Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Με το αρθρο 1 παρ. 11 του 270'Δ ισχύει:

« Η δε στάθμη της οροφής του υπογείου δεν επιτρέπεται να είναι υψη-

λότερη των 0,80 μέτρων από το διαμορφωμένο γύρω έδαφος."

Με το αρθρο 2 παρ. 87 του ΝΟΚ ισχύει: Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους. Ισχύει και για τις εκτός σχεδίου περιοχές.

Ποια διάταξη κατισχύει της άλλης;;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΟΚ, Άρθρο 1


2.     Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος :


α)     το άρθρο 2, εξαιρουμένων των παραγράφων που αναφέρονται στην εντός σχεδίου δόμηση,


 


ΝΟΚ, Άρθρο 2


87.   Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.


(Τ.Ο.)


Το ύψος της οροφής του υπογείου ορόφου από την οριστική στάθμη του εδάφους ορίζεται γενικά. Το ελεύθερο ύψος του υπογείου προβλέπεται ανάλογα με τη χρήση του και τις ανάγκες που απορρέουν από αυτή. Κατά περιπτώσεις, κατισχύουν τα ειδικά Π.Δ. για την εκτός σχεδίου δόμηση ή τη δόμηση σε οικισμούς, με ύψος οροφής του υπογείου ορόφου από το πέριξ έδαφος όπως ορίζεται σε αυτά.


Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θόδωρε και καλή χρονιά.

 

Τις σημειώσεις σου τις διάβασα καθώς έχω κατεβάσει και εγώ το σχετικό φοβερό αρχείο. Το ερώτημα ήταν αυτό ακριβώς, αν και εφόσον (και εγώ αυτο νομίζω) κατισχύουν γιατί κατισχύουν; Δε βρίσκω κάτι στις μεταβατικές διατάξεις.

Με το αρθρο 1 παρ. 2 τι θέλεις να πεις πως δεν ισχύσει η παρ 87 του 2 για τα εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε, τις ευχές μου επίσης ...

 

Ακριβώς, ο ορισμός 87 αφορά μόνο τα εντός γιατί οι δυσμενέστερες διατάξεις του ΠΔ για τα εκτός κατισχύουν σύμφωνα με το άρθρο 1, παρ. 5.β.1.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδα σήμερα...

Εκτός σχεδίου, τρία συνεχόμενα γεωτεμάχια, με συμβόλαιο το πρώτο στη σειρά, με 15 ετή μίσθωση απο την περιφέρεια το δεύτερο και με συμβόλαιο το τρίτο. Έχει εκδοθεί άδεια δόμησης στο συνολικό χωρίς φυσικά συμβολαιογραφική πράξη συναίνεσης (δε ξέρω αν γίνεται τέτοια πράξη, μάλλον μόνο για μίσθωση).

Είναι νόμιμη η διοικητική αυτή πράξη (άδεια);

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Απο την ΥΔΟΜ φαντάζομαι, η πράξη αυτή της συναίνεσης αφορούσε μίσθωση;

Γίνεται συνένωση μισθωμένων ακινήτων;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όχι, με την συνένωση επέρχεται ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς στα δύο ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.