Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Εδώ δεν υπάρχει καν περίπτωση να ελέγξουν αυτούς που ΔΕΝ περαίωσαν, θα ελέγξουν αυτούς που περαίωσαν;

Αν οι πιθανότητες ήταν ίδιες θα έπαιρναν όλοι το ρίσκο και δεν θα περαίωναν. Ποιός θέλει να δίνει 700 ευρώ ανά χρήση και να έχει τις ίδιες πιθανότητες να τον ελέγξουν;

Ωστόσο αν υπάρχουν στοιχεία για πλαστά τιμολόγια, ΑΠΥ και οδηγούν την εφορία σε εσένα τότε μπορεί να επικαλεστεί αυτό για έλεγχο. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον εγώ από τα σχετικά δημοσιεύματα.

Κακά τα ψέματα αν υπήρχε η δυνατότητα (ΚΑΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ) να ελεγχθεί η πλειοψηφία των φορολογούμενων πολιτών τότε μέτρα σαν την περαίωση δεν θα υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ρε παίδες πείτε με ανάποδο πείτε ότι τα χω τσούξει αν ήμουν κράτος θα έλεγχα δειγματοληπτικά (και στα μουλωχτά) αυτούς που περαίωσαν!λόγοι?

α π ε ι ρ ο ι ....καταρχήν δεν θα πήγαινα να τα πάρω από αυτούς που ούτε 700 ευρώ δεν είχαν την πρώτη φορά! λογικό? αυτοί βρε δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και εγώ (σαν κράτος) καίγομαι..!τί να του βρείς του φουκαρά? ότι δήλωσε ένα τιμ βενζίνης παράνομα? γελάσαμε και απόψε

για να επιβιώσεις σ αυτή τη χώρα πρέπει να σκέφτεσαι σαν να ήσουν εσύ το κράτος τελικά

Link to comment
Share on other sites

Αλλά επειδή το κράτος θέλει και την επόμενη φορά που θα κάνει περαίωση να τρέξουν να πληρώσουν δεν θα πάει σε αυτούς που έκαναν περαίωση....

Link to comment
Share on other sites

Αλλά επειδή το κράτος θέλει και την επόμενη φορά που θα κάνει περαίωση να τρέξουν να πληρώσουν δεν θα πάει σε αυτούς που έκαναν περαίωση....

Προσωπικά αν ήμουν σε φάση που κυνηγούσα το τάληρο με το δίκανο θα πήγαινα να χτυπήσω την πόρτα σε αυτόν που με είχε ξαναδανείσει

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό.

 

Όμως είναι δώρον-άδωρον, καθώς αν έλεγχε το κράτος αυτούς που έκαναν περαίωση, τότε δεν θα υπήρχε εξ' αρχής λόγος να τους δώσει τη δυνατότητα περαίωσης.

 

Το ίδιο ισχύει κ με τους κανονικούς φόρους, τις ασφαλιστικές εισφορές , το ΦΠΑ κλπ......αν πλήρωναν όλοι, δεν θα υπήρχε πρόβλημα ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΙ,θα είχαμε ΦΠΑ στο 8%, φόρο στο 2% και θα είμασταν κοινωνικό κράτος κλπκλπκλπκλπ.

 

Αλλά δυστυχώς ζούμε για να πληρώνουμε τις συντάξεις των ''αντιστασιακών'' που τους βάφτισε ο ΑΓΠ για να εξασφαλίσει ότι θα κυβερνά μέχρι να πεθάνει, τους μισθούς των 1.200.000 δημοσίων υπαλλήλων και πολλά άλλα.

 

ΣΙΧΑΜΕΝΗ ράτσα, ΣΙΧΑΜΕΝΗ.Τελικά κάτι ξέρουν οι Ολλανδοί για να είναι οι χειρότεροι ανθέλληνες και μισέλληνες στον πλανήτη.......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν ήμουν σε φάση που κυνηγούσα το τάληρο με το δίκανο θα πήγαινα να χτυπήσω την πόρτα σε αυτόν που με είχε ξαναδανείσει

 

Αν ήσουν όμως νονός της νύχτας και χρειαζόσουν λεφτά, δεν θα έσπαγες το μαγαζί αυτού που ήδη σου έχει πληρώσει προστασία, αλλά κάποιου που δεν έχει πληρώσει, ώστε να σφίξουν οι κ@λοι και να έρθουν τρέχοντας και οι υπόλοιποι την επόμενη φορά που θα πουλήσεις προστασία.

 

Και αυτή η αντιστοίχιση είναι πολύ πιο λογική από τη δική σου με το δανειστή. Άλλο είναι να δανείζω οικειοθελώς και άλλο να υποκύπτω σε έναν (έστω έμμεσο) εκβιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχει καν περίπτωση να ελέγξουν αυτούς που ΔΕΝ περαίωσαν, θα ελέγξουν αυτούς που περαίωσαν;

Αν οι πιθανότητες ήταν ίδιες θα έπαιρναν όλοι το ρίσκο και δεν θα περαίωναν. Ποιός θέλει να δίνει 700 ευρώ ανά χρήση και να έχει τις ίδιες πιθανότητες να τον ελέγξουν;

Ωστόσο αν υπάρχουν στοιχεία για πλαστά τιμολόγια, ΑΠΥ και οδηγούν την εφορία σε εσένα τότε μπορεί να επικαλεστεί αυτό για έλεγχο. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον εγώ από τα σχετικά δημοσιεύματα.

Κακά τα ψέματα αν υπήρχε η δυνατότητα (ΚΑΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ) να ελεγχθεί η πλειοψηφία των φορολογούμενων πολιτών τότε μέτρα σαν την περαίωση δεν θα υπήρχαν.

 

 

Σε όσους περαίωσαν μπορεί να γίνει έλεγχος και να εκδοθεί συμπληρωματικό φύλο ελέγχου εφόσον έλθουν σε γνώση που προισταμένου της αρμόδιας ΔΟΥ, συμπληρωματικά στοιχεία εκ των υστέρων, από τα οποία προκύπτει απόκρυψη φορολογητέας ύλης κλπ (πχ από διασταύρωση στοιχείων προκύπτει εμπλοκή με εικονικά φορολογικά στοιχεία). Αλλωστε το προβλέπει κααι ο νόμος της περαίωσης.Αυτό μπορεί να γίνει εφόσον η συγκεκριμένη χρήση δεν έχει παραγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ακριβώς αυτό εννοούσα με τα "στοιχεία που οδηγούν την εφορία σε εσένα".

Αλλά το εγραψες πιο κατανοητά :smile: !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποιος μπει εδώ μπορεί να εκτυπώσει το ειδοποιητήριο της επόμενης δόσης (ή της ολικής εξόφλησης του υπολοίπου με έκπτωση) της περαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.