμοστεί ποτέ ο Νόμος και να μην εκδοθούν ποτέ τα Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων ΤΕΙ. Με διάφορες ανακοινώσεις περί ανέμων και υδάτων και "περί της ασφάλειας των κατασκευών", προσπαθεί να μας πείσει πως πρόκειται για έναν σοβαρό φορέα, ενώ όλοι γνωρίζουμε πως πρόκειται για μια ομάδα που έχει οδηγήσει το επάγγελμα και του διπλωματούχου και του πτυχιούχου μηχανικού στη χειρότερη θέση σε σχέση με τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.