Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

sxeha,

 

Αν έχεις ύψος 2,25, τότε υπάρχει πρόβλημα!

Δεν θα μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης. Θα κολλήσεις σε κτηριοδομικό.

Μπορείς να κάνεις όμως τακτοποίηση (αν στο δεχτεί η Πολεδομία) αφού σύμφωνα με το Άρθρο 6 στην Εγκύκλιο 05 03.05.2010 :

"Ως εμβαδόν δαπέδου (δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες βάσει της

Οικοδομικής Άδειας) θεωρείται το άθροισμα όλων των χώρων (Ημιυπαίθριοι,

πατάρια, υπόγεια, Ηλεκτρομηχανολογικός όροφος, Pilotis, σοφίτες κλπ) ακόμα και

εάν το ελεύθερο ύψος τους είναι μικρότερο του 2.20 μ."

 

Abort plan για αλλαγή χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Όχι "αν". Είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί, από τη στιγμή που αναγράφεται ρητά στην Εγκύκλιο που παρέθεσες. Εγώ έτσι το πέρασα το δικό μου.

 

Αλλά ναι, αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να γίνει. Θα έχει πάντα τη χρήση, με την οποία θα το "τακτοποιήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Directionless.

Μπορεί μόνο να γίνει αλλαγή χρήσης στην παλιά χρήση.

Απλά στην περίπτωση του παταριού της sxeha προηγήθηκε μια συζήτηση κατα πόσο είναι κύρια χρήση ή βοηθητική, ενώ ο armenopoulos έθεσε σωστά την παράμετρο του ύψους του παταριού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φωταγωγός 1.7 τ.μ. που εφάπτεται με κρεβατοκάμαρα και έχει μετρήσει στην κάλυψη έχει κλειστεί (εξ αρχής) και χρησιμοποιείται ως εντοιχισμένη ντουλάπα. Θεωρείται χώρος κύριας χρήσης και μπορεί να δηλωθεί, ή βοηθητικης οπότε δεν μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Σε υπόγειο υπάρχουν τέσσερις αποθήκες για τις οποίες κατατέθηκαν τέσσερις φάκελοι από το μηχανικό για αλλαγή χρήσης σε κατοικίες. Τελικά όμως δεν είναι τέσσερις ξεχωριστές ιδιοκτησίες αλλά μία με δύο ιδιοκτήτες (το θέμα προέκυψε σε συζήτηση με τον έναν ιδιοκτήτη, που είναι φίλος μου). Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε να κατατεθεί ένας φάκελος με άθροισμα των εμβαδών. Μήπως ξέρετε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

@Έλενα

Κάπου είχε αναφερθεί για μια διαδικασία ακύρωσης των φακέλων στην πολεοδομία Αθήνας και πως τους ξαναπήραν στα χερια τους χωρίς να προχωρήσουν και τους διόρθωσαν...τώρα αν μπορεσεις να κάνεις κάτι τέτοιο...βέβαια έχουν πληρωθεί 4 αμοιβές, 4 φεμ, 4 παράβολα, 4 τσμεδε κλπ...

 

Kαι μια ερώτηση από εμένα...

Σε ισόγειο 28τ.μ. δηλωμένο ως βοηθητική χρήση - αποθήκη, που θα τακτοποιηθεί ώστε να δηλωθεί ως κατοικία, τι βάζουμε ως προς τη χρήση του και πως υπολογίζεται κατα συνέπεια το πρόστιμο? Ανήκει στο άλλη χρήση (πλην κατοικίας) και πάει με το 10,5% ως συντελεστή ή ως άλλη κατοικία και πάει με 8,5%?

Δηλώνουμε δηλαδή την αρχική του χρήση προ αλλαγής, δηλαδή αποθήκη ή αυτή για την οποια τακτοποιείται δηλαδή άλλη κατοικία?? Κόλλησα τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Έλενα: πριν κάνεις το οτιδήποτε έλεγξε τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας, μήπως στην άδεια έχουν εμφανιστεί 4 υπόγειες αποθήκες, οπότε είναι σωστή η διαδικασία που έχει γίνει. ΄Δηλαδή ο ιδιοκτήτης μπορεί από μόνος του παράνομα να έκανε τις 4 αποθήκες σε μία. Ακόμα και εάν υπάρχουν σχέδια συμβολαίου που να το επιβεναιώνουν αυτό, η τακτοποίηση γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια της οικ. άδειας.

archthanos: δε νομίζω ότι μπορείς να τακτοποιήσεις με τον 3843 αυτό που λες. Ισόγεια αποθήκη, εάν έχει μετρήσει στο συντελεστή, πας για άδεια αλλαγής χρήσης

Link to comment
Share on other sites

. Έχω όμως δύο απορίες:

α. Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε χώρο που παλιά ήταν εκτός ΣΔ εάν το οικόπεδο σήμερα δεν έχει υπόλοιπο συντελεστή; (ακόμα δεν ξέρω αν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ αλλά θα το μάθω άμεσα)

β. Για να γίνει αλλαγή χρήσης δεν πρέπει ο χώρος να έχει ύψος πάνω από 2,40; (κι αυτό θα το μάθω άμεσα)edit: Το ύψος είναι 2,25

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

 

Έχω σχεδόν την ίδια περίπτωση με σένα σε συνεχές σύστημα, πατάρι με ελεύθερο ύψος 2,40, κατασκευασμένο εκτός σ.δ. (50%) σύμφωνα με τα σχέδια ο.ά. με ΓΟΚ 73 και παταρωμένο αυθαίρετα το υπόλοιπο 50% με χρήση κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, που συνδέεται με τον υποκείμενο όροφο (ισόγειο) με μεταλλική σκάλα.

 

Το αυθαίρετο «πατάρωμα» τακτοποιείται σίγουρα με ό,τι χρήση το δηλώσεις (εγώ κατάστημα υγειον. ενδιαφ. κι εσύ επίσης κατάστημα).

Το ερώτημα είναι εάν η αλλαγή χρήσης μέσω τακτοποίησης με το Ν.3843 του υπάρχοντος παταριού σε κατοικία εσύ, κατάστημα υγειον. ενδιαφέροντος εγώ, είναι δυνατή;

 

Νομίζω πως στην περίπτωσή σου, επειδή είναι κατοικία, δε χρειάζεται να πάρεις κάποια άλλη βεβαίωση, που θα σε κολλήσει λόγω ύψους <2,40 ή 2,70, συνεπώς δε βρίσκω να υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να περάσεις επιτυχώς τη διαδικασία τακτοποίησης (άλλο φάκελο για την κατοικία, άλλο για το κατάστημα). Εγώ όμως θα περάσω από το υγειονομικό για άδεια λειτουργίας και ανησυχώ πάρα πολύ αν θα μου δεχτούν να τοποθετήσω τουαλέτες και παρασκευαστήριο τροφίμων στο τμήμα του παταριού που βρίσκεται στα σχέδια. Επίσης δεν ξέρω αν η Πολεοδομία δεχτεί την τακτοποίηση του τμήματος αυτού.

 

Τα φώτα σας συνάδελφοι, δεν ξέρω τι να συμβουλεύσω τον πελάτη. Να πληρώσει πρόστιμο τακτοποίησης και μετά άδεια διαρρύθμισης που θα φαίνονται όλα τα συμπράγκαλα στο πατάρι ή θα κολλήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.