Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Εγώ πάντως πήγα στις 5.30 (αν θυμάμαι καλά) και ήμουν το 14 ή 15 αν δεν κάνω λάθος, νομίζω δεν θα 'χεις πρόβλημα.

 

Τσέκαρε όμως και τις απεργίες της ΕΜΔΥΔΑΣ, μην πας τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Και να μείνεις εκεί όποτε πας...ποτέ δεν ξέρεις ποιά λίστα θα βρεις αν φύγεις και αν θα έχει το όνομά σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμία φρέσια ενημέρωση τι γίνεται στην Πολ. Αγίας Παρασκευής? Ποιες μέρες δέχονται για κατάθεση φακέλων τακτοποίησης? Από τί ώρα να πάω? Τα πρόστιμα πότε βγαίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αγια Παρασκευή δέχονται Δευτέρα Πέμπτη Παρασκευή..

Είχα πάει την Πέμπτη στις 5 περίπου και πήρα no 32.. Είχα όμως 1 φάκελο και πήγαμε σε άλλη σειρά οπότε τελείωσα σχετικά γρήγορα..

Τα πρόστιμα δεν τα βγάζουν εκείνη την ώρα..

 

Σίγουρα θα μείνω εκεί, δε φεύγω ποτέ γιατί συνέχεια σκίζουν τις λίστες..

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα στο ραδιο οτι θα δωσουν 3μηνη τουλαχιστον παραταση για τους Η/Χ. Οποτε λογικα θα χαλαρωσουμε και θα πειξουμε παλι κατα το Μαιο......

Link to comment
Share on other sites

@akius

Πολεοδομία Αργυρούπολης πήγα σήμερα γιατί είχα ραντεβού.Τα ραντεβού που είχαν δώσει από παλιά (εγώ το είχα πάρει πριν τα Χριστούγεννα) ισχύουν κανονικά και εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα. Απλά δεν ισχύει πλέον η ημερήσια λίστα. Έγραψαν γύρω στα 300-350 άτομα σε μία λίστα μέχρι την Παρασκευή 18/2 και αυτούς θα τους εξυπηρετήσουν όλους μέχρι τη Δευτέρα 28/2. Λίγους - λίγους κάθε μέρα και αν δεν προλάβουν, τη Δευτέρα τους υπολοίπους έστω μόνο με πρωτόκολλο.

ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι ταχυδρομικά. Μην κάνετε τον κόπο να πάτε.

Link to comment
Share on other sites

@akius

Πολεοδομία Αργυρούπολης πήγα σήμερα γιατί είχα ραντεβού.Τα ραντεβού που είχαν δώσει από παλιά (εγώ το είχα πάρει πριν τα Χριστούγεννα) ισχύουν κανονικά και εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα. Απλά δεν ισχύει πλέον η ημερήσια λίστα. Έγραψαν γύρω στα 300-350 άτομα σε μία λίστα μέχρι την Παρασκευή 18/2 και αυτούς θα τους εξυπηρετήσουν όλους μέχρι τη Δευτέρα 28/2. Λίγους - λίγους κάθε μέρα και αν δεν προλάβουν, τη Δευτέρα τους υπολοίπους έστω μόνο με πρωτόκολλο.

ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι ταχυδρομικά. Μην κάνετε τον κόπο να πάτε.

 

 

 

Πολεοδομία Νομαρχίας Πειραια και Δήμου Πειραια δεν δεχονται φακέλους εως τις 28/2 λόγω Απεργίας ΕΜΔΥΔΑΣ.

 

Υποθέτω οτι το ιδιο θα ισχύει και για τις υπόλοιπες.

 

για του λόγου το αληθες:

 

Αθήνα, 18 Φεβρουαρίου 2011

Αρ. Πρωτ. :3359

 

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

 

ΑΠΕΡΓΙΑΣ – ΑΠΟΧΗΣ

ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ

 

 

Το Δ.Σ. της ΕΜΔΥΔΑΣ Αττικής παίρνοντας υπόψη του:

 

 

1. Τις προθεσμίες του ν.3843/10 ( τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων κλπ.) και την αντικειμενική αδυναμία τήρησής τους εκ μέρους των Μηχανικών υπαλλήλων των Πολεοδομιών, λόγω:

Έλλειψης επαρκούς στελέχωσης των Υπηρεσιών.

Του διοικητικού - και όχι μόνο - χάους που επικρατεί από την εφαρμογή του "Καλλικράτη".

Του όγκου εργασίας που επιφορτίζεται το μειωμένο προσωπικό (λόγω των μετατάξεων) τόσο από τις υποθέσεις του ν. 3843/10 όσο και από την ενάσκηση των κύριων καθηκόντων του.

2. Τις απειλές του Υπ. Εσωτερικών για πειθαρχική δίωξη των Υπαλλήλων από μη τήρηση των παραπάνω προθεσμιών.

3. Την αδυναμία τήρησης των προθεσμιών διεκπεραίωσης υποθέσεων των πολιτών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 4 του ν. 2690/99 όπως τροποποιήθηκε με τις όμοιες του 3242/04 (Κ.Δ.Δ.).

4. Την αφόρητη πίεση για συλλογή του τέλους διατήρησης των ημιυπαίθριων χώρων ένα χρόνο ενωρίτερα (!) από την πρόβλεψη του Επικαιροποιημένου Μνημονίου (Απρίλιος 2012) που ταλαιπωρεί αφάνταστα πολίτες, υπαλλήλους και ιδιώτες Μηχανικούς (πχ. οι τελευταίοι προσέρχονται σε αρκετές πολεοδομίες στις 04.00 το πρωί (!) προκειμένου να αποκτήσουν προτεραιότητα).

5. Την πεισματική άρνηση της Πολιτικής Ηγεσίας (Υπ. Εσωτερικών & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, ΥΠΕΚΑ) να συναντηθεί με την ΕΜΔΥΔΑΣ προκειμένου να αναπτυχθούν τα πολλαπλά και σοβαρά προβλήματα των Πολεοδομιών και να επιδιωχθούν οι επιβαλλόμενες λύσεις.

 

 

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ

Σύμφωνα και με την από 13.1.2011 εξώδικη γνωστοποίηση της Π.Ο. ΕΜΔΥΔΑΣ την απεργία – αποχή των συναδέλφων Μηχανικών των Πολεοδομιών από τα καθήκοντά τους που αφορούν στην διεκπεραίωση των ημιυπαίθριων χώρων κατ΄ αρχήν μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και ζητάει ταυτόχρονα άμεση συνάντηση με τις ηγεσίες των Υπουργείων Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και ΥΠΕΚΑ για να δρομολογηθούν οι απαραίτητες λύσεις στα ανωτέρων προβλήματα .

 

 

 

 

 

Για το Δ.Σ.

της

ΕΜΔΥΔΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

 

 

Ο Πρόεδρος Ο Γραμματέας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθα από την πολεοδομία Κερατσινίου και σταμάτησαν από τις 10 να παραλαμβάνουν φακέλους για Ν.3843/10. Δεν θα παραλάβουν μέχρι 28/2/2011 με σκοπό να πιέσουν το υπουργείο να δώσει παράταση. Η προϊσταμένη δε, μου είπε πως η ίδια είναι ενημερωμένη πως ήδη έχει αποφασιστεί η παράταση, αλλά νομοθετικά το θέμα το υπουργείο καθυστερεί να το διευθετήσει...Αύριο έχω Περισσό και πολλούς εκκρεμείς φακέλους για Αιγάλεω (φευ!!!) και δεν ξέρω τι να κάνω!! Ισχύει η στάση για όλες τις πολεοδομίες ή μόνο για την Νομαρχία Πειραιά;;;

Link to comment
Share on other sites

σημερα μιλησα με περισσο,ασχετα με την απεργια παραλαμβανουν κανονικα τους ταχυδρομικους και σε τηλεφωνημα που τους κανεις 3-4 μερες μετα, σου δινουν τον αριθμο πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.