Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

1. Οι Η/Χ δεν ανήκουν στο κέλυφος που μελετάς. Είναι δηλαδή εκτός κτιρίου. Ο τοίχος μεταξύ κτιρίου και Η/Χ είναι τοίχος προς αέρα.

2. Σύμφωνα με το παραπάνω, τις μπαλκονόπορτες.

Κάπου μπερδεύτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Κάπου μπερδεύτηκα γιατί αυτός που μου έδωσε τη δουλειά βιάζεται πολύ και πρέπει να μάθω τον ΚΕΝΑΚ και να κάνω τη μελέτη σε 1 βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αδύνατον.

Πραγματικά, αδύνατον.

 

Δύσκολο, αυτές τις εποχές να πεις όχι σε δουλειές, αλλά και να εκτεθείς... θα σου γυρίσει μπούμερανκ. Βρες ένα τρόπο να το ξεκαθαρίσεις.

 

Το μόνο που θα συμβεί σε μια βδομάδα είναι οι 10 απορίες σου να γίνουν 1000.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργώ το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ εδώ και 2 μήνες χωρίς πρόβλημα έχοντας κάνει και την τελευταία ενημέρωση Κρίσιμη ενημέρωση της έκδοσης TEE KENAK v1.28

Στο ίδιο υπολογιστή έχω εγκαταστήσει εδώ και πολύ καιρό το λογισμικό της

4Μ (ΚΕΝΑΚ WIN).

Μετά το τελευταίο update (14-4-11) της 4Μ το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ όταν πάω να το ανοίξω μου εμφανίζει το εξής μήνυμα: Η εφαρμογή αντιμετώπησε ένα πρόβλημα και πρέπει να τερματιστεί. Όταν πατάω ΟΚ το πρόγραμμα κλείνει. Έκανα απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Εστειλε μύνημα στο : [email protected], ενημέρωσα και την 4Μ, αλλά απάντηση δεν πήρα.

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν ξερω αν έχει ξαναγίνει ερώτηση, για αυτό το θέμα.

έχω ενεργειακή επιθεωρηση για διαμερισμα σε πολυκατοικία με τηλεθερμανση. γνωριζει κανένας ποια ειναι η ονομαστική απόδοση του εναλλάκτη θερμότητας?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

sdim

Δες λίγο την ΤΟΤΕΕ2 παρ. 2.1.5 και την παρ. 2.6.1

Αφού στον υπολογισμό της οροφής συμπεριέλαβες το Ru δεν την αντιμετωπίζεις πλέον σαν δομικό στοιχείο σε επαφή με μ.θ.χ. αλλά σε επαφή με εξ. περιβάλλον.

 

Ομως υπάρχει και για οροφές μέγιστος επιτρ. συντ. θερμοπ. Προστέθηκε με την 1η εγκύκλιο παρ. Β.3.i.

Είναι ίδιος με του δαπέδου σε επαφή με μ.θ.χ.

 

Αγαπητέ συνάδελφε, όσον αφορά τη θερμομόνωση υπολογίζεται με τον τρόπο που αναφερεις. Όσον αφορά την τιμή U που περνάω στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (είτε για μελέτη είτε για επιθεώρηση) για την κεκλιμένη στέγη, πχ τετράριχτη, που έχει απο κάτω μια μονωμένη πλάκα, είναι η συνολική τιμή U πλάκας-κεραμοσκεπής, όπως προκύπτει δηλ. για την περίπτωση της θερμομόνωσης;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αντιμετωπιστεί με αυτό τον τρόπο, δηλαδή η οροφή σαν δηλαδή οριζόντιο δομικό στοιχείο με U αυτό της θεμομόνωσης και σκίαση 0 (λόγω σκεπής) σκέψου τι εναλλακτικές λύσεις έχουμε:

 

1. Να αντιμετωπιστεί σαν στοιχείο κάτω από μθχ. Οπότε θα πρέπει να περιγράψεις όλη τη σκεπή σαν μθχ, στους διάφορους προσανατολισμούς, με τα εμβαδά των επιμέρους τμημάτων κλπ. Αν η σκεπή είναι απλή, ΟΚ. Αν όμως είναι περίπλοκη, ως συνήθως, θα χρειαστείς πολλές ασπιρίνες.

2. Να αντιμετωπιστεί συνολικά ως δομικό στοιχείο, οπότε θα πρέπει να περιγράψεις πάλι την πολυπλοκότητα της σκεπής.

 

Νομίζω, ότι θα γίνει κάποια αναφορά σε αυτό το σημείο στις επόμενες διευκρινήσεις. Όποτε γίνουν.

Δεν μπορεί να τρως τα νιάτα σου, σε μια μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.