Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

πρωτη φορα μου ηρθε να πληρωσω 1200€ (απο εναρξη που εκανα το 2007) ενω πιστευω οτι ειναι ολα καλα με τα βιβλια μου.

 

Δεν πληρωνω φραγκο αν και ενα μικρο φοβο τον εχω οπως και ολοι για τα κορακια που μπορει να ελεγξουν τα βιβλια μου. Εχω μικρους τζιρους και, εκτος απο μια χρονιά, ειμαι κατω του αφορολογητου, επομενως δεν ξερω τι διαολο μπορουν να βρουν αν ερθουν...

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι χθες μου τηλεφώνησαν αρκετοί μηχανικοί που περιέγραψαν απίθανες, για μένα, περιπτώσεις έκδοσης ΔΠΥ, στα προηγούμενα χρόνια και ανησυχούσαν, εύλογα, εάν θα έπρεπε να αποδεχτούν την περαίωση ή όχι. Απάντησα με την ίδια θέση που έχω διατυπώσει και εδώ, ότι εάν τα ΔΠΥ αφορούν σε εργασίες της ειδικότητας, δεν έχουν να φοβούνται κανένα έλεγχο, αλλά εάν πρόκειται για συμβάσεις που μοιάζουν με προσφορά μόνιμης απασχόλησης, τότε υπάρχει θέμα.

 

Διαπίστωσα, λοιπόν, ότι υπάρχει θέμα και στους μηχανικούς που απασχολούνται ως ΔΕΠ σε ΑΕΙ ή/και ΤΕΙ με τα ερευνητικά και άλλα προγράμματα, τα οποία δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι εμπίπτουν στις εργασίες της ειδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

αυτο για τον εκφοβισμο...ειχα ακουσει απο τον υπουργο, εργαιας νομιζω σε μια εκπομπη τις προαλλες, οτι οσοι δεν πληρωσουν τη περαιωση θα ελεγχθουν! Και το είπε με ένα απειλιτικο ύφος!! Που πας ρε καραμητρο...!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατάστημα πολύ παλιά και το έκλεισε πολύ πριν το 2000, δεν έχουμε ούτε βιβλία ούτε τίποτα.. θα έρθουν οι ράμπο για έλεγχο βιβλίων στο σπίτι ?

 

 

 

Mια παρατήρηση για το τελευταίο : Αν σου κάτσει τέτοιος έλεγχος να είσαι βέβαιος ότι με επιχειρήματα αυτού του είδους θα καείς.

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι εφόσον έχει γίνει περαίωση για κάποιο φορολογικό έτος, μετά από 5 έτη μπορεί να πετάξει κάποιος τα βιβλία του. Ισχύει αυτό;

 

Σε αυτή την περίπτωση, κάποιος που έχει παλιό λογισμικό (π.χ. windows XP, autocad 2004, κτλ) και έχει κάνει περαίωση για αυτό το έτος, είναι καλυμμένος αν γίνει φορολογικό έλεγχος στο γραφείο του και δεν έχει τιμολόγια αγοράς;

 

Αν ναι, φαντάζομαι πολλοί θα κάνανε περαίωση μόνο γι'αυτό (π.χ. για windzip που αν είναι unregistered πέφτει πρόστιμο).

Link to comment
Share on other sites

Sotiris η προσπάθεια σου να δημιουργήσεις καταστροφή και πανικό έχει καταντήσει προβλέψιμη και αναμενόμενη αλλά πάνω από όλα κουραστική .

 

Αντιλαμβάνομαι που αποσκοπεί αλλά κάπου πρέπει να σταματήσει .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sdim

δεν νομίζω πως ειναι τόσο απλά τα πράγματα σε ότι αφορά την καταστροφή παραστατικών

 

επίσης η εφορία δεν ασχολείται με το νομιμο λογισμικο, γι'αυτό αρμόδιο ειναι το τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

και προφανώς για να αποδείξουν πως δεν έχει αγοραστεί ποτέ το λογισμικό αρκεί να επικοινωνίσουν με τον προμηθευτή

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα, λοιπόν, ότι υπάρχει θέμα και στους μηχανικούς που απασχολούνται ως ΔΕΠ σε ΑΕΙ ή/και ΤΕΙ με τα ερευνητικά και άλλα προγράμματα, τα οποία δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι εμπίπτουν στις εργασίες της ειδικότητας.

δεν υπάρχει θέμα .... υπάρχει ΠΟΛ που διευκρινίζει πως φορολογούνται στο 100%

------

σχετικα με το δικό σου θέμα με τις 2 συμβάσεις έργου

μήπως η παρατήρηση των λογιστών έχει να κάνει με την παροχή υπηρεσίας και όχι με τον τρόπο της σύμβασης;

 

θέλω να πω τι αντικείμενο είχες συμβουλές μηχανικού που παει στο 60% ή τοπογραφικα (μειωμένος συντελεστής);

Link to comment
Share on other sites

:) ορθό

γενικά όταν δεν μπορούμε να αγοράσουμε ένα πρόραμμα χρησιμοποιούμε το αντίστοιχο ελεύθερο λογισμκό

 

αν είναι απαραίτητο εργαλείο για τη δουλειά μας το αγοράζουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.