Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Όπως ανάφερα σε άλλο θέμα, σε 1-2 χρόνια θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

Οι διπλωματούχοι και οι πτυχιούχου είναι πάρα πολλοί πλέον και οι δουλειές έχουν μοιραστεί.

 

Με τα νέα φορολογικά μέτρα που θα κυνηγάμε τις αποδείξεις με το δίκαννο, θα περιοριστούν πολύ τα παράτυπα "δώρα" που δίνουν κάποιοι προκειμένου να γίνει η δουλειά άρα θα εξυγιανθεί κάπως η αγορά.

 

Όποιος δεν μπορεί να διαβάζει κανονισμούς και νομοθεσία θα πληρώνει άλλους για να του κάνουν τις τεχνικές εκθέσεις, τις μελέτες και τα λοιπά γραφειοκρατικά.

Από την στιγμή που υπάρχουν διπλωματούχοι μηχανικοί που περάσαν υψηλόβαθμες σχολές και δυσκολεύονται με τις συνεχείς αλλαγές στην νομοθεσία, νομίζω ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ που πέρασα με χαμηλότερες βαθμολογίες και ορισμένοι οριακά με τα μισά μόρια σε σχέση με το πολυτεχνείο θα δυσκολευτούν πολύ να διαβάσουν νομοθεσία. Από του χρόνου θα αρχίσουν να παίρνουν άδειες ασκήσεως επαγγέλματος για χοντρά λάθη οπότε τα κεφάλια μέσα (διπλωματούχοι και πτυχιούχοι που δεν τραβάνε την δια βίου εκπαίδευση).

 

Διαφωνώ με το να δοθούν πλήρη δικαιώματα στους αποφοίτους ΤΕΙ χωρίς κάποιον ελεγκτικό μηχανισμό. Οι διπλωματούχοι δίνουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ για να πάρουμε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Επίσης διαφωνώ να έχει ίδια δικαιώματα κάποιος που έχει σπουδάσει 5 έτη με κάποιον που έχει σπουδάσει 4 έτη.

 

Κάτι τελευταίο που δεν είδα να αναφέρετε, είναι τι θα γίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ οι οποίοι όμως δεν είχαν περάσει με πανελλαδικές ή πανελλήνιες αλλά με το 10% από τεχνικά λύκεια. Συμμαθητές μου που στο λύκειο ήταν μαθητές του 11 με 13, πήγαν στο τεχνικό λύκειο και έβγαλαν μέσο όρο 18 με 19 την στιγμή που ήμουν από τους καλύτερους μαθητές της τάξης στο γενικό λύκειο και με το ζόρι είχα πάνω από 17. Κάποιοι από αυτούς τελειώσανε νύχτα το τεχνικό λύκειο, με άπειρες απουσίες (τις οποίες δεν τις γράφανε οι κολλητοί καθηγητές και απουσιολόγοι), και αποφοιτήσανε με αντιγραφή και σκονάκια από το ΤΕΙ (με τον ίδιο τρόπο αποφοιτήσανε βέβαια και πολλοί που περάσανε με πανελλαδικές) . Αξίζει να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους που τελείωσαν την σχολή με το σπαθί τους;

 

UPDATE

Οι περισσότεροι απόφοιτοι των ΤΕΙ έχουν την εντύπωση ότι αν γίνει ανωτατοποίηση των σχολών τους θα αυξηθούν οι αποδοχές τους. Αυτό δεν ισχύει. Αν γίνει εξίσωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων θα εξισωθούν οι αμοιβές διπλαματούχων - πτυχιούχων, όχι όμως με αύξηση των αποδοχών των πτυχιούχων αλλά με μείωση των αποδοχών των διπλωματούχων.

Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα εκτός από το να μπουν οι πτυχιούχοι στις δουλειές των διπλωματούχων να αρχίσουν και οι διπλωματούχοι να ανοίγονται στις δουλειές των πτυχιούχων.

Τώρα η πίτα είναι μοιρασμένη στα 2 και ο καθένας τρώει το κομάτι του. Αν η πίτα πέσει στο τραπέζι ολόκληρη, όποιος προλάβει θα φάει περισσότερο και ο άλλος θα μείνει νηστικός.

Με την ίδια αμοιβή, ποιόν θα προτιμήσει ο πελάτης; Τον πτυχιούχο ή τον διπλωματούχο;

Link to comment
Share on other sites

Στην αδικία στην αγορά εργασίας... Που ο κάθε εργοδότης θα προτιμήσει τον Ηλεκτρολόγο ΤΕ (και ας έχει τελειώσει Κοζάνη με ότι σημαίνει αυτό...) παρα τον ΠΕ...

 

Υποτίθεται ότι μπήκες σε σχολή μεγαλύτερης ζήτησης,για δικό σου καλό από την άποψη ΟΤΙ θα μάθεις περισσότερα πράγματα (καλό για σένα) και θα σπουδάσεις σε σχολή που γενικά θα σου προσφέρει (ποιοτικά) καλύτερες συνθήκες...

Δεν πιστεύω να φαντάστηκες (γιατί περί φαντασίας πρόκειται,που την πλάθουν και οι ίδιοι οι καθηγητές) ή να υπέγραψες κανένα "συμβόλαιο" που θα λέει ότι επειδή ήσουν καλή μαθήτρια θα έχεις ευνοϊκότερη μεταχείρηση ή εξασφαλισμένη δουλειά/αμοιβές έναντι του (οποιουδήποτε) άλλου...

 

Το τι γίνετε στην αγορά εργασίας δεν έχει καμία απολύτως σχέση με μαθήματα εξετάσεις και βαθμούς!Άλλοι "κανόνες",άλλα τερτίπια,άλλα πράγματα αξίζουν περισσότερο κ.λπ. κ.λπ.

 

Π.χ. στο παράδειγμά σου,το ότι έχει τελειώσει Κοζάνη θα σημαίνει ότι ο τύπος είναι πιο "έτοιμος" (εργαστήρια) και πιο "έμπειρος" (πρακτική/4 έναντι 5 ετών) και ας υστερεί σε θεωρητικό υπόβαθρο,άλλωστε πόσα απ'αυτά που διδάσκονται οι μηχανικοί στις σχολές τους θα τα χρειαστούν μετά;:P

 

Υ.Γ.1 Δεν χρειάζεται να πιστολιάσουμε το θέμα...ημέρα βάσεων εισαγωγής είναι λογικό είναι να συζητάμε γι'αυτά!Peace!;)

Υ.Γ.2 Το γεγονός είναι,ότι επαγγελματικά δικαιώματα για τους απόφοιτους Σ.Τ.ΕΦ. των Τ.Ε.Ι. (Μηχανικούς Τ.Ε.) ΔΕΝ υπάρχουν μέχρι σήμερα,τα οποία δικαιούνται σύμφωνα με τον ιδρυτικό τους νόμο...όσοι δεν γνωρίζεται και κάνετε δηλώσεις του στυλ "ζητούν επαγγελματικά δικαιώματα" ψάξτε το...

 

:confused:

 

Φίλε μου μήπως απ'τη σχολή Πολιτικών Μηχανικών βγαίνετε και Ηλεκτρο-Μηχανολόγοι;Γιατί απ'όσο ισχύει κι απ'αυτά έχεις δικαίωμα υπογράφης...γιατί ξαφνιάζεσαι;

 

για το εξωτερικό, μπορώ να γράψω ολόκληρους παραγράφους αλλά το αποτέλεσμα θα είναι να φανώ κακιασμένη κτλ...

 

Από την άλλη όμως,με το να ΜΗ γράφεις (όχι μόνο εσύ,και πολλοί πολλοί ακόμη) το αποτέλεσμα είναι να δείχνεις/δείχνετε εμπάθεια αποκλειστικά προς μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων (Μηχανικοί Τ.Ε.) καθώς άλλοι κλάδοι αφήνονται στο απυρόβλητο...

Και γενικά έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι διπλωματούχοι συνάδελφοι όποτε πάει η κουβέντα εκτός συνόρων κάνουν τον Κινέζο...

Φιλικά πάντα...

 

1)Διαφωνώ με το να δοθούν πλήρη δικαιώματα στους αποφοίτους ΤΕΙ χωρίς κάποιον ελεγκτικό μηχανισμό. 2)Οι διπλωματούχοι δίνουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ για να πάρουμε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. 3)Επίσης διαφωνώ να έχει ίδια δικαιώματα κάποιος που έχει σπουδάσει 5 έτη με κάποιον που έχει σπουδάσει 4 έτη.

 

1)Κι εγώ,μόνο όμως εφόσον αυτό ισχύσει ΚΑΙ για τους διπλωματούχους συναδέλφους...

 

2)Ας δίνουν και οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.!Γιατί δεν τους δέχονται;

 

3)Για να προσδιορίσεις το "ίδια δικαιώματα" πρέπει να δεις και τι έχει ο αντίστοιχος κλάδος του Πολυτεχνείου...όταν ας πούμε ένας Μηχανολόγος από Πολυτεχνείο έχει απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα σε: Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά/Περιβάλλοντος και δεν ξέρω και τι άλλο,θέμα σύγκρισης δεν υφίσταται,καθώς στον άλλο ετοιμάζεσαι να δώσεις Μηχανολογικά αποκλειστικά...

Αλλά ακόμη και να μην υπήρχε αυτό το αίσχος με τα "φουσκωμένα" Ε.Δ. ορισμένων,πλέον με τα σημερινά δεδομένα τα 3ετή Κολλέγια θα έχουν ότι και τα 5ετή Πολυτεχνεία...επομένως,το τι θα έχουν τα 4ετή Τ.Ε.Ι. μας πείραξε φίλε μου;

 

Εγώ πάλι ξέρεις τι λέω;Να μην παίρνει απεριόριστα Ε.Δ. κανένας απ'τους τρεις...δεν γίνεται ένας 23χρονος που μόλις αποφοίτησε να είναι για το Τ.Ε.Ε. φωστήρας και να υπογράφει τα πάντα και ένας 50χρονος με Μεταπτυχιακά και εμπειρία να είναι για το Τ.Ε.Ε. άσχετος επειδή...τελείωσε Τ.Ε.Ι. αντί Πολυτεχνείου (όχι Γιάννης Γιαννάκης δηλαδή)...Οπότε τι κάνεις;Φτιάχνεις κλίμακες,στην τελευταία βάζεις τα Κολλέγια (άσκηση επαγγέλματος μέχρι "Χ" δικαιώματα) στην επόμενη τα Τ.Ε.Ι. (άσκηση επαγγέλματος με "Ψ" δικαιώματα,περισσότερα απ'τα "Χ") στην επόμενη τα Πολυτεχνεία (άσκηση επαγγέλματος με "Ζ" δικαιώματα,περισσότερα απ'τα "Χ" και "Ψ")...στη συνέχεια βάζεις την ανώτατη κλίμακα "Ω" όπου λες "ακούστε στραβάδια,για να πάρετε απεριόριστα δικαιώματα και να μη ξεφτιλίζετε η αγορά και η χώρα,θα πρέπει να αποκτήσετε επαγγελματική ΕΜΠΕΙΡΙΑ τουλάχιστον π.χ. 10 ετών!Εσείς του πολυτεχνείου σπουδάζατε 5 χρόνια,δουλέψτε 10 ακόμα και τα ξαναλέμε...εσείς του Τ.Ε.Ι. κάντε ένα χρόνο τα "τάδε" σεμινάρια και μόλις συμπληρώσετε ΚΑΙ τα 10 χρόνια ελάτε να τα πούμε...εσείς του Κολλεγίου τι θέλετε;Πάτε να κάνετε ένα Master 2ετούς διάρκειας και τα λέμε επίσης σε 10 χρόνια!" και εννοείται πως σε κάθε αίτηση ανέλιξης κλίμακας θα πρέπει εκτός απ'τις προϋποθέσεις που περιέγραψα να περάσεις επιτυχώς και τις αντίστοιχες εξετάσεις!Σοβαρές εξετάσεις,όχι "δείξε μου τι έκανες στην διπλωματική σου"...

κι έτσι κλείνει η υπόθεση,όμορφα και δίκαια!

Φυσικά αυτά στην Ελλάδα θεωρούνται επιστημονική φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς, ας ξεκαθαρίσω την θέση μου για τους απόφοιτους του εξωτερικού... η πλειοψηφία από αυτών είναι παιδιά ευκατάστατων οικογενειών (μαγκιά τους, δε ποινικοποιείται ο πλούτος...) τα οποία επειδή θέλαν να γίνουν μηχανικοί (ανεξαρτήτως ειδικότητας...) αλλά που δε ασχοληθήκαν αρκετά για τις πανελλήνιες ή που δε έγραψαν καλά...Είχαν λοιπόν την δυνατότητα και φύγαν λοιπόν για έξω και μετά από 3+1 χρόνια ήρθαν μηχανικοί με master και όλα τα παρεχόμενα...Μαγκιά τους... (Είχα ένα γνωστό που μου είπε:'Δεν ήθελα να διαβάζω, δε είχα ιδέα από μαθηματικά, δε κατέβηκα, πήγα Αγγλία και έγινα Μηχανικός Υπολογιστών'. Αν κάποιος δε βλέπει κάτι περίεργο εδώ,μάλλον είμαι η μόνη τρελή...)

Ποιό είναι το θεμα? ότι εγώ που διάβαζα πολύ και οι γονείς πλήρωναν φροντιστήρια με το τσουβάλι, θεωρούμαι κορόιδο μεγάλο...

Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώμα... Θα σου πω το απλό: εγώ που έχω απεριόριστα δικαιώματα για μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά θεωρώ ότι μου δώσαν με λάθος τρόπο αυτά τα δικαιώματα... Πηγα στην Νομαρχία, τους πηγα την Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος (άλλη πατάτα και αυτή, χαρίζουν άδειες λες και είναι εφημερίδα free press..) και παράβολο και χωρίς εξετάσεις ή έστω ένα έλεγχο της ικανοτητάς μου σαν εγκαταστάτη, εν μια νυχτί θεωρήθηκα ηλεκτρολόγος και μηχανολόγος εγκαταστάτης...θες το ίδιο φαντάζομαι και συ... Αλλά είναι σωστό? Όχι βέβαια...

Κατα τη γνώμη έπρεπε να υπάρχει μια δοκιμαστική περίοδος όπου η πολιτεία (δλδ το ΤΕΕ ή κάποιος άλλος φορέας) να με δει και να πει αν μπορώ να έχω δικαίωματα εγκαταστάτη...Όπως περίπου γίνεται με τα ΜΕΚ και τα ΜΕΕΠ (αν και πάλι βλέπω κάποια κενά...)

Τέλος, εννοείται ότι ξέρω ότι τα πράγματα στη αγορά εργασίας δε έχουν σχέση με βάσεις κτλ. Αλλά σε καιρούς χαλεπούς η επιβιωσή μου ως επαγγελματίας μηχανικός εξαρτάται από τη θέση μου στο επαγγελματικό στίβο... Και αυτη η θέση μου όλο και συρρικνώνεται, και αμφισβητείται και υποτιμάται χωρίς να έχω εγώ δείξει σαν μηχανικός τέτοια δείγματα...

Στην ίδια κοινωνία ζούμε, τα βλέπουμε κάθε μέρα... Τα πράγματα θα ζορίσουν και άλλο και τότε θα ζήσουμε σε κλίμα ζούγκλας...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, εννοείται ότι ξέρω ότι τα πράγματα στη αγορά εργασίας δε έχουν σχέση με βάσεις κτλ. Αλλά σε καιρούς χαλεπούς η επιβιωσή μου ως επαγγελματίας μηχανικός εξαρτάται από τη θέση μου στο επαγγελματικό στίβο... Και αυτη η θέση μου όλο και συρρικνώνεται, και αμφισβητείται και υποτιμάται χωρίς να έχω εγώ δείξει σαν μηχανικός τέτοια δείγματα...

 

Όλοι είναι αυτονόητο πως επιδιώκουμε το καλύτερο και όλοι δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό (υποτίθεται) για να διατηρήσουμε τα κεκτημένα...από εκεί και πέρα το αν σε καταπιεί ο "ανταγωνισμός" είναι μεσ'το πρόγραμμα!Τι μπορείς να κάνεις γι'αυτό;Να "απαγορεύσεις" π.χ. μια ομάδα συναδέλφων (Τ.Ε.Ι.τζήδες) να σε ανταγωνιστούν;Μα και δεν μπορείς και δεν έχεις το δικαίωμα να το κάνεις (πάλι σύμφωνα με το νόμο)!Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να σκυλοβρίζεις όσους ίδρυσαν τα Τ.Ε.Ι. (όπως και τα καινούργια Πολυτεχνεία αντίστοιχα),από τη στιγμή που ιδρύθηκαν και βγήκαν από εκεί μέσα άνθρωποι είναι πολύ αργά για να τους "πετάξεις" έξω,δυστυχώς...

Και φυσικά κανείς δεν έχει εξασφαλισμένη θέση πουθενά (εκτός απ'τους "γνωστούς")!Τι να κάνουμε...

 

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι ίδια άποψη έχεις και για τα Κολλέγια (δηλαδή "μαγκιά τους");

Link to comment
Share on other sites

Τα Κολλέγια για μένα είναι η χείριστη περίπτωση... Αλλά επειδή έξω οι εργοδότες έχουν καταλάβει τι παίζει με αυτά, δε παίρνουν στα σοβαρά κάποιον απόφοιτο απο αυτά (όσο άδικο και αν είναι αυτό...)

Δεν απαγορεύω κανέναν να με ανταγωνιστεί... Σε ελεύθερη αγορά είμαστε, λογικό όλοι μας να παλεύομε... Όπως διάβασες, και γω μπήκα στον ανταγωνισμό με λάθος δικαιώματα... Εγώ το κατάλαβα νωρίς ότι όλα αυτά είναι μια πλεκτάνη... Αρκεί να το καταλάβουν και άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύω κανέναν να με ανταγωνιστεί... Σε ελεύθερη αγορά είμαστε, λογικό όλοι μας να παλεύομε....

 

Εσύ δεν απαγορεύεις σε κανένα να σε ανταγωνιστεί. Σωστό. Το στρεβλό και εντελώς παλαβό στην Ταρζανία που ζούμε είναι πως το κράτος μου απαγορεύει να ανταγωνιστώ εσένα! Και όχι μόνο θέτοντας με εκτός ανταγωνισμού, αφού εσύ με 5 χρόνια σπουδές έχεις απεριόριστα δικαιώματα σε 2 πεδία, ενώ εγώ με 4 έχω μόνο ένα, αλλά και αυτό το ένα το έχω παντελώς κουτσουρεμένο αφού τα ΕΔ που μας φορτώσανε είναι σχολών του 1970. Να ενημερώσω πως για τους ηλεκτρολόγους, ο "μαστορας" με τα χρόνια αποκτά μεγαλύτερη άδεια από αυτή του Μηχανικού ΤΕ.

 

Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν εσύ και ο κάθε εσύ, είναι ο εκάστοτε πρόεδρος του ΤΕΕ που λέει τις ίδιες σαχλαμάρες κάθε φορά που ακούγεται το θέμα των ΕΔ των ΤΕΙ, λες και η κασέτα "πρέπει να γίνει διάλογος, δεν είχαμε χρόνο να συζητήσουμε, αιφνιδιαστήκαμε" περνάει από πρόεδρο σε πρόεδρο μαζί με τα κλειδιά του γραφείου.

 

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο Πανάρετος και ο κάθε Πανάρετος που πέρασε από την καρέκλα του, λες και η καρέκλα αυτή διαθέτει αυτόματο σύστημα ευνουχισμού, ώστε να μην διαθέτει ο εκλεκτός του λαού τα απαραίτητα "εργαλεία" όταν πρόκειται να αντιμετωπίσει τον κύριο που ανέφερα πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

δε θα διαφωνήσω με αυτό που λες για την 'κασέτα' (και γω αναρωτιέμαι αν η διοίκηση του ΤΕΕ έχει ιδεα τι παίζει στην πιατσα...)

όσο για τα ΕΔ του μάστορα, εκεί είναι που πρέπει να συγκεντρώσεις τις απαιτήσεις σου: κάποιος που έβγαλε το δημοτικό αλλά από 15 χρονών δουλεύει σε συνεργεία αποκτά και δικαιώματα υπογραφής και εργοληπτικές άδειες... Κατα τη γνώμη μου, αυτό πρέπει να σε εξοργίσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολούν οι δουλειές του τεχνίτη. Έχει το κομμάτι που του αναλογεί. Εγώ δεν έχω το κομμάτι που αναλογεί σε εμένα και αυτό με εκνευρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Είχαν λοιπόν την δυνατότητα και φύγαν λοιπόν για έξω και μετά από 3+1 χρόνια ήρθαν μηχανικοί με master και όλα τα παρεχόμενα...Μαγκιά τους...

 

Κάτσε ρε κοπελιά ;)

Γιατί μόνο "μαγκιά τους" σε αυτούς με 3+1 και ισότιμοι με σένα, εσείς δε λέτε ότι μόνο τα 5ετή πτυχία πρέπει να δίνουν απεριόριστα...

Και γιατί όχι "μαγκιά τους" κι σ' εμάς με 4 , 4+1 κλπ. ???? Εμείς από πού "βγήκαμε" ???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δε μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι ένα πανεπιστήμιο της π.χ. Αγγλίας με διεθνής αναγνώριση με ένα Α.Τ.Ε.Ι. ... Μεταξύ μας, ούτε με ενα ΑΕΙ δε μπορώ να τα βάλω... Η μαγκιά τους είναι ότι μπορούσα να πήραν ακαδημαική μόρφωση υψηλού επιπέδου και όχι σαν τη δική μου και δική σου, που όσο και να κρυβόμαστε, είναι κλάσης κατώτερη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.