Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιητική δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

λόγω του ότι είναι εκπρόθεσμη...

αν γίνει όμως ηλεκτρονικά πως θα το καταλάβουν; :P

 

Οι τροποποιητικές δηλώσεις ΦΠΑ εάν είναι πιστωτικές θα υποβληθούν χωρίς πρόστιμο (περιοδικές ή εκκαθαριστικές).

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο Σωτηρης, αν ειναι πιστωτικη δεν εχει προστιμο. Εκανα τελικα τροποποιητικη για το τριμηνο και μετα και τροποποιητικη φπα για το 2011, και δεν ειχε προστιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Θέλω να κάνω τροποποιητική για το 4 τρίμηνο γιατι ξέχασα να περάσω ένα τιμολόγιο εσόδων.Η πρώτη περιοδική που έκανα ήταν χρεωστική και  έχω πληρώσει το ποσό.Και η τροποποιητική είναι χρεωστική με μεγαλύτερο ποσο.Τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση ,πως θα αφαιρέσω το ποσο που πλήρωσα στην αρχική που ήταν λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω τροποποιητική για το 4 τρίμηνο γιατι ξέχασα να περάσω ένα τιμολόγιο εσόδων.Η πρώτη περιοδική που έκανα ήταν χρεωστική και  έχω πληρώσει το ποσό.Και η τροποποιητική είναι χρεωστική με μεγαλύτερο ποσο.Τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση ,πως θα αφαιρέσω το ποσο που πλήρωσα στην αρχική που ήταν λάθος ?

 

Την στιγμή της υποβολής το "σύστημα" θα σου έχει προ-συμπληρωμένο τον κωδικό 403 με το χρεωστικό ποσό της αρχικής δήλωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες δόσεις μπορούμε να πληρώσουμε το ΦΠΑ 4ου τριμήνου? Μπορούμε κάποια από τις δόσεις να τη πληρώσουμε με πιστωτική?

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του taxis μπορείς σε δύο.

 

Μέσω πιστωτικής κάρτας (και μέσω e-banking σε όλες τις τράπεζες πλην της Αττικής όπου πας ταμείο) μπορείς (την κάθε δόση ή όλο το ποσό) να το βάλεις σε όσες δόσεις σου επιτρέπει η αντίστοιχη τράπεζα με χρέωση της πιστωτικής κάρτας και εννοείται το διαθέσιμο της κάρτας.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις εκτος αν εχεις καποια ιδιαιτερη συμφωνια με την τραπεζα που να σου το επιτρεπει. Π.χ. να σου δεσμευει το ολο ποσο στον λογαριασμό σου και αν δεν υπάρχει το ποσο εφοσον εχεις και επαρκές οριο υπεραναληψης να στο δεσμευει απο το τελευταιο

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν γίνεται. Άρα ή με πιστωτική σε δόσεις ή μέσω taxisnet σε δύο δόσεις. Μπορείς αν πας με τη λύση του Taxisnet να πληρώσεις κανονικά τη πρώτη δόση και τη δεύτερη να τι βάλεις όλη ή κάποιο ποσό σε πιστωτική? (το ρωτάωγιατί η πιστωτική φορτώθηκε με τις ασφαλιστικές εισφορές και δεν έχει μεγάλο υπόλοιπο :sad: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.