Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

dimitri πως επισυναπτω φωτο?

1. "Χρήση Πλήρους Επεξεργαστή Κειμένου"

2. "Επιλογή Αρχείου" (από τη θέση όπου έχεις αποθηκευμένο το αρχείο)

3. "Επισύναψη Αρχείου"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι σε προηγούμενη μου ερώτηση με συγκεκριμένα στοιχεία και αν έχει κάποιος άποψη θα ήθελα να μου πεί. Ο πελάτης μου έχει το τμχ 10549 το οποίο βλέπει σε δύο δρόμους της διανομής 1934-35 και έχει εμβαδον 3200μ2. Αν αγοράσει το 10551 και τα συνενώσει θα έχει τμχ με εμβαδόν μεγαλύτερο των 4στρ. Αν όμως δεσμέυεται απο απόσταση 15μ απο τα όρια τότε θα μπορέσει να κτίσει σε πολύ συγκεκριμένη περιοχή (μόνο μέσα στο 10551). Για αυτό ρωτούσα σε προηγούμενο πόστ αν μπορεί με κάποιο τρόπο να πάρει παρέκλισση όσων αφορα τις αποστάσεις. οι δρόμοι στους οποίους βλέπει το τμχ είναι αγροτικοί δρόμοι της διανομης.

Έγγραφο1.pdf

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

Η παρέκκλιση π.α. για κατοικία, ισχύει (υπό προϋποθέσεις) μόνο για γήπεδα που προϋπάρχουν της 15-4-81. Αν συνενώσεις τα δύο γήπεδα, ως χρόνος δημιουργίας του ενιαίου θεωρείται η ημερομηνία συνένωσης.

Δες μήπως μπορεί να γίνει τροποποίηση ορίων με το 10550 (με ανταλλαγές ισεμβαδικών τμημάτων). Ή, και με το 10552. Τους συμφέρει όλους κάτι τέτοιο (ιδιαίτερα τον δικό σου) αφού θα αποκτήσουν γήπεδα ομαλής γεωμετρίας.

Link to comment
Share on other sites

Η παρέκκλιση π.α. για κατοικία, ισχύει (υπό προϋποθέσεις) μόνο για γήπεδα που προϋπάρχουν της 15-4-81. Αν συνενώσεις τα δύο γήπεδα, ως χρόνος δημιουργίας του ενιαίου θεωρείται η ημερομηνία συνένωσης.

Δες μήπως μπορεί να γίνει τροποποίηση ορίων με το 10550 (με ανταλλαγές ισεμβαδικών τμημάτων). Ή, και με το 10552. Τους συμφέρει όλους κάτι τέτοιο (ιδιαίτερα τον δικό σου) αφού θα αποκτήσουν γήπεδα ομαλής γεωμετρίας.

Στην περίπτωση σου του συναδέλφου φαίνεται πως δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση. Έχεις δίκιο η ευνοϊκή διάταξη φαίνεται να περιορίζεται μόνο σ' αυτά προ του 81. Αυτό όμως είναι παράλογο, να μη μπορεί να οικοδομήσει κάποιος λόγο σχήματος (βασικά δε μου έχει τύχει ποτέ). Μήπως υπάρχει και κάτι ακόμη;;

Link to comment
Share on other sites

Από το σχήμα εγώ καταλαβαίνω πως το 10550 είναι κοινοτικό. Άρα ξέχασε το. Συνεχίζει λοιπόν να βάζει μαρουλάκια και κρεμμυδάκια (που αρέσουν στον Δημήτρη τον νομικό της παρέας). Αν αγοράσει αυτό που πωλείται (το 10551) μπορεί εκεί να κτίσει (δηλ. να πετάξει τα λεφτά του).                                                                        Το κοινοτικό (πιστεύω πως σίγουρα είναι κοινοτικό) τι έχει μέσα ή τι είναι?? Πάντως εγώ, καθαρά προσωπική μου άποψη, δεν το βρίσκω παράλογο που δεν μπορεί να κτίσει, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα και καλά θα ήταν να ανοίξει, με το σκεφτικό πως αυτές όλες οι διανομές έγιναν, οι περισσότερες την δεκαετία του 30, από το κράτος με λεφτά του λαού για την  αποκατάσταση των προσφύγων με σκοπό την καλλιέργεια. Τώρα που δεν τα θέλουμε τα χωράφια για σιτάρι και μαρουλάκια τα κτίζουμε. Το λογικότερο θα ήταν, αφού δεν καλλιεργεί ο΄παλαιός ιδιοκτήτης να τα πάρουν οι νέοι, οι πολύτεκνοι κλπ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοινοτικό το 10550, απλά ο ιδιοκτήτης του δεν το πουλάει, είπα στον πελάτη να κάνει μια ερώτηση μήπως θέλουν να κάνουν τροποποίηση των ορίων για να δημιουργηθούν τεμάχια πιο τετραγωνισμένα όπως προτάθηκε παραπάνω... Περιμένω οπότε..

Link to comment
Share on other sites

Άρα το 10550 ήταν παλαιά "ιδιοκτησία" που δεν συμμετείχε στην διανομή και έμεινε ως είχε. Μόνο αυτός μπορεί να μας στερήσει... τα μαρουλάκια και τα λάχανα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.