Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμητική αντιστοιχία ΑΠΥ ,ΦΕΜ,τραπεζικών παραστατικών κλπ


CICONO

Recommended Posts

Κάθε ΦΕΜ πρέπει να έχει μια ΑΠΥ που να αντιστοιχεί σε αυτό;

Μπορεί μια ΑΠΥ να εμπεριέχει παραπάνω από μία αμοιβή (άρα και ΦΕΜ);

Ας πούμε με τις τακτοποιήσεις Η/Υ έχουμε έναν ιδιοκτήτη με 5 διαμερίσματα για τα οποία πρέπει να κατατεθούν 5 ξεχωριστοί φάκελοι, με 5 αμοιβές και 5 ΦΕΜ ξεχωριστά. Μπορούν οι αμοιβές να γραφτούν σε μια ΑΠΥ ή πρέπει να κοπούν 5 διαφορετικες;

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι αμοιβές να γραφτούν σε μια ΑΠΥ ή πρέπει να κοπούν 5 διαφορετικες;

 

Ναι μπορούν να γραφτούν σε μια ΑΠΥ. Κατηγορηματικά. Και επειδή ενδέχεται να σου κάνουν τσαλίμια, θα τους κόψεις το βήχα από την αρχή και θα ζητήσεις ακόμα και τον προϊστάμενο της ΔΟΥ αν χρειαστεί. Το αντιμετώπισε συνάδελφος προ ημερών και λύθηκε το θέμα κατόπιν παρέμβασης εμπειρότερου εφοριακού, ο οποίος της επιβεβαίωσε αυτό που ηδη της είχα πει προηγουμένως και εγώ. Παρέχεις υπηρεσίες προς ένα συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο, μια δεδομένη χρονική στιγμή. Μία ΑΠΥ οφείλεις να κόψεις. Δεν είναι φεϊγ-βολάν οι αποδείξεις να τις κόβουμε με τη δεκάδα.

 

Υ.Γ. Γράψε απλά αναλυτικά στην αιτιολογία, τις εργασίες που έγιναν. π.χ.

1) Τακτοποίηση τάδε ιδιοκτησίας

2) Τακτοποίηση δείνα ιδιοκτησίας κ.ο.κ.

και αναλυτικά τα ποσά των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγεται, όταν πρόκειται για ένα πρόσωπο.

 

Τι κάνεις όμως με το ΦΕΜ;

 

Μπορείς να πληρώσεις πέντε διαφορετικά ΦΕΜ (κάνοντας επιμερισμό του ποσού) με μία ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το αντίστροφο γίνεται; Έχω κόψει για μια αρχιτεκτονική μελέτη δυο ΑΠΥ. Η πρώτη ήταν προκαταβολή και η δεύτερη το υπόλοιπο που χρειαζόταν σύμφωνα με το πρόγραμμα ΤΕΕ για να το καταθέσω στη τράπεζα. Το ΦΕΜ μπορώ να το καταβάλω για ολόκληρη την άδεια, η πρέπει και αυτό να το χωρίσω για κάθε ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσα έντυπα ΦΕΜ θα συμπληρώσεις, έχει να κάνει με το τι επιμερισμό έχεις στις αμοιβές σου, πόσους φακέλους καταθέτεις και αν θέλεις να έχει ΦΕΜ ξεχωριστό η κάθε αμοιβή κλπ. Δεν ενοχλεί την εφορία το αν θα πληρώσεις το φόρο με ένα χαρτάκι ή με σαρανταένα. Να πάρει το φόρο τη νοιάζει. Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να πληρωθεί άπαξ και συνολικά το ΦΕΜ για την ΑΠΥ. Έχω κόψει 1 ΑΠΥ συνολική για 2 αμοιβές, για τις οποίες πληρώθηκε ΦΕΜ με 2 δηλώσεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Η ΔΟΥ μου συγκεκριμένα δε ρωτάει καν το παραμικρό περί ΑΠΥ (ούτε αριθμούς ούτε τίποτα). "Πόσα ΦΕΜ έχεις; Τόσα. Φέρτα." Κόβει 2πλότυπα όσα και οι δηλώσεις ΦΕΜ, πληρώνω στο ταμείο, παίρνω στρογγυλή στη γραμματεία, έφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν κατέθεσα τα αρχιτεκτονικά αλλά έχω κόψει 2 ΑΠΥ για αυτά με διαφορά 3 μηνών. Δεν έχω πληρώσει ακόμα κανένα ΦΕΜ. Αυτό που ρωτάω είναι αν μπορώ να πληρώσω μια φορά το ΦΕΜ, με την έκδοση της αδείας, έχοντας εντωμεταξύ κόψει 3-4 ΑΠΥ.

Παράδειγμα: Αναλαμβάνω μια άδεια κατοικίας. Παίρνω προκαταβολή πχ 2000ευρω και κόβω για αυτή την πρώτη ΑΠΥ. Μετά από 3 μήνες καταθέτω την αρχιτεκτονική μελέτη και Η/μ, χωρίς τα στατικά. Κόβω άλλη μια ΑΠΥ περίπου 4000ευρω ώστε μαζί με την προκαταβολή να τα καταθέσω στην τράπεζα με την εντολή πληρωμής από το πρόγραμμα του ΤΕΕ που είναι 6000ευρω. ΦΕΜ πρέπει να πληρώσω τώρα ή όταν καταθέσω και τα στατικά και βγει η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τα ππληρώσεις όλα μαζί στο τέλος της άδειας

 

καλό θα ήταν όμως το ΦΕΜ να είναι στο ίδιο οικονομικό έτος με τις ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απορία για ΦΕΜ. Εχω μελέτη για άδεια κατοικίας σε δύο συνιδιοκτήτες (50% έκαστος). Κόβω ένα ή δύο ΑΠΥ; Επίσης συμπληρώνω 1 κοινό ή 2 χωριστά έντυπα ΦΕΜ (ένα για τον καθένα; )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επαναφέρω το θέμα προς επικαιροποίηση (Απρίλιος 2013).

 

Σύμφωνα με τις σήμερα ισχύσουσες διατάξεις , φορολογικές αλλά και επι των αμοιβών μας μπορούμε για πολλαπλές εργασίες που αφορόυν το ίδιο φυσικό πρόσωπο

(πχ "ν" τακτοποιήσεις του ίδιου φυσικού προσώπου ) να κόψουμε μια απόδειξη ?

 

Πόσα ΦΕΜ θα πληρωθούν ?

Πόσα τραπεζικά παραστατικά πρέπει να υπάρχουν ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.