Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

εγω μεχρι τωρα τα "σπαω"... παιρνω τμηματικα τους τοιχους που σκιαζονται...

 

 

ερωτηση: ετυχε να κανετε ΠΕΑ σε μονοκατοικια με ημιυπογειο (απο τη 1 πλευρα ισογειο) και ισογειο, νεα κατασκευη (2007) και να βγει Ε!???

 

μαλλον εχω καπου λαθος αλλα δεν το αντιλαμβανομαι!

Link to comment
Share on other sites

...ΑΝ υπολογίζουμε τους συντελεστές σκίασης όπως παραπάνω, τότε ΠΟΥ λαμβάνεται υπόψη, ότι λόγω του στεγάστρου, κατά τις πρωινές ώρες το κομμάτι του τοίχου από +0 έως +3 θα σκιάζεται πολύ περισσότερο από ότι το κομμάτι του τοίχου από +3 έως +5 που βρίσκεται κάτω από το στέγαστρο ...

 

Αυτό δεν μπορεί να ληφθεί υπόψιν με την τρέχουσα μεθοδολογία των ΤΟΤΕΕ.

 

εγω μεχρι τωρα τα "σπαω"... παιρνω τμηματικα τους τοιχους που σκιαζονται...

 

Ανάλογα το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε (πέρα από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ), το σπάσιμο των τοίχων μπορεί να είναι απαραίτητο για έναν ακόμα λόγο, τις θερμογέφυρες στον πρόβολο, που διαφέρουν από αυτές του υπόλοιπου μήκους του τοίχου. Στο GCAD τουλάχιστον, έτσι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

γιατί κατά τις πρωινές ώρες η σκιά του στεγάστρου ...............

 

Συμφωνώ, έτσι είναι όπως το λες, η σκιά του ήλιου μεταβάλεται κατά την διάρκεια της ημέρας.

 

Ποιός όμως μας λέει ότι πρέπει να ληφθεί υπόψην στους υπολογισμούς;

 

Απλά δεν μας ενδιαφέρει, το αγνοούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε (πέρα από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ),........ Στο GCAD τουλάχιστον, έτσι πρέπει να γίνει.

 

Το GCAD, ποιάς εταιρείας πρόγραμμα ειναι συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι τωρα τα "σπαω"... παιρνω τμηματικα τους τοιχους που σκιαζονται...

 

 

ερωτηση: ετυχε να κανετε ΠΕΑ σε μονοκατοικια με ημιυπογειο (απο τη 1 πλευρα ισογειο) και ισογειο, νεα κατασκευη (2007) και να βγει Ε!???

 

μαλλον εχω καπου λαθος αλλα δεν το αντιλαμβανομαι!

 

Για να βγάλεις τώρα το πιστοποιητικό λογικά το κτίριο θα έχει βγει με τις προδιαγραφές της θερμομόνωσης και όχι του ΚΕΝΑΚ, άρα λογικό είναι να βγει Ε. Και πάλι τυχερός είσαι, σε άλλους τα υφιστάμενα κτίρια βγαίνουν Ζ ή και χειρότερα. Το Ε είναι μια χαρά για κτίριο προ κενακ.

 

Όποιος έχει βγάλει Β ή Γ κτίριο προ κενάκ είχε δάσκαλο τον μαμαλάκη.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλεις τώρα το πιστοποιητικό λογικά το κτίριο θα έχει βγει με τις προδιαγραφές της θερμομόνωσης και όχι του ΚΕΝΑΚ, άρα λογικό είναι να βγει Ε. Και πάλι τυχερός είσαι, σε άλλους τα υφιστάμενα κτίρια βγαίνουν Ζ ή και χειρότερα. Το Ε είναι μια χαρά για κτίριο προ κενακ.

 

Όποιος έχει βγάλει Β ή Γ κτίριο προ κενάκ είχε δάσκαλο τον μαμαλάκη.

 

στα διαμερισματα μου βγαινουν Γ εφ'οσον ειναι με θερμομονωση

αλλα αυτο ειναι μονοκατοικια

βρηκα ομως το λαθος! λογο του λογισμικου στο ΖΝΧ αντι για 81.9 πηρε 891. κμ. τεραστια διαφορα! αλλαξα κατηγορια... Δ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάνω την ενεργειακή μελέτη πολυοροφης οικοδομής. Η οικοδομή έχει 15 διαμερίσματα αλλά λόγω του περιορισμένου χώρου στο δώμα και των απαιτούμενων αποστάσεων λόγω σκιάσεων, υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης μόνο 11 συλλεκτών διαστάσεων 1.50x1.20m. Μπορούμε σ αυτή την περίπτωση να συνδέσουμε ένα συλλέκτη ανά διαμέρισμα και να αφήσουμε 4 διαμερίσματα χωρίς ηλιακούς συλλέκτες? Ποία άλλη λύση μπορούμε να κάνουμε αν δεν είναι αποδεκτή η παραπάνω? Για την θέρμανση θα τοποθετηθούν δυο λέβητες αερίου όποτε υπάρχει κ η σκέψη δυο κοινόχρηστων boiler αλλά θα είναι δύσκολη η κατανομή δαπανών μετά και θα δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στους ιδιοκτήτες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει βγάλει Β ή Γ κτίριο προ κενάκ είχε δάσκαλο τον μαμαλάκη.

Μια χαρα Γ εβγαλα κτηρια σε σεναρια τα οποια δεν εμπεριειχαν πλευρικη εξωτερικη θερμομονωση....

Με εναν καλο λεβητα φυσικου αεριου και καλα κουφωματα, εφοσον εχεις θερμομονωση περιμετρικα την πετυχαινεις τη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

............. Η οικοδομή έχει 15 διαμερίσματα αλλά λόγω του περιορισμένου χώρου στο δώμα και των απαιτούμενων αποστάσεων λόγω σκιάσεων, υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης μόνο 11 συλλεκτών διαστάσεων 1.50x1.20m. Μπορούμε σ αυτή την περίπτωση να συνδέσουμε ένα συλλέκτη ανά διαμέρισμα και να αφήσουμε 4 διαμερίσματα χωρίς ηλιακούς συλλέκτες? Ποία άλλη λύση μπορούμε να κάνουμε αν δεν είναι αποδεκτή η παραπάνω? .........

 

zio

δες την παργ. 3 του άρθρου 10 του ν. 3851/2010, σχετικα με το ΖΝΧ για νέα κτήρια από 1-1-2011

αν δεν μπορείς (μαζί με τον πολ. μηχ. – αρχιτέκτονα) να πραγματοποιήσετε το 60% του ετήσιου παραγόμενου ΖΝΧ από ηλιακή ενέργεια (ή από συνδυασμό πηγών ενέργειας που αναφέρει το άρθρο), για μένα 2 τινά μπορούν να γίνουν:

α) να τεκμηριώσετε πάρα πολύ καλά την αδυναμία κάλυψης του 60% από ηλιακούς

β) να μειώσετε το συντελεστή δόμησης του κηρίου, ώστε να μείνουν ελεύθερες επιφάνειες για τοποθέτηση ηλιακών συλλεκτών

(για το β) εκτιμώ ότι οι πολ. μηχ. + αρχιτέκτονες αν με είχαν μπροστά τους, θα με πυροβολούσαν)

 

πάντως, εγώ ακολουθώ την πρακτική της τελευταίας παραγράφου της 5.3.1.2 που αναφέρεται στη σελ. 135 της ΤΟΤΕΕ -1

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.