Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Μόνο η αλλαγή χρήσης Η/Χ έχει παράβολο 250€, όλες οι άλλες έχουν 350€.

Άρα θέλει έναν φάκελο με 2 παράβολα.

Διαβάστε τον νόμο. Αρθρο 5.2.γ

γ. Παράβολο υπέρ του ελληνικού Δημοσίου ύψους 250 ευρώ για τους ημιυπαίθριους χώρους και 350 ευρώ για τους υπόλοιπους χώρους της παραγράφου 1, επί ποινή απαραδέκτου, για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με erling...

 

***edit

Εχοντας υπόψη τα post 746 κ 736, το post με αρ745 αντικαθίσταται ως εξής:

"Συμφωνώ απόλυτα με erling και salpigoal" ;- )

Link to comment
Share on other sites

Ωπςςςς... Ταπεινά ζητώ συγνώμη για το λάθος - 350 Ευρώ αντί για 250.

 

Είστε όμως σίγουροι ότι πρέπει να κατατεθούν δύο παράβολα για την ίδια ιδιοκτησία; Γιατί αναφέρεται σε παράβολο και όχι παράβολα; Μήπως ο νομοθέτης εννοεί ότι καταθέτεις ΕΝΑ παράβολο των 350 Ευρώ, εφόσον έχεις να ρυθμίσεις και άλλους χώρους πλην των Η/Υ;

 

Απλώς ρωτάω - δεν είμαι σίγουρος για τίποτα, καθώς και οι 29 φάκελοι που έχω καταθέσει ως τώρα αφορούν μόνο Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει ξεκάθαρα στην εγκύκλιο 5 παρ.2 ότι για αυτοτελή ιδιοκτησία απαιτείται ξεχωριστό παράβολο για κάθε κατηγορία

 

"Σε περίπτωση που σε αυτοτελή ιδιοκτησία ρυθμίζονται περισσότεροι του ενός χώροι τότε εάν αυτοί είναι της ίδιας κατηγορίας απαιτείται ένα (1) παράβολο για όλους, άλλως απαιτείται ξεχωριστό παράβολο για κάθε κατηγορία (πχ.250 € για το σύνολο των ημιυπαιθρίων χώρων και 350 € για το σύνολο των άλλων χώρων."

Link to comment
Share on other sites

harisma23 αν δεν είσαι σίγουρος για την εγκυρότητα της απάντησης γιατί ξαναρωτάς στο φόρουμ και όχι στην πολεοδομία;

 

Αν και δε γνωριζόμαστε προσωπικά, άτομα όπως ο erling,jbosdas και salpigoal δίνουν πάντα τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Ζητώ τη βοήθειά σας στο εξής :

 

Σε υπό τακτοποίηση ακίνητο, ο εν λόγω η/υ χώρος εμφανίζεται στην κάτοψη με διαστάσεις 2,90 (πλάτος) x 3,00 (βάθος) (βάθος > πλάτους ???) ενώ στο διάγραμμα κάλυψης υπολογίζεται ως 2,90 x 2,90. Πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσω βάσει του ορθού (Δ.Κ), απλά στην κάτοψη πώς θα δείξω τη διαφορά?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε το ως 290Χ290 και βάλε εκτός από το εμβαδόν μία παραπομπή στο ΔΚ το οποίο κ να επισυνάψεις στην ΤΕ σου. Από κει κ πέρα δικό τους θέμα.

Εγώ τι να πώ που ειδα ΗΜ 200Χ100!

Link to comment
Share on other sites

harisma23 αν δεν είσαι σίγουρος για την εγκυρότητα της απάντησης γιατί ξαναρωτάς στο φόρουμ και όχι στην πολεοδομία;

 

Έχεις δίκιο, απορώ πως μου διέφυγε, παρόλο που είχα διαβάσει πολλάκις το νόμο και τις σχετικές ερμηνευτικές εγκυκλίους. Η πολλή σιγουριά βλάπτει... και δυστυχώς την πάτησα.

 

Συγνώμη λοιπόν για την παραπληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση στην Αθήνα, εντός σχεδίου, όπου στην άδεια υπάρχει βοηθητική αποθήκη ως ξεχωριστό βοηθητικό κτίσμα εκτός του βασικού κτιρίου. Το ρυθμίζουμε αυτο ως χώρο ΚΧ???? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.