Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

ασε τα βρηκα μια χαρα με πολεοδομια και ειπα να παρω και τον δοκκ...τι τοθελα....??

 

Ποιο ειναι αυτο το τηλεφωνο του ΔΟΚΚ που σου απαντανε;

Γιατι σε αυτο που καλω εγω μου λενε συνεχεια οτι ο αρμοδιος υπαλληλος λειπει, ειναι αρρωστος, εχει συσκεψη, να καλεσω σε 15'...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση. Σε συγκρότημα κατοικιών στην Πάρο υπάρχουν 8 μικρές κατοικίες -studios, σε 2 από αυτές έχουν κλείσει οι ημιυπαίθριοι. Το όλο συγκρότημα είναι δυο όγκοι που ενώνονται σε μια στοά η οποία στο Δ.Κ. έχει μετρήσει στην κάληψη της οικοδομής όπωςκαι οι ημιυπαίθριοι. Το υπόγειο στην άδεια φαίνεται ενιαίο ενώ στη πραγματικότητα έχουν γίνει 8 δωμάτια το καθένα με δική του είσοδο.

1. Πόσουςφακέλους πρέπει να καταθέσω για αυτή την υπόθεση κατά τη γνώμη σας?

2. Δεδομένου ότι πρόκειται για τουριστικά καταλύματα και από τον ΕΟΤ δεν δίνεται εγκριση για τα δωμάτια του υπογείου πιστεύεται ότι αξίζει να τακτοποιηθούν αυτά?

3. Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό περί ανεξάρτητης λειτουργικότητας, το πώς δηλαδή πρέπει να δηλωθούν αυτοι οι χώροι, είτε σε Νόμο είτε σε εγκύκλιο?

Link to comment
Share on other sites

κτιριο γραφειων με ημιυπαιθριουσ προσ τακτοποιηση οπου η χρηση γραφειων σημερα απαγορευται.(προκειται για την χαλανδριου αμαρουσιου)

συγκεκριμενα κατα το ετοσ εκδοσησ τησ αδειασ (1993)η χρηση μετατραπηκε απο γενικη κατοικια σε αμιγη. μπορω να τακτοποιησω τουσ παραπανω ημιυπαιθριουσ και τι ημερομηνια αλλαγησ χρησησ θα βαλω στισ δηλωσεισ

ευχαριστω

τανια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας στην παρακάτω περίπτωση:

 

Σε διαμέρισμα του Α ορόφου έχω ημιυπαίθριο ο οποίος

α)στην κάτοψη Α ορόφου και στα συμβόλαια είναι δηλωμένος 2,05τ.μ.

β)στο διάγραμμα κάλυψης δεν έχει υπολογιστεί καθόλου (υπολογίζεται σαν εξώστης...)

γ)από τα σχέδια προκύπτει ότι θα έπρεπε να δηλωθούν 14-15τ.μ Η.Χ.

 

Στην πράξη η όψη έχει χτιστεί 80εκ. πιο έξω, άρα έχουμε κλεισμένο χώρο 5,50τ.μ. περίπου

 

Η ερώτησή μου είναι τι χώρο να δηλώσουν οι ιδιοκτήτες προς ρύθμιση και τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσουν;

α)2,05τ.μ. ώστε να υπάρχει αντιστοιχία με τα συμβόλαια και την κάτοψη; Σε αυτή την περίπτωση τα υπόλοιπα 3,45τ.μ. κλεισμένου χώρου μπορούν ίσως να ρυθμιστούν αργότερα ως αυθαίρετα (αν βγει ο νόμος που περιμένουμε);

β)5,50τ.μ. αφού στην πράξη τόσα έχουν κλείσει;

γ)να μην κάνουν αίτηση, αφού στο διάγραμμα κάλυψης δεν έχει μετρηθεί ο συγκεκριμένος ημιυπαίθριος; (είναι δηλαδή όλος ο χώρος αυθαίρετος; )

 

Αν μπορείτε ρίξτε μία ματιά και στα σχέδια που επισυνάπτω μήπως κάνω κάποιο λάθος και δεν είναι τελικά Η.Χ. ο χώρος με το κόκκινο περίγραμμα....(έχω ανεβάσει και το ΔΚ του Β ορόφου όπου φαίνεται ότι και από πάνω είναι κλειστός ο συγκεκριμένος χώρος.)

Υποθέτω ότι το σωστό θα ήταν να γίνει αναθεώρηση της άδειας αφού το ΔΚ και η κάτοψη δε συμφωνούν και είναι μάλλον λάθος και τα 2, αλλά λογικά δεν θα έχει μείνει περιθώριο για άλλους Η.Χ., οπότε...........;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)

post-7051-131887260464_thumb.jpg

post-7051-131887260494_thumb.jpg

post-7051-131887260514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η άδεια είναι πριν το 2000 και στο ΔΚ γίνεται έλεγχος αθροιστικά εξωστών και Η/Χ <40% και για αυτό ο μελετητής δεν κατέγραψε τους Η/Χ χώρια (κακώς)?

 

Πάντως Η/Χ είναι ο χώρος με 2,05μ βάθος και όχι 2,05τμ που λες

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΡΑ τον ΔΟΚΚ το πρωι και μουπαν οτι μετρα στον νομιμο ογκο τακτοποιειται...και εμεινα @@@@

και τους λεω και η πυλωτη μετα πως τακτοποιειται? αφου μετρα στον νομιμο ογκο!!!

και ξαναμενω @@@@

 

.................., δεδομένου οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν.

 

Από την ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί...

στα σχέδια της πολεοδομίας είναι δηλωμένο το ισόγειο ως γκαράζ

και έχει αλλάξει χρήση, μπορεί να "τακτοποιηθεί" με τον Ν. 3843??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

.................., δεδομένου οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν.

 

Από την ΔΟΚΚ.

 

 

ωραια ας δωσουν εναν ορισμο για τον ''πραγματικο ογκο''

 

πχ πραγματικος ογκος ειναι οτι ειναι

ΚΑΙ μεσα στο ιδεατο στερεο

ΚΑΙ μεσα στο νομιμο υψος

ΚΑΙ μεσα στην καλυψη του κτιριου

 

 

δλδ εσοχη σε οροφο που ΔΕΝ ειναι δωμα επομενως ειναι μεσα στο νομιμο υψος.....

που απο κατω οροφος εχει σ.δ στο αντιστοιχο χωρο (δλδ εχει μετρησει στην καλυψη)

και ειναι μεσα στο ιδεατο στερεο

και εχει υποστηλωματα και δοκαρια τσιμεντενια επομενως περικλειει εναν ογκο (ασχετα που δεν εχει μετρησει στον νομιμο)

επομενως Τακτοποιειται!!!

 

αν η σκεψη μου ειναι λαθος πες το μου συναδελφε γιατι δια τηλ αλλα καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.