Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

ποία ειναι η "περιοχη";;;

πχ. δες εδω

https://ecopress.gr/ktimatologio-paratasi-anartisis/

υγ

ειχε ηδη απαντησει ο παυλος

[τις καλησπερες μου]

αλλα ηταν στην πίσω  σελιδα...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα με ενδιέφερε να μάθω γενικά σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας τι επικράτησε πέραν της ολοκλήρωσης και της παράτασης προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσπαθω εδω και καποιες μερες να υποβάλλω καποιες δηλώσεις κτηματολογιου ηλεκτρονικά αλλα το σύστημα κολλάει στον εντοπισμό. Πετάει καποιο σφάλμα η σελίδα. Το έχει δεί κανείς ή παλι έχω πρόβλημα με τον browser; Δόκιμασα με firefox και edge με τα ίδια αποτελέσματα.

Άκυρο, ήταν θεμα browser, δούλεψε στον edge τελικά.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ!

Σε δηλωμένο ακίνητο γίνεται μεταβίβαση και βρισκόμαστε στο στάδιο που έχει ολοκληρωθεί η προανάρτηση και περιμένουμε την ανάρτηση.

Ο νέος ιδιοκτήτης (φυσικό πρόσωπο όχι εταιρία) το δηλώνει με το έντυπο Δ1 ή το Δ2

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

https://www.ktimatologio.gr/el/page/ktimatografisi/metabibaseis-meta-tin-enarxi-tis-anartisis

 

https://www.ktimatologio.gr/el/page/ktimatografisi/metabibaseis-diloseis-mehri-tin-enarxi-tis-anartisis

 

Παντως, αυτα ειναι θεματα αρμοδιοτητας συβ/φου

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mikegad said:

 

Ο νέος ιδιοκτήτης (φυσικό πρόσωπο όχι εταιρία) το δηλώνει με το έντυπο Δ1 ή το Δ2

 Αν δεις και το Δ2 έχει κάποιες άλλες καταχωρήσεις που αφορούν νομικά πρόσωπα, εταιρίες κλπ. αλλά στα περισσότερα πεδία είναι ίδιο με το Δ1. Από αυτό που ανέβασε ο Δημήτρης φαίνεται να πρέπει να υποβάλλεις το Δ2. Κάνε και μια ερώτηση στο γραφείο κτηματογράφησης.

Δημήτρη μήπως ξέρεις, σε πώληση ακινήτου, θα πρέπει να κάνει πέραν του νέου αγοραστή δήλωση και ο πωλητής για κατάργηση δικαιώματος ή δεν απαιτείται κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Παντως, αυτα ειναι θεματα αρμοδιοτητας συβ/φου

Σας ευχαριστώ και τους 2

Δημήτρη η συμβολαιογράφος δεν έκανε τίποτα. Του είπε μόνο πως έχει 1 μήνα προθεσμία και να βρει κάποιον να το καταθέσει

Μετά την ανάρτηση το έχω δει ότι κατατίθεται Δ2 από τον αγοραστή.

Εγώ βέβαια είμαι μεταξύ προανάρτησης και ανάρτησης, οπότε δεν είμαι και σίγουρος.

Θα καλέσω από Δευτέρα το γραφείο κτηματογράφισης όπως λες Παύλο. Αν έχει τύχει σε κάποιον βέβαια, ας μας πει τι έκανε

Link to comment
Share on other sites

Μη σε πιάνει άγχος. Βάλε μια δήλωση Δ1 ή Δ2. Για φυσικά πρόσωπα δεν αλλάζει κάτι. Αν για διαδικαστικούς λόγους το γραφείο θέλει το Δ2 το συμπληρώνεις εκεί επί τόπου, αντιγράφοντας το Δ1 στο Δ2. Όμως επειδή σε αυτό που ανέβασε ο Δημήτρης αναφέρεται το Δ2, ξεκίνα με αυτό καλύτερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

......το οποιο Δ2 -ειρησθω εν παροδω- ειναι πιο πληρες απο το Δ1

Διοτι περιεχει κελιά και  για το ποσοστο της καθετης επι του ολου οικοπεδου

και το ποσοστο της ΟΙ επι της καθετης, στο Β5.

https://www.ktimatologio.gr/sites/default/files/2021-08/qk722n1576143661919[2].pdf

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Δημήτρη. Έχει ακόμη και χρηματοδοτικές μισθώσεις και άλλα πολλά μέσα που συνήθως δεν αφορούν φυσικά πρόσωπα γι αυτό στις αρχές μας έλεγαν οι οδηγίες για τα φυσικά πρόσωπα να χρησιμοποιούμε το Δ1 (ίσως λόγω του ότι είναι πιο απλουστευμένο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.