Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

ρε παιδια..

βλεπω μαλωνετε και μαλωνετε για τα ιδια συνεχεια.

 

Πρεπει απτην μια καποιοι να παραμερησουν λιγο απτην αλαζονεία τους και απτην αλλη οι υπολοιποι να μην "τσιτώνουν" τόσο χωρίς λόγο.

 

Καταρχας ειμαι της αποψης οτι τα ΤΕΙ, ειδικα οι "υποκατηγοριες" τμημάτων αντιστοιχων πανεπιστημίων πρέπει να καταργηθούν.

 

..Αλλα περνώντας απο τετοιο ιδρυμα θελω να πώ πως το επίπεδο δεν ειναι τοοοοοσο τραγικό που θεωρούν πολλοί. Τα ΤΕΙ δεν ειναι ΙΕΚ!

 

Έχουνε δομή και αποτελούνται απο επιστήμονες.

Δεν κανει μαθημα ο κυρ μιτσος, κανουν συνάδελφοι σας με διδακτορικά.

4 καθηγητες που εχουν τελειώσει ΚΑΤΕΕ υπήρχαν στο ιδρυμα που τελειωσα εγω και αυτοι ήταν χαμάληδες σε 2-3 εργαστήρια και μόνο. (απο τα 68 μαθήματα)

Μπορειτε και εσεις οι ΠΜ να μιλησετε με καποιους συναδέλφους σας που κανουν μαθήματα στα ΤΕΙ. "Δικοι" σας ανθρωποι είναι, στο ιδιο μηκος κύματος, στις ιδιες γνώσεις, στην ίδια νοοτροποία.

 

Παράδειγμα καθηγητης μας στο μπετον στην σχολή μου, μας έλεγε πως σε επιπεδο γνωσεων δεν εχουμε να ζηλεψουμε σε τιποτα απο αποφοιτους ΔΠΘ. (στο κομμάτι που το πρόγραμμα σπουδών συμπίπτει) Ο ιδιος ειναι που μας ελεγε πως σε μπετον, στατικα δεν φτανουμε με τιποτα ΑΠΘ,ΕΜΠ κλπ και οτι είμαστε ασχετοι στο συγκεκριμένο κομμάτι. Δεν πρέπει να αμφιβάλει κανείς για αυτό.

Αντιθετα σε μαθηματα της ειδικοτητάς μας, (υδραυλικά-συγκοινωνιακά) κανουμε αρκετά παραπάνω απο οτι κανουν στο ΑΠΘ οι ΠΜ. Αυτο μπορει να το διαπιστώσει κανείς αν συγκρινει αντιστοιχες εργασίες στις υδρεύσεις ας πούμε ή στα μαθηματα τοπογραφίας ή στην οδοποιια.

 

Δεν λεω οτι ο λόγος του είναι Ο σωστός.

Απλα το αναφέρω, μια ενδειξη μόνο.

 

Επισης δεν ειναι ολα τα ΤΕΙ ιδια, στην Θεσνικη οπου ειμουν εγώ ήρθαν πολλοί φοιτητες με μεταγραφες απο Πάτρα, Λάρισα.

Οι συγκεκριμένοι τα βρηκαν σκουρα σχεδόν ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα, σε μαθηματικά, φυσικές , στατικες, μπετόν αλλα και σε ολες τις εργασίες!

Περνουσαν μαθηματα αβέρτα χωρις να διαβάζουν σοβαρά στα ιδρύματα τους! Εμενα αυτα μου έλεγαν!

Πως έκαναν πλάκα... και ηρθαν θεσνικη και δεν μπορουν να προσαρμοστουν στα μαθήματα και στον φόρτο εργασίας.

 

Επισης να αναφέρω πως και στην δική μου σχολή το ποσοστο που παρατάει την σχολή ειναι μεγάλο.

Στην αξιολογηση που έγινε τα ποσοστά ηταν τραγικά. Ηταν κοντά στο 30%.

Αυτο συμβαινει γιατι ακριβως μπαινουν ατομα χαμηλής ποιοτητας.

Αυτοι ουτε πτυχιο παιρνουν, αλλα και να πάρουν δεν πρόκειται να δουλέψουν ποτέ πάνω στο αντικείμενο.

 

Επισης ο υψηλος βαθμός στις πανελληνιες δεν δειχνει κατ'ανάγκη υψηλο iq, αλλα δειχνει κάτι αλλο που μπορεί να ειναι και πιο σημαντικο για εναν μηχανικό. Δειχνει πως το άτομο έχει υπομονή, επιμονή, δειχνει πως κάποιος μπορει να εκπληρώνει στόχους και πως μπορεί να έχει "πειθαρχία".

 

Έγραψα πολλά , μπηκα και εγώ στο τρυπάκι να γράψω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το ΤΕΙτζής δίνει και παίρνει. Αν δεν έχετε χωνέψει πως είμαστε Mηχανικοί TE έχω να προτείνω SIMECO. Βοηθάει...

 

Ο ένας ο εκολλαπτόμενος μιλάει χωρίς να έχει καν ιδέα. Άκου δεν έχουν παραπάνω δικαιώματα από ότι πρέπει οι ΗΜ και οι ΜΜ του πολυτεχνείου, ή να πω καλύτερα πολυτεχνιτζήδες για να μιλάμε την ίδια γλώσσα (sorry Chilon!). Απορώ πότε πρόλαβες και απόκτησες τέτοια νοοτροπία. Την ταΐζουν στην λέσχη του ΕΜΠ; Πριν μιλήσεις για κάτι, ρώτα και μάθε, αλλιώς αυτογελοιοποιήσε.

 

Ο άλλος εκτός από μηχανικός, είναι ειδικός και σε θέματα παιδείας που μάλλον έχει θητεύσει στο ΥΠΕΠΘ και έκρινε πως όλα τα ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν. Και βεβαίως βεβαίως επειδή δεν ξέρουν οι υποψήφιοι 100% τη Φυσική 3ης Λυκείου (εγώ στις Δέσμες 1996 έγραψα 19,3/20 με το 1/4 θέματα σχεδόν εκτός ύλης). Τα λόγια εδώ περιττεύουν...

 

Αλλά φυσικά όταν σε ένα forum δίνεται (καλώς) η δυνατότητα κάθε άσχετος να μπορεί να κρίνει έναν ολόκληρο κλάδο ως ανίκανους και να τους διαγράψει με μία μονοκονδυλιά ακούγεται και αυτά. Δεν γίνεται μάλλον διαφορετικά. Το θέμα είναι όμως και εσείς οι ίδιοι που τα λέτε να μην τα πιστεύετε, γιατί η έπαρση και η αλαζονεία έχουν την τάση να γυρνάνε και να στην καρφώνουν στο κ@λ$.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος εκτός από μηχανικός, είναι ειδικός και σε θέματα παιδείας που μάλλον έχει θητεύσει στο ΥΠΕΠΘ και έκρινε πως όλα τα ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν. Και βεβαίως βεβαίως επειδή δεν ξέρουν οι υποψήφιοι 100% τη Φυσική 3ης Λυκείου (εγώ στις Δέσμες 1996 έγραψα 19,3/20 με το 1/4 θέματα σχεδόν εκτός ύλης). Τα λόγια εδώ περιττεύουν...

1) Εγώ μιλάω μόνο για τους ΤΕΙτζήδες που μπήκαν στο ΤΕΙ με το νέο σύστημα, μερικοί από τους οποίους έγραψαν μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης Γ Λυκείου κάτω από 5 και οι οποίοι αύριο θα κάνουν μια στατική μελέτη ενός σπιτιού ή μία η/μ μελέτη μιας εγκατάστασης (κάπου θα βρουν στην επαρχία, συγγενείς κ.τ.λ.). Πραγματικά λυπάμαι αυτούς που θα τους εμπιστευτούν οι οποίοι δεν το έχουν ψάξει. Και μη μου πείτε ότι δεν θα βγάλει τη σχολή αυτός, γιατί πάνω από το 80% των φοιτητών των ΤΕΙ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

2) Οι μόνες πληροφορίες που έχω για τα ΤΕΙ είναι από τους άριστους διπλωματούχους τους που έχουν έρθει στη σχολή μου μέσω κατατακτήριων (ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής, Υπολογιστικών Συστημάτων, Πληροφορικής κ.τ.λ.) και οι οποίοι πραγματικά μου έχουν χειροτερέψει τα ΤΕΙ από την άποψη που είχα μόνος μου. Σοβαρά τώρα εσείς οι ΤΕΙτζήδες μη κατατακτήριων γιατί δεν μιλάτε με αυτούς;

 

Να ξέρετε το επίπεδο της σχολής κατά κύριο λόγο το φτιάχνουν οι φοιτητές.

 

Επίσης αυτές τις κυβερνήσεις που κοροϊδεύουν τους γονείς των παιδιών που σπουδάζουν στα ΤΕΙ, ειδικά σε κάτι επαρχιακά στυλ Μεσολογγίου ποιος θα τους τιμωρήσει;

 

Και ναι.

 

Κάποιος που δεν έχει κατανοήσει τουλάχιστον τα μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης της Γ Λυκείου σε βάθος 100% (μιλάω για το νέο σύστημα εισαγωγής) δεν μπορεί να λέγεται μηχανικός και προφανώς δεν μπορεί να κάνει κανενός είδους μελέτη, για το καλό πάνω από όλα της κοινωνίας....

 

Δεν τον λέω άχρηστο. Απλά ακατάλληλο για αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος εκτός από μηχανικός, είναι ειδικός και σε θέματα παιδείας που μάλλον έχει θητεύσει στο ΥΠΕΠΘ και έκρινε πως όλα τα ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν.

Εαν το κρατος οταν τα δημιουργούσε είχε κάποιο στόχο και όχι πως να τροφοδοτηθεί η επαρχία με τα λεφτά των φοιτητών το συζητούσαμε.

Ενα μεγάλο ποσοστό τμημάτων ΤΕΙ πρέπει να κλείσει.

Αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι αποφοιτοι του, μεχρι τοτε, θα χαθούν.

 

 

@hmmypm με 5 και με 6 σε μαθηματικα και φυσική καμια ζωικης παραγωγης να περασει κάποιος.

Δεν είναι ολα τα τμήματα ίδια.

Επιμένω, καποιος που δε νοιώθει και να βγάλει την σχολή δεν προκειται να δουλέψει στο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν στον σχετικά σύντομο εργασιακό βίο μου, 2 φορές με έχουν επιλέξει έναντι διπλωματούχων. Άρα τι; Επιλέγουν ακατάλληλο μηχανικό να διαχειριστεί τα projects τους; Μάλλον η νοοτροπία και το σκεπτικό σου είναι λάθος...

 

Όσο για το επίπεδο της σχολής, φαίνεται από τους απόφοιτους. Αυτό το 30% που καταφέρνει να πάρει πτυχίο. Οι άλλοι μπορεί να είναι όλη μέρα για καφέ. Δε μας ενοχλούν και δε τους ενοχλούμε...

Link to comment
Share on other sites

έχει νόημα όμως τριτοβάθμια εκπαίδευση 2 ταχυτήτων? αυτό το τ.ε. -π.ε κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα. Ή βγάζεις πανεπιστήμιο ή βγάζεις τεχνική σχολή. Κοινώς είναι μπάχαλο η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

..πάμε πάλι ξανά..

 

Κάποιος που δεν έχει κατανοήσει τουλάχιστον τα μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης της Γ Λυκείου σε βάθος 100% (μιλάω για το νέο σύστημα εισαγωγής) δεν μπορεί να λέγεται μηχανικός και προφανώς δεν μπορεί να κάνει κανενός είδους μελέτη, για το καλό πάνω από όλα της κοινωνίας....

 

Δεν τον λέω άχρηστο. Απλά ακατάλληλο για αυτή την δουλειά.

 

καταρχήν, μεγαλώνεις το μέγεθος, για να μας επιβάλεις την γνώμη σου ??? (α ρε mods και smods)

25% των μηχανικών με αρ. μητρώου ΤΕΕ δεν πρέπει να κάνουν μελέτες σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αφού δεν έγραψαν στις πανελλήνιες και πήγαν σε Βουλγαρο-Ιταλο-ρουμανο..κλπ πολιτείες και επέστρεψαν κραδαίνοντας το περίφημο δίπλωμα, έτσι δεν είναι ???

Τόσα χρόνια που κυκλοφορούν οι μελέτες των ΤΕ παντού, με την σφραγίδα ενός ΠΕ, ξαφνικά τα έμαθαν τα μαθηματικά και την φυσική ???

και μη μου πεις ότι όλες οι καταστροφές που συμβαίνουν έχουν την υπογραφή των ΤΕ.

Αυτό το καλό της κοινωνίας, "παίζει πολύ" τώρα τελευταία...

 

edit: και για να μην έχει παράπονο (συνέχεια) ο jimjimre, θα συμφωνήσω μαζί του,

ή θα δώσουν τα επ. δικαιώματα στα ΤΕΙ ώστε να είναι αντίστοιχα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ας τα κλείσουν τελείως να σωθούν και τα χρήματα του κοσμάκη

Link to comment
Share on other sites

Λέω τα εξής.

 

1) Δεν χρειάζεται να εγείρονται πάθη. Ο καθένας ας λέει ό,τι θέλει, όσο στραβό και αν είναι. Δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι.

 

2) Δε σημαίνει ότι επειδή οι ΑΕΙτζήδες γράψανε μια φορά καλά στη ζωή τους, σε ένα καταναγκαστικό και βάρβαρο σύστημα, οφείλουν να τυγχάνουν σεβασμού και τιμής (λολ) από ΤΕΙτζήδες που δεν έγραψαν.

Η πράξη μας κρίνει και η καθημερινότητα. Το πως αξιοποίει κανείς το πτυχίο καθε μέρα, προσθέτει ή αφαιρεί πόντους. Το πτυχίο στο Καδρο απλώς υπάρχει για να το φθονούν καποιοι που δεν το έχουν και να επαίρονται αυτοι που το έχουν. (Αυτό καταλαβαίνω από την παραπάνω κουβέντα).

 

3) Καταλαβαίνω την δύσκολη συγκυρία που είμαστε όλοι μας, αλλά θα ήταν καλύτερο αν κάναμε πιο επικοδομητικές συζητήσεις.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Λέω τα εξής.

 

 

2) Δε σημαίνει ότι επειδή οι ΑΕΙτζήδες γράψανε μια φορά καλά στη ζωή τους, σε ένα καταναγκαστικό και βάρβαρο σύστημα, οφείλουν να τυγχάνουν σεβασμού και τιμής (λολ) από ΤΕΙτζήδες που δεν έγραψαν.

 

 

το διάβασμα το σταμάτησες μετά τις πανελλήνιες?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, επειδή μιλάμε εδώ και καιρό για αυτό το θέμα, και επειδή έκατσα λίγο και ψάχτηκα, είδα (και αν κάνω λάθος διορθώστε με, δεν είμαι καμμιά κομπλεξικιά να πιστεύω ότι έχω το αλάθητο...) ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ και σε μητρώα ΜΕΚ/ΜΕΕΠ μπορούν να γραφτούν (ΟΚ, λίγο πιο μέτα από τους ΑΕΙ αλλά σιγά, το ίδιο...) και σε μητρώα ΜΕΛ μπουρούν να γραφτούν, και Τεχνικοί Ασφαλείας μπορούν να είναι...

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω οι μελέτες σας γίνονται δεκτές από τις Πολεοδομίες (η πλειοψηφία τουλάχιστον...) και γενικά είστε αναγνωρισμένοι και από τον τεχνικό κόσμο αλλά και από τους πελάτες για την δουλειά σας... Όπως έχω ξαναπεί είστε και προτιμηταίοι από τους εργοδότες σε σχέση με έναν απόφοιτο ΑΕΙ...

Ποιο είναι λοιπόν με τα ΕΔ σας? Επειδή στηρίζονται σε Νόμους, ΥΑ και ΠΔ του 70 σαν υπομηχανικοί? Τι σημασία έχει αυτό? Είτε του 70 είτε του 2000, αφού μπορείτε και κάνετε την δουλειά σας, ποιό το πρόβλημα?

Και μας, τα ΕΔ που έχουμε είναι από κάτι Νόμους του '50 (επί της Ελληνικής Βασιλεύουσας Δημοκρατίας...). Βάσει αυτών των νόμων εγώ η απόφοιτος ΗΜΜΥ του ΔΠΘ πήρα την άδεια ηλεκτρολόγου και μηχανολόγου εγκαταστάτη (υπευθ: έχω πει σε παλιότερο post ότι κάκιστα το Ελληνικό Κράτος μου έδωσε αυτές τις άδειες χωρίς να έχω ούτε εμπειρια ούτε πρακτική γνώση... έπρεπε να είχα περάσει από κάποιου είδους έλεγχο...)

Συνοπτικά, αυτό που καταλαβαίνω μετά από τόσα post είναι ότι μας αρέσει να τρωγόμαστε... Σαν κλασικοί Έλληνες που είμαστε...

Πιστεύω ότι όσα ΕΔ έχει ο καθένας μας είναι αρκετα για να μπορούμε να δουλέψουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.