Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Μόλις εγκατέστησα τη νέα έκδοση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Δεν είχα χρησιμοποιήσει την παλιά. Έβαλα και τους κωδικούς.

 

Στο φορητό δουλεύει κανονικά, στο σταθερό μου πεταει μήνυμα ότι πρέπει να είμαι διαχειριστής (είμαι και στα 2). Όταν ξανανοίξω το πρόγραμμα στο σταθερό, μου ξαναζητάει κωδικούς.

 

Η μόνη διαφορά είναι οι 2 admins στο σταθερό. Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

'Εχει κανείς προσωπική εμπειρία πως εφαρμόζεται ο αντίστοιχος ΚΕΝΑΚ στις ΜΕΑ κτιρίων σε άλλες χώρες της Ε.Ε. και αν ναι, σε ποιές?

Ποιές είναι οι διαδικασίες εκεί?

Γιατί αυτό που μας ήρθε σε μας τώρα, και τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε, εκεί το κάνουν εδώ και κάποια χρόνια απ' ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Εχω καταθέσει μελέτη ΜΕΑ φτιαγμένη με τα χεράκια μου.

Εμπορικό λογισμικό χρειάστηκα μόνο για ηλιακά, ψυκτικά φορτία και φωτοτεχνία.

Η μελέτη γίνεται, ίσως (επιμένω στο ίσως) λίγο πιο κουραστικά απ' ότι αν είχες ένα εμπορικό λογισμικό. Αλλά είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Αν πέσεις σε ενημερωμένους συναδέλφους στην πολεοδομία, ο έλεγχος γίνεται πιο εύκολα γιατί έχεις τον πλήρη έλεγχο των αποτελεσμάτων και δεν χρειάζεται να εξηγείς τις άρες μάρες των εμπορικών προγραμμάτων.

 

Προσοχή!! ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα εμπορικό δεν είναι πιστοποιημένο (και μάλλον ποτέ δεν θα γίνει). Το μόνο που έχουν είναι η έγκριση ότι <<κουμπώνουν>> στο πρόγραμμα του ΤΕΕ. Οπότε η χρήση εμπορικού προγράμματος δεν απαλλάσει τον μελετητή από την ευθύνη των αποτελεσμάτων άσχετα αν έχει βάλει σωστά στοιχεία στην είσοδο. Το γνωστό <<αυτό μου έβγαλε το πρόγραμμα>> δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι sdim. Για αυτό ρωτάω αν έχει καταθέσει κάποιος συνάδελφος.

Διότι είναι φοβερό να μας λέει επίσημα το ΥΠΕΚΑ πως είμαστε άχρηστοι και δεν μπορούμε να κάνουμε πράξεις με το χέρι.

 

Ακόμα και αν έχει καταθέσει κάποιος μελέτη χωρίς λογισμικό και την έχει δεχτεί η πολεοδομία, τι θα γίνει όταν έρθει ο ενεργειακός επιθεωρητής;

 

Η επιθεώρηση θα γίνει με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Καλό είναι να ξέρουμε από τώρα την κατηγορία του κτιρίου.

 

100€+ΦΠΑ κοστίζει, είναι αμελητέο το κόστος σε σχέση με το κόστος ενεργειακής βελτίωσης του ακινήτου που θα χρειαστεί αν ο επιθεωρητής το βγάλει χειρότερη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ hkamp για την απάντηση.

Και εμένα αυτή είναι η άποψή μου αλλά οι των πολεοδομιών έχουν αντίθετη άποψη.

Θέλουν μόνο από κάποιο μαύρο κουτί εκτυπώσεις.

Βέβαια δεν μπορώ να τους κατηγορήσω 100% αφού στην εγκύκλιο αυτό που αναφέρει μπερδεύει αντί να βοηθά.

 

16. Για τους υπολογισμούς που απαιτούνται για την εκπόνηση της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης των Κτιρίων χρησιμοποιούνται υπολογιστικά εργαλεία (λογισμικά), που αξιολογούνται και εγκρίνονται από την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ). Στη Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης αναγράφεται υποχρεωτικά η έκδοση και η έγκριση του λογισμικού που χρησιμοποιείται.

 

Εγώ το διαβάζω "μπορούν να χρησιμοποιούνται υπολογιστικά εργαλεία κλπ κλπ" ενώ η πολεοδομία "χρησιμοποιούνται αποκλειστικά υπολογιστικά εργαλεία κλπ κλπ"

Link to comment
Share on other sites

Στην έγκριση του ΚΕΝΑΚ (ΦΕΚ 407 Β/2010), Κεφάλαιο Β', Άρθρο 5, παρ. 2. λέει:

 

"Για τους ανωτέρω υπολογισμούς χρησιμοποιούνται λογισμικά τα οποία θα αξιολογούνται από την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ), η οποία συστάθηκε με το άρθρο 6 του νόμου 3818/2010 (ΦΕΚ 17/16−02−2010) στην Ειδική Γραμματεία Επιθεώρησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ)."

 

Το ΦΕΚ δεν αναφέρει "μπορούν να χρησιμοποιηθούν" αλλά "χρησιμοποιούνται".

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω συνομηλία μέσω E-mail με το ΤΕΕ:

 

1ο E-mail:

 

Με την αγορά μόνο του λογισμικού του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορεί να γίνει Ενεργειακή Μελέτη; Ή είναι απαραίτητη και αγορά λογισμικού από το εμπόριο π.χ. (Ti-soft, 4M κ.α). Ευχαριστώ εκ τω προτέρων για την απάντησή σας.

 

Απάντηση από ΤΕΕ:

Το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ υλοποιεί τους απαραίτητους αλγόριθμους για τον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων στην Ελλάδα, βασιζόμενο στις αντίστοιχες Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. και τα διεθνή και εθνικά πρότυπα.

 

Το λογισμικό δέχεται τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του κελύφους του κτηρίου, τη χωροθέτησή του στο περιβάλλον και τα στοιχεία των απαραίτητων Η/Μ για τον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης και της κατάταξης του κτηρίου. Τα δεδομένα και τα αποτελέσματα τα εκτυπώνει σε αντίστοιχες αναφορές.

 

Το λογισμικό δεν υποστηρίζει τις μελέτες που πρέπει να προηγηθούν της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης (π.χ. αρχιτεκτονικά, θερμομόνωση, εγκαταστάσεις Η/Μ κλπ) καθώς και την απαιτούμενη τεκμηρίωση που πρέπει, ως αποτέλεσμα αυτών των μελετών, να συνοδεύουν μια πλήρη μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης.

 

Για τους υπόλοιπους υπολογισμούς - πλην της ενεργειακής απόδοσης - και γενικότερα για την πλήρη τεκμηρίωση των δεδομένων και των αποτελεσμάτων που απαιτούνται για την εκπόνηση της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης των Κτηρίων, όπως λεπτομερώς αναφέρονται στο άρθρο 11 του ΚΕΝΑΚ, χρησιμοποιούνται υπολογιστικά εργαλεία (τα λογισμικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο), που αξιολογούνται και εγκρίνονται από την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ).

 

2ο E-mail:

 

Αν για τους υπόλοιπους υπολογισμούς και γενικότερα για την πλήρη τεκμηρίωση των δεδομένων και των αποτελεσμάτων που απαιτούνται για την εκπόνηση της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης των Κτηρίων, όπως λεπτομερώς αναφέρονται στο άρθρο 11 του ΚΕΝΑΚ, δεν χρησιμοποιηθούν υπολογιστικά εργαλεία (τα λογισμικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο) αλλά γίνει η μελέτη από τον μηχανικό πλήρως τεκμηριωμένη σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ δεν θα γίνει δεκτή η μελέτη από την εκάστοτε πολεοδομία;

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τη σαφή απάντηση που θα μου δώσετε.

 

Απάντηση από ΤΕΕ:

Φυσικά θα γίνει δεκτή, απαραίτητη είναι μόνο η απόκτηση του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ

 

 

 

Η γνώμη μου είναι οτι ΤΕΕ και υπουργείο προοθούν την αγορά λογισμικού χωρίς όμως αυτή να είναι απαραίτητη. Από την απάντηση στο πρώτο E-mail φαίνεται ξεκάθαρα αυτό. Αντί να δώσουν μια σαφή απάντηση στο ερώτημα που τους έκανα έγραψαν όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μα sdim και η μελέτη θα είναι με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Αυτό είναι το μοναδικό σίγουρο. Αλλωστε και τα "πιστοποιημένα" μέσω του buildingcert βγάζουν τα αποτελέσματα.

Εγώ μιλάω για τα προγράμματα της αγοράς.

 

Το ΦΕΚ όμως λέει χρησιμοποιούνται και όχι χρησιμοποιούνται υποχρεωτικά.

 

Γενικά πάντως συμφωνείς με την άποψή μου, ότι το ΥΠΕΚΑ μας θεωρεί ανάξιους να κάνουμε υπολογισμούς με το χέρι και να εισάγουμε τα αποτελέσματα των υπολογισμών μας στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ για να κάνουμε την κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να μπορούμε να κάνουμε με τα χεράκια μας την μελέτη.

 

Από την άλλη τώρα είμαστε πιο "εξασφαλισμένοι" καθώς αν το λογισμικό του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έχει βγάλει το κτίριο Β είμαστε νομικά κατοχυρωμένοι. Αν βγάλει ο επιθεωρητής άλλη κατηγορία και μας πάνε στα δικαστήρια θα τους δείξουμε το αρχείο xml που έχουμε φυλάξει και την έκδοση του λογισμικού με το οποίο κάναμε την κατάταξη, θα το τρέξουμε μπροστά τους και θα βγει Β. Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Faethon, όχι μόνο δεν μπορούμε να κάνουμε μελέτη με το χέρι, πράγμα που μάλον θα ήταν αδύνατο λόγω της πολυπλοκότητας των υπολογισμών, αλλά δεν γνωρίζουμε καν τους υπολογισμούς που εκετελεί το πρόγραμμα. Αυτό δεν είναι απαξίωση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.