Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

..μου φαίνεται ότι σας αρέσει να παίζεται με τις λέξεις.

και οι 2 ειδικότητες δεν έχουν επ. δικαιώματα ούτε στον τομέα τους και η μόνη λύση είναι η ενοίκιαση σφραγίδας όχι από ΤΕ αλλά από ΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Oι Δομικών Έργων υπογράφουν κανονικά μελέτες οικοδομικής άδειας.

Μόνο στον αντισεισμικό χρειάζεται συνυπογραφή.

Δηλαδή μιλάμε για τα 80/180 της αμοιβής της μελέτης των στατικών.

Στην πολεοδομία της πόλης μου έχουν περάσει και άδειες Έργων Υποδομής καθ΄εξαίρεση λόγω του υπαλλήλου της πολεοδομίας ( ήταν τεχνολόγος και αυτός).

Γενικά όμως τους Έργων Υποδομής δεν τους αφήνουν.

Επίσης φίλος μηχανολόγος Τ.Ε. υπογράφει κανονικά Η/Μ για οικοδομικές άδειες.

Εξαρτάται περισσότερο από τον αρμόδιο υπάλληλο της πολεοδομίας αν το περάσει.

Link to comment
Share on other sites

..υπογράφουν μέχρι 2όροφο κι όχι όλες (μέρος του υπομηχανικού)

..κι επειδή υπάρχει ένα υπάλληλος που τις δέχεται πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι ?? ή μόλις μπαίνουμε στην υπηρεσία να κάνουμε τον σταυρό μας να μας τύχει κανένας "καλός" ??

αυτά είναι επιχειρήματα ???

Link to comment
Share on other sites

Yποτίθεται ότι για παραπάνω υπάρχουν οι πιο καταρτισμένοι Π.Ε.

Αν δεχτούμε ότι όλοι έχουν τις ίδιες γνώσεις και τα ίδια Ε.Δ. τότε θα πρέπει να γίνουν όλα Πολυτεχνεία.

Δηλαδή , συγγνώμη , όταν δηλώνατε τις σχολές δεν ξέρατε ότι δε θα έχουν τα ίδια Ε.Δ. ;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=18530

 

 

Mα στο παραπάνω θέμα ο συνάδελφος παροτρύνει έναν απόφοιτο Έργων Υποδομής να νοικιάσει σφραγίδα για να ασχοληθεί με τα Οικοδομικά ενώ για αυτά υπάρχουν οι απόφοιτοι Δομικών Έργων.

 

Το θέμα της ενοικίασης σφραγίδας είναι σοβαρό. Το πρόβλημα προκύπτει απο το γεγονός ότι δεν υπάρχει ιστορικό καταδίκης μηχανικών (εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι) αν κάποιο έργο πάει στραβά. Το ίδιο ισχύει και με άλλα επαγγέλματα βέβαια όπως οι γιατροί λόγω των γνωστών προβλημάτων τις δικαιοσύνης στην Ελλάδα... Στην Αμερική π.χ. ένας μηχανικός έχει απεριόριστα δικαιώματα σε όλες τις ιδικότητες. Δεν θα τολμούσε όμως να βάλει υπογραφή σε έργα που δεν καταλαβαίνει αν δεν είναι σχετικά με το αντικείμενο που έχει σπουδάσει γιατί αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο δικαστήριο κατά του και να έχει τελικά μεγαλύτερες ποινές σε περίπτωση ατυχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Mα στο παραπάνω θέμα ο συνάδελφος παροτρύνει έναν απόφοιτο Έργων Υποδομής να νοικιάσει σφραγίδα για να ασχοληθεί με τα Οικοδομικά ενώ για αυτά υπάρχουν οι απόφοιτοι Δομικών Έργων.

 

Δεν παροτρύνω τίποτα. Του δίνω ωμά τις λύσεις που έχει. Εγώ θα έφευγα εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

..δηλ. αν χτίζει 2όροφο δεν μπορεί να χτίσει 3-4-5όροφο και ο πιο καταρτισμένος ΠΕ είναι ικανότερος ?? και τόσα χρόνια μπρίκια κολλάει ?

..ποιός σου είπε ότι θέλουμε τα ίδια επ. δικαιώματα των ΠΕ, εμείς θέλουμε μόνο της ειδικότητάς μας, π.χ. ο δομικών μόνο να χτίζει απεριόριστα ούτε έργα υποδομής ούτε τοπογραφικά ούτε η/μ ούτε λιμενικά κλπ που έχει ο πολ.μηχ. Και πιστεύεις όταν στέλνουμε τις δουλειές μας με υπογραφή ΠΕ ή συνυπογραφή είναι περισσότερο ασφαλείς ?? μας ήρθε επιφοίτηση ??

..το νοίκιασμα της σφραγίδας πάει σύννεφο κι ο συνάδελφος το θεωρεί σοβαρό...χαχα αλλού ζει ??? πως νομίζετε ότι εργάζονται τόσα χρόνια οι ΤΕ ?

μόνο με όσα τους επιτρέπουν τα χουντικά δικαιώματα των υπομηχανικών ??

 

λοιπόν to κλείνω εδώ δεν πάει άλλο..

κάθε φορά που θα μπαίνει κάποιος "νέος" στο forum θα πρέπει να γράφω τα ίδια και τα ίδια και να μην καταλαβαίνουν ??? βαρέθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μου έχουν κάνει εντύπωση όλα αυτά που λέγονται εδώ μέσα. Είμαι στους

Μηχανολόγους του ΕΜΠ και ακούω πολλούς και διαφόρους να λένε ότι κάνουμε τα

ίδια με τα ΤΕΙ και στην τελική εμείς βγαίνουμε άσχετοι και αυτοί πιο σχετικοί διότι

έχουν υποτίθεται και πρακτική εμπειρία.

 

Ξέρω από την σχολή 2 παιδιά τα οποία έχουν μπεί με κατατακτήριες και μου λένε ότι

το επίπεδο του ΕΜΠ είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με αυτό των ΤΕΙ και κατά την γνώμη

μου αυτό είναι και λογικό, διότι μπορεί στα χαρτιά να κάνουμε ίδια πράγματα αλλά στην

πράξη όταν είσαι ένα ΤΕΙ που έχεις φοιτητές στην βαθμολογική κλίμακα 8-12 τότε δεν

μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις από αυτούς.

 

Σε σχέση με τα επαγγελματικά δικαιώματα, πάλι δεν καταλαβαίνω την γκρίνια. Πολύ συχνά

βλέποντας αυτό εδώ το forum έχω συναντήσει πολλά threads στα οποία τεχνολόγοι

υπογράφουν μια χαρά μελέτες και εγκαταστάσεις. Οπότε για εμένα δεν υφίσταται θέμα

επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Φυσικά υπάρχουν θέματα και μεταξύ των μηχανικών των πολυτεχνείων καθώς για

παράδειγμα οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν πολλά δικαιώματα τα οποία δεν τους αξίζουν.

Ωστόσο δεν νομίζω οτι αυτό δεν συμβαίνει στους Ηλεκτρομηχανολόγους.

 

Για τους "άλλους" από... έξω είμαι αντίθετος με την ένταξη τους στο ΤΕΕ για λόγους

οι οποίοι δεν είναι του θέματος να αναλύσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.