Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Ναι το λέει αυτό, αλλά ο λογιστής μου δεν είχε καταφέρει να βρει το σχετικό, οπότε κάναμε την προσαύξηση αφού δεν είχα και επιπτώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πληρώσει την περαίωση της? Δεδομένου ότι έχει κλείσει τα βιβλία.

.

 

Αλλο πράγμα κάνω διακοπή επαγγέλματος στην ΔΟΥ και εντελώς διαφορετικό το "κλείνω βιβλία". Για το τελαυταίο χρειάζεται σχετικός έλεγχος από την ΔΟΥ ή διαδικασία περαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όμως κάθε μηχανικός που δουλεύει σε τεχνικό γραφείο-εταιρεία με δελτίο παροχής θα έπρεπε να πηγαίνει χωρις συντελεστή αφού δεν του γίνεται απευθείας ανάθεση από τον εργοδότη. Είναι χαζομάρα. (αυτό που λέει η εφορία)

Κατά την γνώμη μου ο συντελεστής 60% ειναι ακριβώς για αυτήν την περίπτωση. Δουλεύεις σε τεχνικό γραφείο με την υποδομή του εργοδότη. Αλλιώς ποιός πάει με τον 60%?

φυσικά και είναι χαζομάρα, και για τη ακρίβεια αντιβαίνει τη νομοθεσία

 

αλλά το ΤΕΕ αντί να τους τραβήξει το αυτί

συνέχισε τον ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

 

Βάση του ΚΒΣ με το πέρας της πενταετίας τα βιβλία και στοιχεία μπορούν πλέον να καταστραφούν, οχι? Πχ ένα τιμολόγιο που κόπηκε το 2004, το 2009 μπορεί να καταστραφεί.

Πως λοιπόν ζητάει το ΥπΟικ να γίνει περαίωση για τις χρονιές 2001 με 2010? Αφού βάση ΚΒΣ, οι επαγγελματίες έχουν δικαίωμα να καταστρέψουν τα βιβλία και στοιχεία τους που εκδόθηκαν πριν το 2005.

Και για να προλάβω κάποιους, εντάξει τα βιβλία δεν μπορείς να τα καταστρέψεις αφού πχ μερικοί έχουν το ίδιο βιβλίο από την έναρξη επαγγέλματος. Οκ, τι γίνεται όμως με τα στοιχεία (τιμολόγια, αποδείξεις, κλπ)? Και το κυριότερο, πως ζητάνε να γίνει περαίωση για χρονιές που βάση ΚΒΣ δεν μπορεί να γίνει πλέον έλεγχος?

 

Είχα την παραπάνω συζήτηση με μια συνάδελφο μόλις πριν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Για άλλες χρονιές οι παραγραφή είναι στη δεκαετία και για άλλες είναι στην πενταετία, αλλά πάντα "σχεδόν" έρχετε το ΥΠ. ΟΙΚ. και με νονοθετική ρύθμιση παρατείνει το χρόνο της παραγραφής και άρα του δικαιώματος να κάνει φορολογικό έλεγχο. Στην προκειμένη περίπτωση ζητάνε περαίωση για χρονιές που δεν έχουν παραγραφεί.

Παράδειγμα νόμου για παράταση χρόνου παραγραφής 3296/04, 3513/06 ...

Σε περίπτωση μη υποβολής δηλώσεων ισχύει 15ετής παραγραφή για το φόρο εισοδήματος και 10ετής παραγραφή για τον ΦΠΑ (στο τελευταίο για τις χρήσεις 1995 και μεταγενέστερες αυτής).

Με βάση τα έως σήμερα ισχύοντα οι χρήσεις 2000, 2001,2002,2003,2004, 2005

παραγράφονται πλέον την 31-12-2011 (από 31-12-2010 που ήταν λόγω διαδοχικών επιμηκύνσεων.....)

Γενικά για το χρόνο παραγραφής να δείτε στο άρθρο 84 του ΚΦΕ (Ν 2238/1994).

 

 

 

Eσείς από την παραπομπή αυτή τι έχετε καταλάβει ?

 

 

Επίσης διαβάζω παραπάνω όσα γράφονται για τους νέους επαγγελματίες σε σχέση με το ν 3610/2007.

Προσοχή απαλαγή προβλέπετε για τους πρόσθετους φόρους και τα πρόστιμα του ΚΒΣ. Δεν απαλλάσονται από την υποχρέωση καταβολής κύριου φόρου πχ δήλωσαν συντελεστή 26% αντί του ορθού 60%΄ή εξέπεσαν ΦΠΑ μη εκπεστέο κατά τις φορολογικές διατάξεις κλπ . Σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου τους κύριους φόρους θα τους καταβάλουν. Θα αποφύγουν τους πρόσθετους φόρους και τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Topap θα κάνεις την περαίωση;

 

Γενικά προς όλους, όσους εν γένει δεν έχουν "παραβάσεις", θα προβείτε στην περαίωση;

 

Ο λογιστής μου λέει ότι άν έρθουν κάτι θα σου βρουν (μια μικρομουτζούρα, μια καθυστέρηση, κάτι). Εγώ ΔΕΝ θέλω να πληρώσω @@@@σιάτικα λεφτά. Το θεωρώ ΚΑΘΑΡΗ ΚΛΟΠΗ!!

Link to comment
Share on other sites

1. Η περίπτωση να έρθουν για έλεγχο

1.1. Δεν έρχονται ποτέ.

1.2. Έρχονται

1.2.1. Έρχονται και δε σου επιβάλλουν κανένα πρόστιμο.

1.2.2. έρχονται και σου επιβάλλουν πρόστιμο.

1.2.2.1. Το πρόστιμο είναι μικρότερο από το ποσό της περαίωσης.

1.2.2.2. Το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο από το ποσό της περαίωσης.

 

Όσοι δεν έχουν σημαντικές αμαρτίες , δε χρειάζεται να πληρώσουν την περαίωση.

@Σωτήρη , Πόσο πάει το πρόστιμο για την μουντζούρα.

Προσωπική άποψη , είναι ότι δεν χρειάζεται να πληρώσουμε την περαίωση για μουντζούρες.

Και αν θέλεις , μπορείς να μας πεις που έχεις έδρα ;

Προσωπικά , δεν πληρώνω γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω και γιατί δεν έχω να πληρώσω αυτό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

1. Η περίπτωση να έρθουν για έλεγχο

1.1. Δεν έρχονται ποτέ.

1.2. Έρχονται

1.2.1. Έρχονται και δε σου επιβάλλουν κανένα πρόστιμο.

1.2.2. έρχονται και σου επιβάλλουν πρόστιμο.

1.2.2.1. Το πρόστιμο είναι μικρότερο από το ποσό της περαίωσης.

1.2.2.2. Το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο από το ποσό της περαίωσης.

 

Όσοι δεν έχουν σημαντικές αμαρτίες , δε χρειάζεται να πληρώσουν την περαίωση.

@Σωτήρη , Πόσο πάει το πρόστιμο για την μουντζούρα.

Και αν θέλεις , μπορείς να μας πεις που έχεις έδρα ;

 

 

Ανάλογα με το μέγεθος της μουντζούρας (τι κρύβει αυτή). Για ψύλου πήδημα δεν μπορεί να επιβληθούν πρόστιμα κλπ . Να είμαστε λίγο σοβαροί.

Link to comment
Share on other sites

αντι για τη στήλη με τα συγγράμματα εγραψα στη στήλη με τις δαπάνες

οπότε το μουντζούρωσα και το έβαλα στην ίδια γραμμη στη σωστή στήλη :)

 

βρε Σωτήρη, αν είχαμε εισόδημα 100.000 ευρώ νομίζεις δε θα τρέχαμε να κάνουμε περαιωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.