Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πέρασα πρόσφατα από την 4Μ και μου έκαναν μια επίδειξη για το πρόγραμμα ΚΕΝΑΚ.

 

Αυτό που προέκυψε ήτανε το εξής: το πρόγραμμα της 4Μ έβγαλε το κτίριο κατηγορία Β ενώ όταν το έτρεξε με την μηχανή του ΤΕΕ το έβγαλε κατηγορία Γ.

Αυτό που περνάει στην πολεοδομία είναι τα αποτελέσματα του ΤΕΕ. Σωστά??

Πιστεύετε ότι αξίζει να το αγοράσω??

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν όντως συμβαίνει αυτό που λες τότε θα πρέπει να ανακληθεί η ΕΓΚΡΙΣΗ που εχει πάρει το λογισμικο της 4Μ.

 

Κανονικά για να πάρεις έγκριση θα πρέπει να βγάζει το λογισμικο ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια αποτελέσματα με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Ο ακριβώς σημαίνει με ακρίβεια χιλιοστου να βγάζει την ίδια Ενεργειακη κατανάλωση σε νούμερο και όχι να εχει τέτοια απόκλιση που αλλάζεις και κατηγορία.

 

Αυτό που λες ειναι εξαιρετικά σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα το πρόγραμμα έχει 2 μηχανές επίλυσης μία της 4Μ και μία του ΤΕΕ.

Την πιστοποίηση την έχει η 4Μ εφόσον λύνει με την μηχανή του ΤΕΕ , όταν λύνει με την «δική του» μηχανή δε έχει κάτι, γι’ αυτό και στην πολεοδομία περνάνε τα αποτελέσματα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "πρότυπο ψηφιακής σχεδίασης" τι είναι πάλι ;

 

έχει γίνει μια κουβέντα σε τι ειδους αρχείο να αποθηκεύουν τα προγράμματα για να επικοινωνούν μεταξύ τους πχ dxf dwg το ifc δεν νομιζω να το εχουν ακουσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το Energy Building της Civiltech. Τα είδα και τα τρια πακέτα και κατέληξα σ'αυτό. Πολύ ωραίο περιβάλλον, εύκολη σχεδίαση του κτηρίου και καλό τεύχος.

Το 4m το απέκλεισα απο την αρχή. Δεν μου αρέσει η φιλοσοφία των προγραμμάτων της 4m. οπότε έμειναν civiltech και ti-soft και διάλεψα τις civiltech λόγω της συνεργασίας με αρχιτεκτονικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πέρασα πρόσφατα από την 4Μ και μου έκαναν μια επίδειξη για το πρόγραμμα ΚΕΝΑΚ.

 

Αυτό που προέκυψε ήτανε το εξής: το πρόγραμμα της 4Μ έβγαλε το κτίριο κατηγορία Β ενώ όταν το έτρεξε με την μηχανή του ΤΕΕ το έβγαλε κατηγορία Γ.

Αυτό που περνάει στην πολεοδομία είναι τα αποτελέσματα του ΤΕΕ. Σωστά??

Πιστεύετε ότι αξίζει να το αγοράσω??

Αυτό συμβαίνει και με το EpaCAD . Όλα τα προγράμματα έχουν ακόμα δρόμο μπροστά τους . Απλά οι πρώτες μελέτες θα βγουν λίγο στραβά !

Link to comment
Share on other sites

Εάν όντως συμβαίνει αυτό που λες τότε θα πρέπει να ανακληθεί η ΕΓΚΡΙΣΗ που εχει πάρει το λογισμικο της 4Μ.

 

Κανονικά για να πάρεις έγκριση θα πρέπει να βγάζει το λογισμικο ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια αποτελέσματα με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Ο ακριβώς σημαίνει με ακρίβεια χιλιοστου να βγάζει την ίδια Ενεργειακη κατανάλωση σε νούμερο και όχι να εχει τέτοια απόκλιση που αλλάζεις και κατηγορία.

 

Αυτό που λες ειναι εξαιρετικά σοβαρό.

 

Εδώ είναι η έγκριση: http://www.4m.gr/4M-Kenak-certified.JPG

 

Διευκρινίζεται ότι ισχύει για τους υπολογισμούς που γίνονται με το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Το αναφέρει και η ίδια η 4Μ ότι οι υπολογισμοί του ΤΕΕ δίνουν δυσμενέστερα αποτελέσματα από το δικό της.

 

@iliekater

Δεν μας παίρνει να βγουν λίγο στραβά οι μελέτες. Το "λίγο" μπορεί να κάνει την διαφορά από Β σε Γ, με ότι συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

όλοι πάντως έχουν την ίδια τιμή...τυχαίο δεν νομίζω :P

 

(η ti όταν είχε βγάλει το δικό της στην αρχή το έδινε 500 euro μετά που βγήκαν τα ΦΕΚ κτλ το ανέβασε και αυτή στα 1200 ήθελα να ήξερα αν κάποιος το είχε αγοράσει τότε τι θα του έλεγαν ξέρετε πρέπει να δώσετε άλλα 700 για να δουλέψει;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το Energy Building της Civiltech. Τα είδα και τα τρια πακέτα και κατέληξα σ'αυτό. Πολύ ωραίο περιβάλλον, εύκολη σχεδίαση του κτηρίου και καλό τεύχος.

.

 

Μόλις διάβασα το μήνυμα σου και επειδή καίγομαι να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα άμεσα ήθελα να σε ρωτήσω πως σου φάνηκε. Το έχεις δουλέψει καθόλου σε πραγματική μελέτη? Εγώ δηστυχώς δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω πολύ το θέμα, και φοβάμαι μη κάνω λάθος επιλογή.

 

Κατέβασα το Demo της Ti-soft και με προβλημάτησε. Το σχεδιαστικό δεν μου άρεσε . Της 4Μ δεν το έχω δει καθόλου. Αν ισχύει ότι πρέπει να έχεις και το Fine απορρίπτεται κατευθείαν.

 

Ήθελα να μάθω τα εξής

 

1. Το σχεδιαστικό. Είναι καλό ή σου σπάει τα νεύρα για να σχεδιάσεις μια γραμμή?

 

πχ σε Τι-soft έπρεπε να εισάγεις συντεταγμένες του κάθε σημείου ως προς ένα σταθερό σημείο και έπρεπε να κάνεις ένα σωρό μετρήσεις για να τελειώσεις μια κάτοψη. (εκτός αν εγώ έκανα κάτι λάθος)

 

2. Υπολογισμό σκιάσεων

 

Πως εφαρμόζεται? Σχεδιάζεις τα σκίαστρα και το πρόγραμμα αυτόματα υπολογίζει τις γωνίες και επομένως τους συντελεστές σκίασης ή πρέπει ο ίδιος να εισάγεις τις γωνίες σε φόρμες?

 

3. Υπολογισμός θερμογεφυρων.

 

Επίσης πως εφαρμόζεται? Εντοπίζει τις θερμογέφυρες μόνο του από την γεωμετρία, υπολογίζει μόνο του τα μήκη θερμογεφυρών και εσύ απλά βάζεις τον συντελεστή Ψ?

 

 

4. Τεύχος μελέτης

 

Το τεύχος ή τα σχέδια που βγάζει περιέχουν όλα τα ακόλουθα:

 

Σχέδια σκιασμού, υπολογισμός εμβαδού αδιαφανών στοιχείων, Εμβαδά διαφανών/αδιάφανων στοιχείων σε επαφή με εξωτερικό άερα/έδαφος/ΜΘΧ, μετρήσεις θερμογεφυρών.

 

Άν έχεις κάποιο δείγμα σχεδίου/report του προγράμματος θα το εκτιμούσα αν μου το έστελνες.

 

ελπίζω να μην σε ζάλισα,

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.