Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

+1 mechatr0n

 

Έχεις δίκιο στις παρατηρήσεις σου. Έχω μια καλή προσφορά από Δανία, όμως η φορολογία είναι υψηλή (40 με 50%) και το κόστος ζωής τουλάχιστον διπλάσιο από εδώ και θα υπάρχει και κόστος ενοικίου και relocation και το σκέφτομαι μιας και εδώ έχω μια σταθερή δουλειά με σχετικά καλές συνθήκες...

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Στη Δανία δουλεύω και εγώ. Είναι ιδανικές συνθήκες εργασίας αλλά χωρίς διασκέδαση.

2) 36% πληρώνω φόρο και είναι ο πιο χαμηλός που υπάρχει.

 

Δεν αξίζει όμως αν έχεις δουλειά, να ξεσπιτωθείς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενω τωρα που είμαστε το Μπαγκλαντες της Ευρωπης, είμαστε χαρούμενοι;

Σημασία εχει το τι ζητάμε απο τη ζωή και πως μπορούμε να το πάρουμε. Ξερω Νορβηγό που έλεγε οτι ζούμε για τις 15 μέρες το χρονο που θα πάμε Ελλαδα για διακοπες. Υπαρχουν όμως και άλλοι όπως ο θείος μου που ηταν στον Καναδά καθηγητής πανεπιστημίου που έλεγε οτι στην Ελλαδα ουτε για διακοπες. Διαλέγουμε και παίρνουμε.

Όσον αφορά την τοποθέτηση του Mechatron, δεν ειναι παντα ετςι. Υποθέτω καταρχήν οτι αναφέρεται σε single status γιατι παντρεμένος ισχύει αλλο salary range.

Ο πρώτος μισθός στην Αγγλια δεν ειναι συνήθως τοςο υψηλός σε σχέση με το κόστος ζωης. Χρημα στην άκρη στα ξεκινήματα απλά ξεχαςτε το. Όσο περνάνε τα χρονια, ο μισθός αυξάνεται και μετα απο κάποια χρονια οι ευκαιρίες θα έρχονται απο παντού με πολυ καλα λεφτα.

Το λέω αυτο με βαςη τα οσα εχω δει και ακουςει. Εύχομαι ολόψυχα να ειμαι λάθος.

Edited by AAlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενω τωρα που είμαστε το Μπαγκλαντες της Ευρωπης, είμαστε χαρούμενοι;

Σημασία εχει το τι ζητάμε απο τη ζωή και πως μπορούμε να το πάρουμε. Ξερω Νορβηγό που έλεγε οτι ζούμε για τις 15 μέρες το χρονο που θα πάμε Ελλαδα για διακοπες. Υπαρχουν όμως και άλλοι όπως ο θείος μου που ηταν στον Καναδά καθηγητής πανεπιστημίου που έλεγε οτι στην Ελλαδα ουτε για διακοπες. Διαλέγουμε και παίρνουμε.

Όσον αφορά την τοποθέτηση του Mechatron, δεν ειναι παντα ετςι. Υποθέτω καταρχήν οτι αναφέρεται σε single status γιατι παντρεμένος ισχύει αλλο salary range.

Ο πρώτος μισθός στην Αγγλια δεν ειναι συνήθως τοςο υψηλός σε σχέση με το κόστος ζωης. Χρημα στην άκρη στα ξεκινήματα απλά ξεχαςτε το. Όσο περνάνε τα χρονια, ο μισθός αυξάνεται και μετα απο κάποια χρονια οι ευκαιρίες θα έρχονται απο παντού με πολυ καλα λεφτα.

Το λέω αυτο με βαςη τα οσα εχω δει και ακουςει. Εύχομαι ολόψυχα να ειμαι λάθος.

 

Είμαι εδώ και 15 μέρες στο Λονδίνο και επαληθεύω τα όσα λέει ο συνάδελφος AAlex. Έχω έρθει σε κάποια επαφή με Έλληνες μηχανικούς και μπορώ να σας αναφέρω κάποιους μισθούς έτσι για να έχετε μία ιδέα

 

- Ζευγάρι ΠΜ, η κοπέλα εργάζεται ως site engineer σε κατασκευαστική που φτιάχνει ένα μεγάλο συγκρότημα κατοικιών στο Ν. Λονδίνο, 2 χρόνια εργασίας στην εταιρία, μισθός 32.000 λίρες τον χρόνο.Ο σύζυγός της εργάζεται ως project engineer σε μια μικρότερη εταιρία που αναλαμβάνει κατασκευή ανεξάρτητων κατοικιών σε όλο το Λονδίνο, προϋπηρεσία 2 χρόνια, μισθός 34.000 λιρες

 

- Κοπέλα ΗΜ εργάζεται στην Arup ως graduate engineer (η Arup για όσους δεν γνωρίζουν είναι από τα top engineering consultancies παγκοσμίως) κατόπιν σύστασης ενός φίλου της που ήδη εργαζόταν εκεί. Αμοίβεται με 24.000 λίρες ετησίως και σε λίγο καιρό που συμπληρώνει 1 χρόνο προϋπηρεσίας θα της γίνει αύξηση (υποθέτουμε κοντά στα 28.000).

 

- Κοπέλα ΠΜ που εργάζεται σε μία από τις  κοινοπραξίες της Balfour Beatty PLC ως project engineer(από τις κορυφαίες κατασκευαστικές της Αγγλίας) στο κομμάτι της συντήρησης των σταθμών του μετρό, 10 χρόνια προϋπηρεσία, μισθός 48.000 λίρες (θεωρείται χαμηλόμισθη για τα χρόνια υπηρεσίας της).

Edited by project.breeze
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

+ project.breeze.

 

Ακομα δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι ότι ο μισθος σου εξαρτάται εν μέρει απο τη δουλειά που θα κάνεις και εν πολλοίς απο τις δουλειές και τις εργασίες που είχες στο παραλθόν.

 

Αν εχεις στο cv σου 1 χρονο atkins 1 χρονο mott κτλ πας TOP 10% και ινδός σαρατσατραπατρας να εισαι.

 

Αν εχεις στο cv σου 100 χρόνια KyrKostas Developments πας ταμείο ανεργίας και δε πα να εισαι διδακτωρ της αναπαραγωγης της χελωνας καρετα καρρετα και του university of north africa and south balkans.

 

Δε πα να είσαι ο σούπερ ουάου μηχανικαράς. Αδιάφορο.

 

Ψαξτε για μια ευκαιρία. Όταν τη βρείτε, αδιαφορείστε για το μισθό. Μπείτε στο κύκλωμα.

 

Και μετά όλα θα ερθουν.

Edited by banskoboy
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

+ project.breeze.

 

Ακομα δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι ότι ο μισθος σου εξαρτάται εν μέρει απο τη δουλειά που θα κάνεις και εν πολλοίς απο τις δουλειές και τις εργασίες που είχες στο παραλθόν.

 

Αν εχεις στο cv σου 1 χρονο atkins 1 χρονο mott κτλ πας TOP 10% και ινδός σαρατσατραπατρας να εισαι.

 

Αν εχεις στο cv σου 100 χρόνια KyrKostas Developments πας ταμείο ανεργίας και δε πα να εισαι διδακτωρ της αναπαραγωγης της χελωνας καρετα καρρετα και του university of north africa and south balkans.

 

Δε πα να είσαι ο σούπερ ουάου μηχανικαράς. Αδιάφορο.

 

Ψαξτε για μια ευκαιρία. Όταν τη βρείτε, αδιαφορείστε για το μισθό. Μπείτε στο κύκλωμα.

 

Και μετά όλα θα ερθουν.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αν είναι να βρεις δουλειά σε εταιρία τύπου Atkins, Arup, Balfour Beatty, AECOM, AMEC ας τρως και σούπα από τα ICELAND, η προϋπηρεσία αυτή είναι πραγματικά ανεκτίμητη. Η Αγγλία έχει πολλές ευκαιρίες και προοπτικές για ανθρώπους που έχουν σκοπό να επενδύσουν στον εαυτό τους και στην διαρκή εξέλιξή τους.Δεν είναι για καιροσκόπους.Αυτή την άποψη έχω σχηματίσει μέχρι στιγμής και αυτό έχω καταλάβει μιλώντας με ανθρώπους που ζούνε χρόνια εδώ

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκαν οι Συντηρητικοί ξανά. Που σημαίνει ότι το 2017 οι Βρετανοί πάνε σίγουρα για δημοψήφισμα για το αν θα παραμείνουν ή όχι στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Κακά μαντάτα για τους EU migrants. Λογικά δεν θα διώξουν το skilled προσωπικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τι λέτε; Σε κάθε περίπτωση το κλίμα δεν θα είναι το καλύτερο.

 

Σκέφτομαι άραγε ακόμα και το αφεντικό σου μπορεί να σε βλέπει σαν "πιθανός προς αποχώρηση". Το οποίο δεν είναι καλό. Πως να επενδύσει σε 'σένα; Ακόμα και αν τελικά παραμείνουν που δεν το βλέπω. Οι περισσότεροι φαίνεται ότι θέλουν να φύγουν από την ΕΕ... Anyway... Ας μην προτρέχουμε... Πάντως προστέθηκε ακόμα μία ανασφάλεια  και ένας προβληματισμός στο καλάθι. Μπορεί άδικος αλλά...

Edited by surveng
Link to comment
Share on other sites

συνέδελφε surveng, έχει αποδειχθεί πολλάκις ότι οι Βρετανοί ψηφίζουν με τη λογική και συντηρητικά (όχι όμως πάντα Συντηρητικά). Δεν θα ψηφίσουν υπέρ της απόσχισης από την ΕΕ, ούτε και θα διώξουν το skilled προσωπικό, εκτός κι αν οι Τσιπροκαμμένοι και οι Λαφα-Λαπα πραγματικά θέλουν να δράσουν σαν καμικάζι αυτοκτονίας και τους τρομάξουν.

Οι εκλογές ήταν και μια μεγάλη ήττα για τους εκεί λαϊκιστές που υπόσχονται τα πάντα όλα και ψεκασμένους (Farage κτλ.)

Keep calm!

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δε πρόκειται να φύγει ουτε ευρωπαϊκό μικρόβιο. Ουτε θα μας σουταρει κανεις.

Παράδειγμα: στην εταιρεία μου έχουμε ενα σωρό Ισπανούς και άλλος Ευρωπαίους γενικά. Λες να μας διώξουν σε μια νύχτα; Και πόσες εταιρίες ακόμα εχουν αλλοδαπούς; Και πως θα βγει η παραγωγή; Το recruitment δεν ειναι κβαντισμενο. Θελει χρονο και χρήμα με αμφίβολο ποσοστό επιτυχίας.

Το πολυ να πουν να βγει βίζα. Η εταιρία θα πληρώσει, το κράτος θα μαζέψει λεφτα και όλοι χαρούμενοι. Αμα εχεις συμβόλαιο τότε μη φοβάσαι. Αυτοί που έρχονται για να βρουν δουλεια ιςως να εχουν θεμα. Η πόρτα για αυτούς θα ανοίξει μέσω σπουδών ή μέσω πρόσφορας εργασίας χωρίς να έρθουν Αγγλια.

Κατα τα αλλα συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.